VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE: Bambini di Praga: dobrá zábava, ale také divadlo

Ostrava - Šlágrem ostravské divadelní sezony se může stát inscenace hry Bambini di Praga, ve které Václav Nývlt pro jeviště upravil literární předlohu Bohumila Hrabala.

23.1.2008
SDÍLEJ:

Zleva František Večeřa, Tomáš Jirman a Veronika Forejtová v inscenaci Bambini di Praga v Národním divadle moravskoslezskémFoto: Josef Hradil


Činoherní soubor Národního divadla moravskoslezského ji uvedl v režii Janusze Klimszy, který nespoléhá jen na prostou reprodukci slavného textu skrze hereckou akci, ale vkládá do dění na jevišti i svůj vztah k Hrabalovu vidění světa a také vlastní názor na dnešní společnost. Nečiní tak ovšem polopatickými aktualizacemi, ale stylizací slova i pohybu a důsledným vypointováním jednotlivých jevištních anekdot (viz například milostnou scénu Uršuly a Viktora).
Záměrně pracuje v akci i s překročením hranice mezi jevištěm a hledištěm a nabízí tak každému z diváků možnost osobního ztotožnění se s některými tímto způsobem podtrženými myšlenkami.
Na scéně Davida Baziky j. h. se objeví množství prázdných barelů a plechovek od barev. Že by symbol barevné prázdnoty? Diváka může napadnout cokoliv, ale jeden z možných výkladů nabízí i fráze „a je vymalováno“. Dobové kostýmy s humorem navrhla Eliška Zapletalová j. h. (skvělý kostým Slečny Hroudové, Manželky nebo Řezníka), klavírní doprovod obstarává živě Jiří Šimáček j. h. a zasluhuje potlesk na otevřené scéně.
S tanečními scénami pomohla Marie Vlachová j. h. a tančící pánové pod jejím pedagogickým vedením vytvořili jednu z nezapomenutelných scén.
Vše se odehrává pod dramaturgickým dohledem Kláry Špičkové, a pokud cílem dramaturgicko-režijního plánu bylo dosáhnout v hledišti okouzlení diváka vším, co divadlo nabízí, a vedle toho podat srovnání Hrabalova světa plného poezie a dnešního pragmatismu, tak se věc povedla.
Herci, i když přesně plní zadání režiséra, se očividně baví, což nebývá vždy předpokladem k tomu, aby se bavili diváci, v tomto případě však platí přímá úměra. Nelze vyzdvihovat jednotlivé herecké výkony, trio pojišťovacích podvodníků hraje velmi dobře trojice David Viktora, Tomáš Jirman a Vladimír Polák. Jen poslední ze jmenovaných poněkud přehání grotesknost pohybu, ubere-li jen maličko artistního pohybu s tím, aby groteska byla zároveň přirozená a věrohodná, bude výborný jako jeho spoluhráči.
Bucifal Petra Sýkory je dost okouzlující a osobitý na to, aby dal zapomenout na skvělé filmové zpracování této postavy Pavlem Křížem. Renáta Klemensová je v roli Řeznice přesvědčivější než v roli Manželky, pravda, v prvním případě má více textu i akcí. Anna Cónová možná není ideální představitelka role Nadji, ale úlohu zvládá s profesionální jistotou. Skvělou kreaci odvádí Veronika Forejtová v roli Slečny Hroudové, o talentovanosti i osobním půvabu přesvědčuje Vendula Nováková j. h.v roli Uršuly. Dlouho v paměti zůstane tango v podání Petra Housky, Drogista Vladimíra Čapky nebo výklad malířských děl z úst Františka Večeři v postavě Nulíčka. Janusz Klimsza je i vynikající herec, a až do svých rolí nastoupí nyní nemocný Jiří Sedláček, bude mít co dělat, aby předčil svého „šéfa“, zatím alternujícího v postavách Holiče, Řezníka i Bloudka.
Chodí-li někdo do divadla za zábavou, ale i za angažovaným uměním, půjde možná do Divadla Jiřího Myrona na Bambini di Praga i opakovaně.
23.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení