Série se přesouvá na východ Čech, kde se bude pokračovat třetím a čtvrtým zápasem ve středu a čtvrtek.

1. ZÁPAS

Pardubice zahájily úvodní duel série sebevědomě, vytvořily si šance, ale Málek všechny jejich nebezpečné příležitosti pochytal, včetně samostatného nájezdu Koláře ve hře čtyř proti čtyřem. „Bylo moc dobře, že jsme přestáli úvodní tlak Pardubic. Hned na začátku tam jeli dvakrát úplně sami na bránu, ale Málič (Málek) to neskutečně zavřel,“ řekl Burger.

Právě zkušený kapitán Vítkovic zmrazil celou pardubickou střídačku včetně skupinky fanoušků za brankou těsně před první sirénou. Burger si vybruslil od levého mantinelu a parádním švihem z mezikruží vymetl pravý roh Růžičkovy branky. To svítil na ukazateli skóre čas 19:44. „Po tom špatném začátku nám přišel ten gól do kabiny vhod, Pardubice naopak srazil,“ byl přesvědčen Burger.

Druhou branku přidal Huna, který se střelecky probudil v pravý čas. Slovenský útočník si nabruslil na útočné modré na přihrávku aktivního Tomase a ranou na lapačku zvýšil, když se dočkal trefy po desetizápasovém půstu. Pardubice se mohly vrátit do utkání v nástupu do třetí třetiny, kdy Vosátko zahákoval Koukala a sudí bez váhání nařídili trestné střílení.

Hostující kapitán jako by ani nevěděl, co má udělat a Málek puk ukryl do klína. Perníkářům vzal definitivně vítr z plachet Vrána, když nekompromisně prostřelil Růžičku po Klimkově příhře zpoza branky. „To už jsem věřil, že to dotáhneme,“ vykládal Burger, který přidal v závěru ještě jednu branku. „Je dobře, že nám vstup do série vyšel,“ dodal.

2. ZÁPAS

"Do prvního zápasu jsme nevstoupili špatně, vytvořili jsme si šance, ale naše střelecká efektivita byla nulová. Je třeba se z toho zápasu poučit. Pokud chceme uspět, musíme přidat na důrazu před branku, být vůbec celkově aktivnější a hlavně, vyhrávat osobní souboje,“ hlásil po sobotní porážce 0:4 pardubický asistent Pavel Hynek. Na ledě to tak ale v neděli vůbec nevypadalo. Naopak.

Vítkovice se do obhájce titulu zakously a narozdíl od soboty zasypaly Růžičku sprškou tvrdých a nebezpečných ran. V patnácté minutě vedli domácí 14:1 na střely, ale ani Burger s Vosátkem v dobrých možnostech neuspěli, a tak udeřili do té doby zaskočení hosté. Somíkův samostatný nájezd a následný bekhendový blafák ještě Málek bravůrně vytěsnil holí nad branku, ale na dělovku Koukala v čase 19:31 už byl krátký.Pardubický kapitán čtvrtým gólem v play off ukončil 172 minut trvající Málkovu neprůstřelnost.

„První třetinu jsme si představovali úplně jinak. Vítkovice byly lepší, přesto dostaly gól. My měli zase navrch v úvodu prvního zápasu, a taky na konci první dvacetiminutovky inkasovali. V tom to bylo stejné,“ vykládal pardubický Jan Koukal. Z dalšího direktu se museli domácí oklepávat po 75 vteřinách druhé části, poté, co obránce Píša propálil Málka ranou mezi nohy a zvýšil.

Tak jak mizela postupem času pardubická aktivita v sobotu, neztrácela se v neděli ta vítkovická. V polovině utkání vrátil Vítkovice do hry pět vteřin před vypršením přesilovky po nacvičené kombinaci Ujčík, pro kterého to byla 53. branka v play off, čímž překonal v historických tabulkách Jiřího Zelenku. Trefa vítkovického matadora vlila do žil domácích hráčů novou krev.

Veselo bylo před pardubickou brankou během 94 vteřin trvající přesilovky pěti proti třem. Vítkovičtí roztočili před Růžičkou pořádný kolotoč, ale ani Ujčík a po něm Pohl neuspěli. „Pardubice daly z ničeho dva gól, to nás trochu srazilo. Podařilo se nám snížit a velká škoda té přesilovky, protože jsme v ní měli hodně střel. Některá se chytit mohla. Tam se to asi lámalo,“ byl přesvědčen Viktor Ujčík.

Osmatřicetiletý matador měl ve 46. minutě na holi srovnání, ale bekhendovou dorážku Káňovi střely nasměroval jen do boční sítě. Pardubice jen nebetonovaly, při každé přiležitosti vyrážely dopředu a z jedné takové akce udeřily. Starý se vřitil mezi obránce Vosátka s Malíkem a nadvakrát propasíroval puk za Málka. Domácí ještě půl minuty před koncem Ujčíkem snížili, ale prodloužení už si nevybojovali.

Vítkovice – Pardubice 2:3

Třetiny: 0:1, 1:1, 1:1

Muž zápasu: M. Růžička

Vítkovice: Málek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Voráček, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, Húževka, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Tomas, Szturc, J. Sýkora. Trenéři: Trličík a Moták.

Pardubice: M. Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Mocek – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Pineault, Rákos, Špirko – Radil (43. Kůrka), Kousal, Buchtele. Trenéři: Jandač a Hynek.

Branka a nahrávka: 28. Ujčík (Burger, Malík), 60. Ujčík – 20. Koukal (Nakládal), 22. Píša (Zohorna), 50. Starý (Koukal, Kaberle). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 8325. Stav série: 1:1.