VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pat při volbě šéfa českého fotbalu. Do konce roku svolá mimořádné zasedání

Komedie. Dlouhá osm hodin. Tak by se dala popsat páteční Valná hromada Fotbalové asociace. Přesně po takto dlouhém časovém úseku totiž bylo oznámeno, že delegáti se neshodli na jednom z kandidátů a český fotbal i nadále povede současný výkonný výbor.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Valná hromada Fotbalové asociace ČRFoto: ČTK

„Valná hromada pověřuje Výkonný výbor FAČR, aby svolal mimořádné zasedání a to nejpozději do 31. 12. 2017," řekl po jednání dohadovací komise její člen Zdeněk Zlámal. V sále i mezi novináři to jen zahučelo.

Hned na úvod programu se řešila zapeklitá situace. Před mikrofon přišel předseda mandátní komise se zprávou o delegátech a prohlásil, že ve vedení 19 klubů 1. a 2. ligy jsou lidé, kteří nejsou členy asociace a tudíž delegát takového klubu nemůže volat. To se týkalo například bosse Slavie Jaroslava Tvrdíka, za kterého se musel v avizované přestávce uhradit členský poplatek. Díky neuhrazení nakonec vypadly z hlasování týmy Sokolova, Ostravy, Olomouce a Frýdku-Místku.

První tři jmenované kluby nakonec později poplatky uhradily, ale česká komora zamítla návrh vrátit jim hlasovací právo.

Nakonec by ale ani hlasy vyřazených klubů ničemu nepomohly. „Nechtěli jsme, aby to skončilo přesně takovouto variantou. Nový předseda se měl zvolit na valné hromadě a ne až později," smutnil jeden z kandidátů Libor Duba.

„Pro český fotbal to není dobře, není to výsledek, který jsme si všichni přáli. Signál, který fotbal vyslal, není dobrý. Komerční partneři i UEFA očekávali, že předseda z jednání vzejde. UEFA podmínila pomoc právě tím, že předseda bude. O všem se teď bude muset jednat," dodal Martin Malík.

Roman Berbr, tohle jméno bylo během večera několikrát skloňováno v souvislosti s tím, že nebude-li kandidovat, moravští delegáti dají hlasy Malíkovi.

Nestalo se a český fotbal tak teď čeká náročné období. Musí si napravit pověst. A to na všech frontách.

Průběh 19. Valné hromady Fotbalové asociace České republiky:

  • Ani ve třetím kole nebyl zvolen nový předseda FAČR. Martin Malík ani Petr Fousek nezískali ve třetím kole dostatečnou podporu v české i moravské komoře.

  • Takéve druhém kole se nerozhodlo, žádný z kandidátů nezískal potřebný počet hlasů a půjde se tak do třetího kola. Martin Malík obdržel 108 od české a 18 od moravské komory, Petr Fousek 18 a 51. Bylo ohlášeno, že se sejdou zástupci české a moravské komory a také Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace. Patová situace je před třetím kolem nepříjemná a může se stát, že se dnes nerozhodne vůbec.

  • "Není vůbec důležité kdo ze zbylých dvou kandidátů vyhraje, důležité je to, aby se rozhodlo dnes," uvedl neúspěšný kandidát Duba rázně.

  • "Martin Malík má velikou podporu v české komoře, Petr Fousek na moravské a z toho vyplynulo mé vyřazení. Nechceme se ale dostat do patové situace. Chceme, aby se předseda zvolil dnes, na řádné Valné hromadě a ne až o týdny později. Vystupoval jsem jako změna, která přinášela vysokou dynamiku. Udělal jsem správně, že jsem do kandidatury šel, otevřela se řada témat. Ve chvíli, kdy se vyřeší finanční situace, bez ohledu na to, kdo volby vyhraje, se na to musí navázat koncepčními kroky," řekl krátce po svém vyřazení Libor Duba.

  • První kolo hlasování o novém předsedovi Fotbalové asociace České republiky nerozhodlo. Roli favorita potvrdil Martin Malík. Z celkového počtu 195 hlasů jich obdržel 121 (107 od české komory, 14 od moravské). Do druhého kola ho doprovodí Petr Fousek, který obdržel 71 hlasů (15 - 56). Je jasné, že novým šéfem českého fotbalu nebude Libor Duba, jenž dostal pouze tři "české" hlasy.

  • Aby se rozhodlo ve druhém kole, musí vítěz obdržet nadpoloviční většinu hlasů v obou kommorách.

  • Po úvodních projevech a nezbytných oficialitách přišel první zajímavý moment jednání ve zprávě mandátové komise, jejíž předseda Miloslav Brtníček přišel s tím, že 19 klubů 1. a 2. ligy, mezi nimiž jsou třeba Bohemians, Slavia či Teplice, porušuje stanovy tím, že ve statutárních orgánech svého klubu nejsou výhradně členové asociace. Po schválení námitek bylo jednání na 20 minut přerušeno, aby "nečlenové" mohli uhradit členské poplatky a stali se tak členy FAČR.

  • Dnes úderem desáté hodiny začala v pořadí 19. Valná hromada Fotbalové asociace České republiky. Ta je o hodně sledovanější než ty předchozí. Dosavadní boss českého fotbalu Miroslav Pelta tráví momentálně čas ve vazební věznici a díky dotačnímu skandálu se potýká tuzemský fotbal s pořádně černou kaňkou. Tu by chtěli smazat tři kandidáti na post předsedy svazu - Martin Malík, Petr Fousek a Libor Duba.

Autor: Michal Káva

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení