VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filgasovo poselství o přátelství je dodnes velmi aktuální

Ostrava - Když v roce 1948 spisovatel Josef Filgas vydal vlastním nákladem knihu Zapomenutá Ostrava, kterou v tiráži opatřil podtitulem Sbírka feuilletonů a reportáží z dávné i nedávné minulosti města, měl za sebou mnoho let novinářské a spisovatelské práce.

25.11.2008
SDÍLEJ:

Přebal knihy Koníček Ivánek Foto: Archiv

Narodil se 16. října 1908 v Chropyni, v Ostravě se vyučil pekařem, později vystřídal řadu zaměstnání a těžce se probíjel životem. Jako nezaměstnaného ho v roce 1933 poprvé přivedl redaktor ostravské rozhlasové stanice a uznávaný reportér F. K. Zeman do studia a do roku 1938 J. Filgas odvysílal kromě dalších rozhlasových prací více než sto třicet fejetonů či reportáží, jejichž výborem se zrodila autorova snad nejslavnější knížka. Pravdivostí a upřímností sdělení, schopností umělecké zkratky a vrchovatou měrou empatie dosáhl maximálního účinku, jeho prózy dodnes doslova berou za srdce. Navíc zachytil tehdy ještě celkem zachovanou ostravskou městskou mluvu a dovedl ji ve svých textech použít stejně mistrně jako například Jarmila Glazarová a později i Helena Salichová nářečí klimkovické.

Po reedici, přesněji řečeno doplněném vydání Zapomenuté Ostravy (Repronis, Ostrava 2007), vydal Repronis za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Ostravy ke stému výročí spisovatelova narození již páté vydání knihy Koníček Ivánek (Ostrava 2008). Tentokrát s ilustracemi Viléma Wünscheho, které doprovodily druhé vydání příběhu v roce 1946 (poprvé u F. Obziny ve Vyškově v roce 1942). Jímavý příběh důlního koníčka od jeho narození na malém statku až po příhody na šachtě, kde se stal nepostradatelným pomocníkem a druhem havířů, je svým námětem v české literatuře pro děti a mládež naprosto jedinečný. Mohlo by se zdát, že tato specifičnost nebude mít dnešnímu čtenáři co říci, obava se však ukazuje jako naprosto lichá. Samozřejmě, poslední důlní koníčci se z našich šachet vytratili v šedesátých letech minulého století (Kladno), v Ostravě se od roku 1994 netěží ani uhlí, ale Filgasovo poselství je dodnes platné. Práce, i ta těžká, jak na poli, tak potom na šachtě, je považována za něco samozřejmého, stejně jako například to, že se v neděli jede do kostela na mši. Líbí se mi na světě, pochvaluje si Ivánek a děti na něj volají, jaký je to pěkný koníček. Je malý, ale tahá za dva veliké, chválí ho hospodář. Je to knížka stejně laskavá jako její autor; podle Filgase ani zlý člověk není nedobrý sám od sebe, bez příčiny. Macura, který se na šachtě o Ivánka stará a nezachází s ním právě nejlépe, býval hodný člověk, ale změnil se, co mu na nohu spadl kámen, později umřela žena a synka přejelo auto, když běhal nepozorně po ulici. Statečný Ivánek ho při výbuchu v dole nakonec za pomoci Toníka vynese na svých zádech a pomůže mu zachránit život. A určitě budou čtenáři Ivánkovi držet palce i při jeho posledním velikém dobrodružství, kdy se spolu s havíři ocitl v závalu. Ale všechno šťastně dopadlo a s Toníkem prožil na šachtě ještě dlouhá léta. A vždy jednou za rok opustil tmavé prostory šachty a spolu s dalšími důlními koníčky si užil týden krásné dovolené.

Kromě svého trvale platného uměleckého i lidského poselství se obě knihy stávají jedinečným a hluboce pravdivým dokumentem doby. O to více zamrzí, že se sté výročí Filgasova narození (zemřel 11. března 1981 v Ostravě) nestalo důvodem i k veřejnému uctění a připomenutí spisovatelovy památky třeba pojmenováním některé z nových ostravských ulic. Možná se tak ještě stane, například na Nové Karolině, v místech, do jejichž blízkosti umístil některé ze svých fejetonů.

KAREL VŮJTEK

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pěstounská péče? Zájemců v regionu je málo

Kukuřičné bludiště u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest.
2 10

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Maximální rychlost 35 km/h, dojezd 75 km, nákladní nosnost 410 kg, pořizovací cena 60 tisíc korun. To jsou údaje o nové elektrické tříkolce značky Benycargo, která začne od neděle 27. srpna v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky pomáhat s úklidem.

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Ještě několik volných míst je k dispozici v připravovaném podzimním kurzu ostravské policie Kuzma, který je určen mladým pejskařům. Přihlášky je možné zaslat do 28. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení