Rozhodující penaltu proměnil v šesté sérii zkušený útočník Viktor Ujčík, pro kterého to byla dvaapadesátá branka v play off. Jediná trefa ho teď dělí od vedoucího Jiřího Zelenky. „Hlavně bych chtěl být o titul blíž k Zelenkovi,“ narážel vítkovický matador na to, že narozdíl od Zelenky extraligové zlato nemá.

Když jste první nájezd nedal, co jste si říkal, když jste šel na druhý?

Abych pravdu řekl, v tu chvíli jsem ani neuvažoval, jestli pojedu druhý nebo ne. Už jsme byli blízko porážky, Jirka Burger to ale excelentně zvládl, klobouk dolů před ním. Pak tam stál dvakrát Málič (Málek) na hraně, taky to vychytal výborně. Já jsem si pak o ten nájezd řekl, protože jsem věřil, že jeden ze dvou dám. Vyšlo to.

Více o celém zápase zde: To bylo na infarkt. Vítkovice mají mečbol!

Byl jste rozhodnutý pro tu variantu, kterou jste zvolil? Kováře jste totálně zmátl…

Vůbec ne. Chtěl jsem udělat něco jiného. V tu chvíli jsem viděl, jak se tam odrazil doprava, strhl jsem to zpátky, a pak už si jen říkal, teď to nepřestřel, tak jako loni (Ujčík ve 4. finále minulé sezony doma proti Pardubicím neproměnil za stavu 2:1 trestné střílení, když přestřelil prázdnou branku. Soupeř v 59. minutě vyrovnal na 2:2 a v prodloužení rozhodl o výhře 4:0 na zápasy a zisku mistrovského titulu Somík – pozn. aut.).

V extralize už jste odehrál mnoho vypjatých soubojů. Byl jste nervozní?

Nervozní jsem kupodivu nebyl. Pořád jsem doufal, že to zvládneme. Dokonce jsem se vydržel dívat i na všechny nájezdy, což bylo snad vůbec poprvé, kdy se lámal chleba. Očima jsem se snažil Máličovi pomoct, asi mu to pomohlo.

Byl to hodně klíčový zápas. Prohrávat v sérii 2:3 na zápasy po takovém průběhu…

Pro nás to byl existenční zápas v play off. Měli jsme toho na konci plné zuby a jet za tohoto stavu do Budějovic, to by bylo hrozně těžké. Situace je ale jiná, není třeba se tím proto zabývat.

Fotografie ze zápasuHC Vítkovice Steel – HC Mountfield České Budějovice 3:2 (po sam. nájezdech - 0:1, 2:1, 0:0 – 0:0).