VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomá pěvkyně říká: Čím jsem starší, tím více si koncertování užívám

Ostrava - Studuje sólový zpěv, práva a koncertuje. To vše stíhá dvaadvacetiletá sopranistka Pavla Čichoňová. Nezapomíná při tom ani na potřebné.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Pavla Čichoňová se svou věrnou labradorkou JesabelFoto: Archiv

„Pavla je úžasný člověk. Je nesmírně pracovitá, snaživá a cílevědomá. Setkání s ní pro mě bylo fatální,“ tak popsala Pavlu Čichoňovou její bývalá kantorka. ředitelka Múzické školy při Lidové konzervatoři se speciálním zaměřením na děti a mládež se zdravotním postižením v Ostravě-Mariánských Horách Miloslava Soukupová.

Kdo je Pavla Čichoňová? Dvaadvacetiletá dívka, která studuje sólový zpěv u Evy Dřízgové-Jirušové na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě a zároveň právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně. K tomu všemu vystupuje na koncertech, které jsou její největší láskou. To vše zvládá s vynikajícími výsledky. Ve skvělé kariéře jí nebrání ani to, že je nevidomá. O to více se snaží vyrovnat zdravým lidem. Mnohé z nich však svými výsledky a činy už překonala.

Pavla se velice dobře dokázala přizpůsobit svému okolí, protože navštěvovala běžnou základní školu. „Byly na mě kladeny stejné nároky jako na ostatní děti, proto jsem dnes velice dobře integrovaná. Nemám v podstatě s ničím problémy, ani s písemným projevem,“ uvedla.

Když bylo Pavle jedenáct let, věděla už, že chce zpívat. „S Pavlou jsem se setkala zhruba před dvanácti lety. Přišla k nám s maminkou s tím, že by chtěla zpívat. Její talent byl od začátku nepřehlédnutelný,“ vypráví Soukupová. „Ve čtrnácti letech jsme ji začali připravovat na přijímačky na Janáčkovu konzervatoř a gymnázium v Ostravě. Ty úspěšně absolvovala,“ dodává. Kromě sólového zpěvu se Pavla věnovala v Múzické škole také keramice a čtení Braillova notopisu.

Přestože studium na Janáčkově konzervatoři nebylo pro dvaadvacetiletou sopranistku nijak snadné, rozhodla se rozšířit si své vzdělání. Samotné koncertování by ji nemuselo uživit. Přerušila na rok studium a začala studovat právnickou fakultu v Brně. „Měla jsem strach, že studovat dvě školy zároveň bude příliš těžké, ale po roce jsem se rozhodla pokračovat dále na konzervatoři i na právech současně. Příští rok budu tady v Ostravě už končit,“ vypráví Pavla. V Ostravě studuje podle individuálního plánu, aby mohla dojíždět na denní studium do Brna. Na cestách vlakem ji doprovází její fenka, labradorský retriever Jesabel.

Na právnické fakultě se Pavla setkává s dalšími nevidomými studenty. Na rozdíl od ní mají někteří se skládáním zkoušek problémy. „Vymlouvají se na to, že jsou nevidomí a nemohou některou zkoušku vykonat. Je to nesmysl. Všechno jde. Člověk musí jen chtít,“ vysvětlila Pavla.

V uplynulých dnech vystoupila Pavla na koncertě v kostele svatého Václava v Moravské Ostravě, který zorganizovala. Výtěžkem z něj byly podpořeny terapeutické projekty Múzické školy. Na otázku, co by Pavla vzkázala lidem, odpověděla: „Přála bych si, abych byla pro lidi primárně zpěvačkou a v budoucnu snad právničkou, a aby to, že jsem nevidomá, bylo pro ně druhořadé a neurčující zjištění.“

LUCIE LETÁČKOVÁ

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pěstounská péče? Zájemců v regionu je málo

Kukuřičné bludiště u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest.
2 10

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Maximální rychlost 35 km/h, dojezd 75 km, nákladní nosnost 410 kg, pořizovací cena 60 tisíc korun. To jsou údaje o nové elektrické tříkolce značky Benycargo, která začne od neděle 27. srpna v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky pomáhat s úklidem.

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Ještě několik volných míst je k dispozici v připravovaném podzimním kurzu ostravské policie Kuzma, který je určen mladým pejskařům. Přihlášky je možné zaslat do 28. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení