VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolotočem do světa snů a fantazie

Ostrava - Trojanova opera zaznívá v Ostravě téměř po padesáti letech a hodně si ji užívají účinkující děti z Operního studia NDM.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Uplynulo už osmačtyřicet let od světové premiéry „opery pro malé i velké diváky v šesti obrazech“ Kolotoč hudebního skladatele Václava Trojana (1907 až 1983), která se uskutečnila v roce 1960 v Ostravě.

Jejím dirigentem byl tehdy Bohumil Gregor a režisérem Ilja Hylas. Je zajímavé, že toto hudební dílo, které skladatel komponoval celé čtyři roky v letech 1936 až 1940 na libreto Marie Charousové-Gardavské, se od ostravské premiéry neobjevilo na domácích ani zahraničních jevištích.

Luděk Golat, současný ředitel Národního divadla moravskoslezského, který během několika ročníků Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy v devadesátých letech minulého století našel velké zalíbení a zřejmě „svoji parketu“ v režijní práci zejména s mladými adepty zpěvu, tance a herectví, režijně nastudoval Trojanův Kolotoč nyní. Měl pro to určitě pádný argument: mohl zapojit do tohoto projektu desítky dětí a mladých lidí, kteří jsou členy Operní studia Národního divadla moravskoslezského a nacházejí svoji seberealizaci pod neúnavným vedením sbormistryně studia Lenky Živocké. A fakt je, že ne každá operní scéna v naší republice se může pochlubit takovou plejádou mladých talentovaných pěvců a pěvkyň. V tom je zásluha Lenky Živocké opravdu veliká. Ze stylového hlediska je Kolotoč považován za výraz Trojanova modernismu. Hudba Kolotoče se vyznačuje různorodostí použitých prostředků a postupů.

V tom neměl dirigent představení Jurij Galatěnko rozhodně snadný úkol, ale sobotní představení (5. dubna oficiálně v programu uváděno jako premiérové) hudebně zvládl s orchestrem se ctí. V šesti operních obrazech Kolotoče se ocitáme na jízdách snů a přání, které nás postupně odvážejí do Afriky či Austrálie, zažíváme dobrodružství s trpaslíky, mluvícími stromy, australskými zlatokopy, velkou klokaní rodinkou, ale také bílým posvátným slonem v Indii a světem filmových hvězdiček v Americe, abychom se navrátili zpět domů a znovu mohli snít o dálkách, exotice a nově objeveném celém světě…

Nutno říci, že výtvarník scény - tradičně u Golatových režií hostující - Jaroslav Malina či výtvarnice kostýmů Helena Anýžová volili pestré a vzdušné prvky, jakýsi karneval barev na scéně. Ale upřímně řečeno, Luďku Golatovi jsem jeho současný režijní přístup vůbec nezáviděl: směstnat a rozpohybovat desítky účinkujících, kteří zabrali také podstatnou část hlediště, není legrace. Zkrátka hlava na hlavě. Všechno v pohybu…

Nevázaná radost dětí. Ale co, mladí si to užívají, ale také rodiče účinkujících v hledišti. Z pěveckých výkonů dospělých mě v sobotu zaujala Zuzana Marková v postavě Kolotoče, Jiří Halama je věrohodným „kolotočníkem“ panem Josefem a Václav Živný Měsícem ve vtipné kombinaci s činohercem Davidem Viktorou.

Z dětských postav na sebe upoutaly určitě Alena Karkošková j. h. (hoch na autě), Natalie Doležalová (hoch na koni), Natálie Podškubková (hoch na aeroplánu) či Tereza Vašutová coby děvčátko na kachničce, ale i mnozí další.

Kolotoč by měl být určen především jako odpolední představení pro školy a rodiče s dětmi, popřípadě být uveden na nějakém domácím či mezinárodním festivalu dětské operní tvorby.

Ostatně Projekt Kolotoč 2008 mu v tom velmi pomáhá. Při něm se mohou vyřádit v tom nejlepším slova smyslu nejenom dětští protagonisté na jevišti, ale také omladina v hledišti, což je asi nejvýraznější dramaturgický přínos této operní inscenace.

Autor: Břetislav Uhlář

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Alexander Minich.

Alexander Minich v červnu zřejmě skončí v Šenově. Co s tamním fotbalem bude dál?

Stovky počítačů a velké monitory. Takto to vypadá v novém monitorovacím centru  Tieta.

Jako v NASA. Tieto má nové monitorovací centrum

Do Ostravy míří elita českého šachu. Obhájce Plát zakončil simultánní turné

/FOTOGALERIE/ Už jen necelé dva dny zbývají do začátku šachového festivalu Ostravský koník, v jehož rámci se uskuteční také mistrovství České republiky. Ještě než vše vypukne, obhájce titulu mezi muži Vojtěch Plát zakončil v Ostravě své simultánní turné.

Soud definitivně osvobodil bývalého šéfa Janáčkovy filharmonie Ostrava

Oddechnout si může bývalý šéf Janáčkovy filharmonie Ostrava Peter Krajniak čelící žalobě za zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku.

Jiří Langmajer si střihne roli hokejového trenéra

ANKETA/ Fotbalový seriál Vyšehrad má hokejovou obdobu. První díl se začal natáčet ve čtvrtek na havířovském zimním stadionu.

AKTUALIZUJEME

Řeky jsou plné, po dalších deštích se v noci a v pátek mohou vylévat z koryt

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies