VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herci si užívali prázdniny, v dílnách se ale pracovalo

Ostrava - Divadelní sezona začala. Odpočatí herci se vrátili zpátky na jeviště. Co se ale dělo v divadlech, když měli volno?

31.8.2008
SDÍLEJ:

Divadlo loutek v OstravěFoto: Archív

V dílnách, které mají divadla k dispozici, se vyrábělo, šilo, vyřezávalo, malovalo a připravovalo vše potřebné pro premiéry a představení, která divadelní soubory odehrají v letošní sezoně. A to není práce zrovna snadná. Vše musí být precizně a hlavně včas připraveno pro oči diváka.

V Divadle loutek Ostrava se vytvářela scéna a vyřezávaly se nové loutky k pohádce Jak hubatá Dora málem k čertu přišla, jejíž premiéra je plánována na polovinu listopadu. Podle uměleckého šéfa a režiséra divadla Václava Klemense trvá výroby scény vždy několik měsíců. Pro tuto pohádku začali kulisáci s výrobou již před prázdninami.

„Na loutkách ještě stále pracujeme. Dokončeny budou až v září. Vytvořit loutku je totiž poměrně složitý a zdlouhavý proces. Musí se vyřezat, namalovat a ošatit. To zaměstná několik lidí. Obvykle na jedné loutce pracuje také více řezbářů,“ popsal Klemens výrobní proces s tím, že tvorba jedné loutky může trvat několik týdnů, ale i několik měsíců podle toho, jak je složitá.

Během léta se ale v Divadle loutek některé kulisy a loutky jen restaurují. V současnosti například pro inscenaci Půjdem spolu do Betléma, kterou divadlo sehrálo již v minulých letech, a kterou znovu opráší v prosinci.

Labutí jezero bude s novými kostýmy

Také krejčové z Národního divadla moravskoslezského měly plné ruce práce. V časovém předstihu dva a půl měsíce dostaly informace, které kostýmy je nutné ušít nebo přešít. „Po deseti letech jsme dostali požadavek, abychom ušili nové baletní kostýmy pro Labutí jezero. Jelikož se použijí sukně ze starých kostýmů, musí se nejdříve odpárat od živůtků, vyprat a potom opět sestehovat s nově nastříhaným živůtkem. Během prázdnin se pak musí sehnat potřebný materiál,“ přiblížila práci krejčoven jejich vedoucí Eva Janáková. „Když se vrátí herci z dovolené, musí být vše přichystáno. Při generálce se pak jen dodělávají drobné úpravy,“ dodala.

Takový postup je obvyklý. Většina kostýmů se přešívá nebo dozdobuje tak, aby se daly použít pro více divadelních kousků. Během léta připravili krejčové také kostýmy pro inscenace Faust a Markétka nebo Podskalák.

U Bezručů se malovalo

V Divadle Petra Bezruče měli ale jiné problémy. Prostory divadla procházely kosmetickou úpravou. Bylo nutné je vymalovat. „Kromě malování se v létě pracovalo hlavně na scénářích, připravovaly se výroby a návrhy kostýmů, které se nyní realizují,“ vyjmenoval umělecký šéf divadla a režisér Martin Františák.
Nejvíce příprav si podle něj vyžádalo rusko-americké aktuální drama Job. Těšit se můžete ale také na další ročník scénického čtení a příležitostné čtení her evropských autorů.

LUCIE LETÁČKOVÁ

31.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení