Poruba vydřela první jarní vítězství

OSTRAVA-PORUBA - Favorizovaný ostravský tým se proti jedenáctému celku krajského přeboru dlouho trápil a teprve zlepšenou hrou ve druhé půli soupeře udolal. Po třech remízách a jedné porážce se tým trenéra Zdeňka Svatonského na jaře konečně dočkal tři bodů.

30.4.2007

SPÁLENÉ ŠANCE. Domácí mohli vyhrát i mnohem výraznějším výsledkem. Ale spoustu šancí zahodili. Jednu z nich neproměnil Jiří Svatonský (7), který místo odkryté branky trefil jen hostujícího gólmana.Foto: Petr Kotala

Ambiciózní celek Poruby, který letos do soutěže postoupil zI.A třídy, chtěl původně bojovat jen o záchranu, ale velmi vydařený podzim mužstvo katapultoval až na samou špici tabulky a stím přišla logicky i změna cílů. Najednou se začalo mluvit o postupu, ovšem vstup do jarní části optimismus poměrně rychle zchladil. Vúvodních čtyřech kolech udělalo mužstvo jen tři body za tři remízy a připsalo si i debakl 0:5 vBohuslavicích.

Pokud se hráči chtěli i nadále o postup rvát, museli vsobotu dopoledne bezpodmínečně zvítězit nad Frýdlantem. Teoreticky by to být problém neměl, vždyť soupeř vposledních dvou kolech prohrát i na hřišti posledního Vratimova (0:3) a doma pak podlehl Petřkovicím (2:3). Ovšem Poruba si cestu za prvním jarním vítězstvím pořádně zkomplikovala.

Hosté totiž vstoupili do utkání překvapivě aktivněji a po dvaceti minutách šli díky Pavlicovi do vedení. „Soupeř nás ničím nepřekvapil. Hrál přesně to, co jsme od něj čekali. Bohužel my nejsme schopni předvádět hru, která nás zdobila na podzim a výsledkem je neuvěřitelné trápení,“ krčil rameny trenér Poruby Zdeněk Svatonský, který i přes úvodní inkasovanou branku zůstával optimistický.

„Bylo to nepříjemné, ale věřil jsem, že to dokážeme obrátit. I když ten první poločas byl znaši stran opravdu špatný,“ uvedl trenér vté době pátého celku krajského přeboru. Naštěstí osm minut před přestávkou dokázal vyrovnat Martin Fico a do kabin tak domácí mohli jít přece jen veseleji.

Na začátku druhé půle přesunul kouč zobrany do středu pole nejzkušenějšího hráče týmu šestatřicetiletého kapitána Stanislava Stuchlíka a tento tah se ukázal jako nadmíru prozíravý. Nestor mužstva skvěle tvořil hru a přesnými přihrávkami posílal spoluhráče do šancí. Poruba se postupně dostala do tlaku.

Vpadesáté minutě varoval Frýdlant Tomáš Voznica, který trefil tyč Šmajstrlovy branky. O dvě minuty později dostal balón za obranu Michal Chodílek a poslal domácí do vedení. Jistotu pak přinesl Voznica, který využil další zkolmic, která mířila za hostující beky.

„Po změně stran to bylo aspoň trošku lepší. Dokázali jsme si vytvořit nějaké šance a ta hra měla smysl. Věřím, že jsme to jarní prokletí konečně dokázali zlomit, ovšem teď musíme tři body potvrdit. A to nebude lehké, protože nás čekají tři zápasy venku,“ oddechl si po utkání Zdeněk Svatonský, kterého i přes vítězství mrzela nízká produktivita jeho svěřenců. Ti ve druhé půli opravdu ovládli hřiště, kčemuž jim pomohl i výkon soupeře, který nepochopitelně brzy rezignoval byť i na zisk jediného bodu.

„Je to zápas od zápasu stejné. Opět jsme měli spoustu šancí a vyhrát jsme měli minimálně o pět branek. Několikrát jdeme sami na brankáře nejsme schopni to proměnit. Mladým klukům prostě chybí klid a zkušenost vkoncovce,“ zlobil se domácí kouč, který narážel třeba i na akci pár minut před koncem. Po rychlém přenesení hry měl před sebou Jiří Svatonský odkrytou větší polovinu branky, ale trefil jen ležícího brankáře.

„Teď už stím nic neuděláme a jaro musíme prostě nějak dohrát. Ovšem přes léto chci tým posílit o dva až tři zkušené hráče, kterým se, když půjde do tuhého, nerozklepou kolena. Pokud nám to letos spostupem nevyjde, příští rok bychom už se stabilizovaným kádrem měli hrát na špici hned od začátku. Tým je opravdu perspektivní a když přidáme ještě nějakou tu zkušenost, budeme opravdu silní,“ zamyslel se na budoucností Zdeněk Svatonský.

TJ VOKD Poruba TCHAS - TJ Ferrum Frýdlant n. O. 3:1 (1:1). Branky: 37. Fico, 52. Chodílek, 68. Voznica - 20. Pavlica. Rozhodčí: Osička - Ochodek, Křenek.
Poruba: Klepek - Chrenko, Gelnar, Fico, Staniek - Chodílek (Holáň), Stuchlík, Voznica (Janoš), Potůček (Vyhlídal) - Svatonský, Orlík.
Frýdlant: Šmajstrla - Staník, Pokluda, Šrubař, Guzsi (Vašut) - Němec, Žáček, Kubáň, Pavlica - Ďurtiba (Šigut), Tošenovjan.

30.4.2007 VSTUP DO DISKUSE

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Na místě požáru odborníci dokumentují podrobnosti o konstrukci kostela. Zkoumají i rozměry trámů.