VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BŘETISLAV LAPISZ

Břetislav Lapisz / Moravskoslezský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Reorganizační plán Vítkovic Envi schválilo sto procent věřitelů

Společnost Vítkovice Envi v pátek získala stoprocentní podporu schůze věřitelů pro uskutečnění reorganizačního plánu. 

Voda v nádržích v kraji je s výjimkou Brušperku vhodná ke koupání

Tropické teploty v posledních dnech přímo vybízejí k ochlazení v některé z vodních nádrží. Kvalitu vody v nich pravidelně zkoumají hygienici.

Před 65 lety zahájila provoz válcovna kunčické huti

Před 65 lety zahájil v kunčické huti činnost dnešní závod 14 – Válcovna. 21. června 1952 pak zde spatřil světlo světa první výrobek převálcovaný z hutního polotovaru.

Při pronásledování hledaného vozidla se střetlo policejní auto s dalším

Naštěstí bez zranění se obešla úterní odpolední dopravní nehoda v Ostravě-Porubě v křížení ulic Porubská a Opavská.

Porodnice ve Fakultní nemocnici Ostrava: chystá se stěhování

Pracoviště gynekologicko-porodnické kliniky a oddělení neonatologie ostravské fakultní nemocnice se v průběhu příštího týdne budou stěhovat a v období prázdninových měsíců budou umístěna v náhradních prostorách.

Ostravští specialisté z Tieto pomáhají digitalizovat úřady v Norsku

/FOTOGALERIE/ Desítky lidí z ostravského Tieto Czech se podílejí na modernizaci a digitalizaci služeb pro občany norského regionu Romerike.

Konec trmácení po schodech, hlavní nádraží je bez bariér

Ostravské hlavní nádraží patřilo k nejvytíženějším stanicím v našem kraji, které dosud neměly bezbariérový přístup. Od včerejška už to neplatí. Cestující mohou využít při cestě na jednotlivá nástupiště šest nových výtahů.

Jak zlepšit ovzduší? Ekologové navrhují i změnu kotlíkových dotací

Změna „kotlíkových dotací", která by odstranila staré kotle a kamna na uhlí, vyšší poplatky pro velké znečišťovatele, závazný plán odstavování uhelných elektráren, zvýšení a rozšíření mýtného pro automobilovou nákladní dopravu a posílení pravomocí měst při regulaci dopravy v období smogových situací.

Top termín pro dovolenou nejen v Ostravě? Týden se dvěma svátky

Vybíráte si letní dovolenou a uvažujete nad termínem? Napadá vás, že ušetříte dva dny dovolené a vyrazíte třeba k moři či jinam už počátkem července, kdy jsou dva státní svátky za sebou? Pak neváhejte, podobně totiž uvažuje hodně lidí.

Oprava pece v kunčické huti trvala 45 dní a stála 320 milionů

Jedna ze dvou provozovaných vysokých pecí v huti ArcelorMittal Ostrava (AMO) prošla náročnou opravou. Ta trvala 45 dní a stála 320 milionů korun. Kromě zaměstnanců kunčické huti se na ní podílelo zhruba 700 externích pracovníků z dvaceti firem včetně zahraničních.

Zmrzlina v Ostravě: kopečková, točená, nebo pravý chorvatský sladoled?

/ANKETA DENÍKU/ Když jsou venku tropy a slunce pálí? To se musí zmrzlina prodávat dobře napadá mě a vyrážím do centra Ostravy, abych se zeptal těch nejpovolanějších prodejců zmrzliny.

Vodárny nabízejí lidem chytrý vodoměr

Chytrý vodoměr, díky kterému budou mít zákazníci mimo jiné i neustálý přehled o aktuální spotřebě vody, nabízejí svým zákazníkům Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK).

Lidí bez práce v květnu v Ostravě ubylo

K 31. květnu bylo v registru kontaktního pracoviště ÚP Ostrava celkem 18 831 osob, což je proti dubnu o 636 osob méně. Nezaměstnanost v Ostravě se tak snížila už čtvrtý měsíc po sobě.

Hygienici v posledních letech zkoumali pitnou vodu. Vyhovuje i voda ke koupání

Ostrava − Na výskyt pesticidních látek ve vodách zaměřili svou pozornost v posledních letech odborníci v našem regionu. 

Jednodušší stavební zákon? Přivítali by jej nejen projektanti, ale i stavitelé

/AUDIT DENÍKU/ Vyřídit stavební povolení je mnohdy časově náročnější než samotné stavební práce. Takové jsou nejen zkušenosti projektantů, ale třeba i lidí, kteří se dlouho těšili na vysněné nové bydlení.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš měl v Ostravě doslova "nabitý" program

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Dopoledne návštěva firmy PODA, odpoledne pak beseda se seniory v Komunitním centru Archa v Ostravě-Porubě. Program prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše byl  ve středu 7. června v Ostravě nabitý i dalšími akcemi.

Slunečnice jako symbol naděje pro lidi s roztroušenou sklerózou

/FOTOGALERIE/ Vysazením rozkvetlých slunečnic mohli lidé včera vyjádřit sounáležitost s pacienty trpícími roztroušenou sklerózou (RS). Slunečnice byly vysazeny i na záhonu před budovou Sanatorií Klimkovice.

Tisícovka ostravských čtvrťáků a páťáků hledala pramen vody

/FOTOGALERIE/ Už 16. ročník soutěže Hledej pramen vody, kterou pro ostravské školáky připravují Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), zná své vítěze. První místo obsadil tým Datyňáci ze ZŠ Vratimov, druhé Žabky a žabáci ze ZŠ Krestova z Hrabůvky a třetí Vodoměrky ze ZŠ K. Pokorného v Porubě.

Provozovatelé mlékomatů: Drží nás stálí zákazníci

Poptávka po čerstvém mléku se v průběhu posledních měsíců ustálila. Podle Tomáše Kořínka mladšího, obchodního ředitele společnosti TOKO Agri, je v současnosti v republice zhruba 200 mlékomatů a každý měsíc přibývá jeden nový.

Hygienici: Rizikové v kraji je pouze koupání v nádrži Brušperk

Hygienici začali kontrolovat kvalitu vody v přehradách v kraji. 

Brigádníků je málo. Díru už „nezalepí" ani důchodci. Kolik si mohou vydělat?

Ostrava - Léto je za dveřmi, poptávky firem na brigádníky vysoce převyšují nabídku. A ani starobní důchodci, kteří dosud díru na trhu brigádníků zacelovali, už nestačí. Brigádníci na pracovním trhu chybí.

Předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková obdržela cenu Olgy Havlové

„Neptám se, co mi nemoc vzala, ale na to, co mi dala," říká žena, která v pondělí 29. května získala prestižní ocenění Nadace Olgy Havlové - předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková.

V nemocnicích se kouřit nesmí. Výjimka? Psychiatrické oddělení

/SERIÁL DENÍKU/ Dotkne se protikuřácký zákon i zdravotnických zařízení? Ve vnitřních prostorách je kouření pochopitelně zakázáno už nyní.

Nekonečný příběh: veřejné osvětlení ve Výškovicích má být až v listopadu

/DENÍK SLEDUJE/ Podnět čtenářky dorazil do redakce Deníku už loni v létě. A situace v oblasti ulic 29. dubna, Srbské, Jičínské a Výškovické, kde se mělo veřejné osvětlení stavět, vypadá i po necelém roce od této stížnosti dost podobně jako v létě 2016.  

Biskupské svěcení: jedinečná událost pro celý náš kraj

Mons. Martin David přijal v neděli odpoledne v katedrále Božského spasitele v Ostravě z rukou biskupa Františka Lobkowicze biskupské svěcení.

Jak se z Čertovy Lhotky staly Mariánské Hory

Slavnosti, které mají připomenout 110. výročí povýšení Mariánských Hor na město a také 650 let první písemné zmínky o tehdejší Čertově Lhotce, si o posledním květnovém víkendu užívají obyvatelé ostravského obvodu.

AKTUALIZOVÁNO

Dvě desítky elektromobilů projely Jantarovou stezku

První ostravská celodenní elektrotour odstartovala v sobotu ráno z parkoviště u Slezskoostravského hradu.

Zkasírovat hosta před každou cigaretou? I to může „přinést" protikuřácký zákon

/SERIÁL DENÍKU/ Jste číšníkem v restauraci a host, který vypil třeba tři piva a jednu štamprli, se zvedne s tím, že si jde ven zapálit. Budete mu důvěřovat, nebo ho zkasírujete hned? I s takovými situacemi si budou muset v restauracích poradit poté, co začne 31. května platit protikuřácký zákon.

První medobraní až v červnu?

Ostrava - Med z první snůšky začali loni stáčet včelaři koncem května. A spokojeně hlásili, že se vydařila. Letos je situace odlišná. Z námi oslovených chovatelů včelstev zatím med nestáčel ani jediný.

Slunečnicemi rozsvítí celou ČR, pomohou tak nemocným

Už 17 let pomáhá nemocným s roztroušenou sklerszou (RS) napříč celou republikou Nadační fond Impuls. Ten připravuje velkou akci na podporu lidí s roztroušenou sklerózou nazvanou Rozsviťme celou republiku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies