Baník zaútočí na evropské poháry i s novým prémiovým řádem

Ostrava - I když zimní přestávka ve fotbalové lize moc optimismu do žil fanouškům ostravského Baníku nevlila, vedení klubu cíle měnit rozhodně nehodlá. „Chceme hrát evropské poháry,“ zní jasný a zřetelný hlas z Bazalů.

19.2.2009

Logo Baníku OstravaFoto: ARCHIV

Ostravský celek má výhodu v tom, že ke splnění ambicí má na jaře dva pokusy. V lize zatím patří svěřencům trenéra Karla Večeři třetí příčka, navíc se ostravský tým ve čtvrtfinále Poháru ČMFS střetne ve dvojutkání s druholigovým Slováckem. „Jednu cestu musíme zvládnout,“ podotýká generální manažer Baníku Verner Lička.

Už při začátku zimní přípravy řešil s týmem stávající situaci v klubu i celé společnosti. Řeč došla i na finanční krizi, která sužuje už několik měsíců také tuzemský sport. „Je jasné, že přežijí jen silné kluby. A my chceme potvrdit, že mezi českou fotbalovou elitu patříme,“ poznamenal Lička.

Právě účast v evropském poháru by v příští sezoně mohla klubu finančně pomoci. „I když jsme na podzim přes Spartak Moskva nepostoupili, ohlasy u sponzorů, partnerů i fanoušků byly pozitivní. Cesta k lepším zítřkům vede právě přes tyto zápasy s evropskými kluby,“ podotýká Lička.

I proto vedení klubu upravilo prémiový řád. Zásadní novinkou je, že tým bude mít na odměny nárok pouze v případě, že vybojuje účast v evropském poháru. „V praxi to ale znamená, že si mužstvo může vydělat více peněz. Ale musí splnit cíl,“ potvrzuje Lička.

Proti nebyli ani hráči. „Nakonec jsme se dohodli na zlaté střední cestě,“ okomentoval průběh schůzky s vedením klubu záložník Rudolf Otepka, který na čtvrteční tiskové konferenci zastupoval kvůli rodinným důvodům (úmrtí babičky) omluveného kapitána Martina Lukeše.

Hlavní rozdíl je podle Otepky také v tom, že prémie jsou rozpočítány mezi všechny hráče ligového kádru. „Snad na to kluci, kteří nenastupují pravidelně v základní sestavě, nebudou hřešit, ale je to spravedlivější a výhodnější. Podobný trend nastane podle mého názoru v létě i v jiných klubech, akorát Baník s tím přišel už nyní,“ poznamenal Otepka.

Ostravský kouč Karel Večeřa, jehož tým v zimě posílili Lukáš Vácha a Jan Hable, z nepříznivé bilance v zimní přípravě vědu nedělal. „Nejde v ní o výsledky, ale spíše o to vyzkoušet si herní varianty. O tom, jaká příprava byla, se stejně rozhodne až v ligové sezoně. Proto bych nechtěl ani hodnotit výkony posil, je na to brzy,“ uvedl Večeřa, jehož tým nastoupí k prvnímu ligovému utkání v neděli v Brně.

Přípravné zápasy – zima 2009

FC Baník Ostrava – Fotbal Třinec 3:1 (0:0). Branky: 56. Rajtoral, 72. Pavlík, 88. Zeher – 71. Šalamoun.

FC Baník Ostrava – SK Uničov 5:0 (2:0). Branky: 11., 53. a 86. Zeher, 25. Wojnar, 67. Lička.

FC Baník Ostrava – 1. HFK Olomouc 0:1 (0:0). Branka: 65. Kučerňák.

FC Baník Ostrava – Dinamo Bukurešť 0:2 (0:0). Branky: 53. Niculescu, 84. Andrei Cristea.

FC Baník Ostrava – FK Vojvodina Novi Sad 0:0.

FC Baník Ostrava – FC Kryvbas Krivoj Rog 1:1 (1:1). Branky: 26. Zeher – 22. Motuz.

FC Baník Ostrava – Jagiellonia Bialystok 1:2 (0:0). Branky: 57. Rajtoral – 52. Fidziukiewicz, 69. Arifovič.

FC Baník Ostrava – Slezský FC Opava 2:2 (2:1), branky: 15. Lička, 35. Střihavka – 42. vlastní Tchuř, 50. Halaška.

Statistiky přípravy

Branky: 5 – Zeher, 2 – Lička, Rajtoral, 1 – Pavlík, Střihavka, Wojnar

Odehrané minuty: 450 – Vácha, 444 – Zeher, 434 – Lička, 427 – Pavlík, 383 – Neuwirth, Otepka, 382 – Markovič, 360 – Marek, Vašek, Rajtoral, Zawada, Ricka, 344 – Buček, 330 – Wojnar, 316 – Metelka, 312 – Přecechtěl, 302 – Střihavka, 270 – Hable, Hrtánek, 225 – Tchuř, Kosňovský, 180 – Bolf, Križan, 157 – Lukeš, 90 – Tomašák, 16 – Bernady

Brankáři: Vašek – 4 zápasy, 360 minut, 5 inkasovaných branek, Buček – 4 zápasy, 344 minut, 4 inkasované góly, Bernady – 1 zápas, 16 minut, gól neobdržel

Autor: Aleš Uher

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE

Záběr kamery.

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

Vlak smetl auto na přejezdu v Pržně.
AKTUALIZUJEME
14

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.