V praxi to tedy znamená, že klub nakonec přece jen vybuduje na dosluhujícím stadioně vyhřívání, a splní tak jednu z podmínek ČMFS. Bez vyhřívání by na Bazalech už od léta hrát ligové zápasy nemohl. „I když z ekonomického hlediska je tato investice nelogická, v pondělí jsme se definitivně rozhodli, že finanční prostředky na vyhřívaný trávník uvolníme,“ uvedl Tomáš Petera.

Pokud by tak Baník neučinil, musel by se přestěhovat na Městský stadion ve Vítkovicích, kde sice vyhřívání je, ale disponuje také atletickou dráhou. A to se nelíbilo příznivcům aktuálně druhého týmu ligy. „Baník a jeho fanoušci si zaslouží, aby se domácí zápasy hrály na fotbalovém stadioně,“ zdůraznil Petera. „Je to investice do dobrého jména klubu i víry fanoušků. Celkové náklady budou činit deset milionů korun a vyhřívání se začne instalovat hned po sobotním utkání s Boleslaví,“ uvedl Petera.

Ostravští příznivci se nehodlali se stěhováním do Vítkovic smířit a před nedělním utkáním se Spartou podnikli protestní pochod, kterého se zúčastnily takřka čtyři tisíce fanoušků. Během očekávaného šlágru ligy se fanoušci blýskli i dvěma velkými choreografiemi, kde dali rovněž najevo, že si přejí výstavbu nového stadionu ve Svinově, a nechtějí do Vítkovic.

Rozhodnutí uzrálo v pondělí večer


„Ten hlas nejde přeslechnout. Když budu mluvit za sebe, tak Baník nikdy nepůjde proti svým vlastním fanouškům. Jsou chvíle, kdy prostě musíte naslouchat veřejnosti. Stejně jsme to udělali nakonec třeba v případě barvy dresů, kdy si příznivci vyžádali návrat k modro-bílé kombinaci. Teď musíme přimhouřit oko nad ekonomickým hlediskem instalace vyhřívání na Bazalech,“ řekl Petera s tím, že navíc postupuje přesně tak, jak se dohodl s radou města Ostrava.

Připustil, že ho překvapil počet lidí v protestním pochodu, který je na české poměry nevídaný. Třeba v Brně sobotní zápas s Plzní sledovalo o polovinu méně lidí (oficiální návštěva 1812), než bylo v protestním pochodu z Masarykova náměstí na Bazaly. „Pro mě je protest, který se obešel bez excesů, ohromující. Vždyť z náměstí nepochodovalo třicet křiklounu, ale tisíce lidí. To je podle mě jasný důkaz toho, že ostravská veřejnost je v celém problému s výstavbou stadionu i s možným stěhováním do Vítkovic až nezvykle jednotná,“ uvedl Petera.

Z jeho slov je patrné, že Baník se do Vítkovic nehodlá stěhovat ani v budoucnu, protože hrát fotbal na stadioně s atletickou dráhou je krok zpět. „V posledních týdnech jsem doopravdy pečlivě zvažoval všechny možné varianty. A i když bych se oprostil od vůle fanoušků, kteří do Vítkovic za žádnou věc nechtějí, nedovedl jsem si dost dobře představit, že klub jako Baník bude hrát dva roky v zoufalé atmosféře stadionu s atletickou dráhou. A to vůbec neřeším to, že jeden rok z toho na stadionu rozestavěném,“ zdůraznil Petera.

Definitivní rozhodnutí v něm uzrálo v pondělí večer. „Když jsem si srovnal zápasy Baníku v Ďolíčku, doma se Spartou a přirovnám ho k tomu z Plzně, kde je na stadioně atletická dráha, tak ten rozdíl je propastný,“ dodal Petera.