Výsledek: Vítkovice Steel - Lasselsberger Plzeň 5:4 (1:1, 2:1, 2:2) Branky a nahrávky: 7. Tomášek (R. Hruška), 28. Ujčík, 31. Ujčík (Šimíček), 58. Kuboš (Ujčík), 59. Burger (Hubáček) - 19. Laš (Benák), 22. Divíšek (Vlasák), 52. Vlasák, 57. Fabuš (Kracík). Rozhodčí: Homola - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 11:11, navíc Burger 10 minut - Cartelli 5 minut a do konce utkání, Čakajík 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3443.

Sestavy:

Vítkovice: Prusek (21. Pinc) - Kuboš, Trnka, Jurečka, Heš, Ovčačík, Gulaši - Ujčík, Šimíček, Krenželok - Weissmann, Burger, Hubáček - Klimek, Strapáč, Prorok - Tomášek, R. Hruška, Köhler. Trenéři: Fryčer, J. Daneček a Bolek.

Plzeň: Málek - Jasečko, Dobrovolný, Cartelli, Čakajík, Benák, Derner, od 26. min. navíc Nikolov - Důras, Vampola, Laš - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, M. Sýkora - M. Dvořák, Šindel, Kubalík. Trenéři: Kučera a Černý.

Hokejisté Plzně selhali v závěru, Vítkovice jim vzaly tři body

Hokejisté Plzně ve Vítkovicích ještě tři minuty před koncem vedli, ale nakonec odešli poraženi. Extraligový král remíz totálně pokazil koncovku, domácí v ní dvěma slepenými góly otočili utkání z nepříznivých 3:4 na konečných 5:4. Oba týmy se celkem pětkrát vystřídaly ve vedení, dvěma brankami se o to zasloužil i probuzený kanonýr Viktor Ujčík.

Celé utkání se převalovalo v nečekaných zvratech. Jasným důkazem byl začátek: Plzeň v něm ubránila pět přesilovek, ale po fatálním zkratu inkasovala při vyváženém počtu mužů. U Hrušky se v rohu srazili tři Plzeňští, domácí útočník však puk bleskurychle adresoval naprosto osamocenému Tomáškovi, který překonal Málka.

Těsně předtím přitom hosté přečkali dvě krátké přesilovky Vítkovic pět na tři. Ty sice ostřelovaly plzeňskou klec, ale největší šanci propásl Prorok, když po Ujčíkově křížné pobídce z blízkosti minul branku. Plzeň výjimečně hrála v plném počtu, i největší příležitost si vytvořila v oslabení, ale Kubošovo zaváhání nepotrestal Divíšek.

Nic tomu nenasvědčovalo, ale Západočechům postačily k obratu tři minuty na přelomu třetin. Laš uzemnil soupeře gólem do šatny, druhou část zahájili hosté v dvouminutové přesilovce pět na tři, ale už klasickou početní výhodu zhodnotil důrazem v brankovišti Divíšek, který opakovaným pokusem propasíroval kotouč za Pruskova náhradníka Pince.

Plzeň měla po vedoucí brance navrch. Místo navýšení náskoku však vyrobila další kiks v defenzívě; Dernerovu rozehrávku vystihl Ujčík a ze sóla nezaváhal švihem nad Málkovo rameno. Herní vzepjetí vítkovického veterána odnesl soupeř ještě jednou. Tentokrát dokonce ve vlastním oslabení, v němž Ujčík bez přípravy napálil vyraženou Šimíčkovu střelu do odkryté branky.

Otřesené hosty mohl nakopnout pro změnu kolaps vítkovické obrany, Sýkora se středem kluziště sám řítil na Pince, který však jeho možnost zmařil rychlou lapačkou. Hosté nabídku galantně vrátili; o dvě minuty později uvolnili opět při vlastní přesilovce červenou čáru Prorokovi, Málek se však nenechal zmást jeho zpomalovacím manévrem a možná v klíčové chvíli rukou zabránil jistému gólu.

Přísný metr sudího Homoly závěr rozdrobil do krátkých přesilovek na obou stranách. Domácí své příležitosti prohospodařili, zatímco Vlasák se osm minut před koncem protáhl kolem branky, bekhendem puk zasunul pod Pince a dočkal se tak prvního gólu v novém působišti. Rozhodčí po poradě s kolegou u videa vyrovnání posvětil, ale infarktové okamžiky měly teprve přijít. Když se schylovalo k osmému plzeňskému prodloužení v sezoně, prokličkoval se před Pince Fabuš a v 57. minutě ukázkově vymetl horní růžek.

Nakonec však Kučerův tým nezískal ani bod, domácí v rozmezí 27 sekund potřetí strhli vedení na svou stranu. Plzeňský kolaps načal dělovkou od modré čáry Kuboš a z další akce rozebrali hostující obranu Weissmann s Burgerem, který svůj návrat do sestavy oslavil vítěznou trefou. Hosté už výsledek nezměnili ani v minutové power play.

Hokejoví mistři světa procitli, Ujčík přestřílel Vlasáka

Střelecký vzmach hokejových mistrů světa Viktora Ujčíka s Tomášem Vlasákem orámovalo extraligovou bitvu Vítkovic s Plzní, kterou domácí díky dvěma slepeným gólům v posledních minutách vyhráli 5:4. I když vítězný gól zaznamenal 114 sekund před koncem Jiří Burger, střelcem zápasu byl se dvěma zásahy jeho spoluhráč Ujčík.

Na takový přísun pětatřicetiletého kanonýra čekaly Vítkovice celou čtvrtinu dlouhodobé části. Ujčík v ní ovšem chřadl, dva vstřelené góly ho uvrhly pod palbu kritiky. Navíc se dokázal trefit jen při power play soupeře a z trestného střílení.

"Doufám, že už se to otočilo. Snad jsem se konečně chytil a vybral si toho peška, co jsem měl první čtvrtinu. Při prvním gólu jsem totiž chtěl střílet pod víko, ale sklouzlo mi to a trefil jsem to pod lapačku," řekl novinářům Ujčík, který dnes své střelecké konto vylepšil na čtyři branky.

Bláznivý zápas s infarktovým závěrem mu sebral hodně psychických sil. Ještě tři minuty před koncem domácí prohrávali 3:4, skóre však stihli přetočit dvěma góly za sedmadvacet sekund. "Máme nepochopitelné zvraty v zápasech. Vedeme, přestaneme hrát a to nám pak chybí. Měli jsme velkou kliku, že jsme to otočili. Jinak by to zase bylo na provaz," nezapíral Ujčík.

Gólové vykoupení ze střelecké krize dnes prožil i jeho bývalý parťák z národního týmu. Vlasák dal dokonce svůj první gól v sezoně, na rozdíl od Ujčíka to však k ničemu nebylo. "Tři minuty před koncem to byl vyhraný zápas. Pak soupeře sami postavíme na nohy a odjíždíme s prázdnou. Nestalo se nám to bohužel poprvé," ulevil si Vlasák.

Jak se skóre přelévalo ze strany na stranu, měnily se i nálady obou kamarádů. Když rozhodčí kontroloval regulérnost Vlasákovy trefy na videu, oba se potkali na ledě a Ujčíkovi do řeči moc nebylo. "Ptal jsem se ho, proč ten gól musel dát zrovna nám. On na to, že jestli ho neuznají, tak se oběsí. Teď jsem rád, že ho dal, my jsme nakonec stejně vyhráli," usmál se Ujčík.

Jediné může těšit i Vlasáka: věří, že mu letošní gólová premiéra rozváže ruce. "Už to snad půjde," přeje si. Zpackaný zápas ho však štval více. "Říkám, ztratili jsme vyhraný zápas. Třetí gól to ještě obránce trefil přesně přes několik lidí, ale hlavně při tom čtvrtém gólu jsme tam udělali chyby," dodal Vlasák, který předtím proměnil několik samostatných nájezdů. Žádný však nebyl z pohledu Plzně rozhodující.