VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sváry zření přitahují tisíce návštěvníků

Ostrava - Výstava Sváry zření, která se nyní koná v ostravském Domě umění, je zaměřena na zlomovou epochu dějin českého umění na přelomu 19. a 20. století.

7.1.2009
SDÍLEJ:

Z výstavy Svary zření v ostravském domě uměníFoto: DENÍK

Toto období příneslo celou škálu uměleckých proudů – impresionismus, symbolismus, expresionismus či kubismus. Ve výstavní síni můžete zhlédnout díla Antonína Slavíčka, Františka Bílka, Josefa Váchala, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Jana Zrzavého a dalších znamenitých autorů. Výstava poutá obrovský zájem návštěvníků.

Na pátek 2. ledna si návštěvu Galerie výtvarného umění v Ostravě naplánoval také pan Tomáš Kolařík s manželkou a dvěma dětmi. Shodou okolností byl právě on dalším tisícím návštěvníkem, a tak jej galerie odměnila publikací za jeho zájem o výtvarné umění.

„Do galerie chodíme s rodinou pravidelně, tak co čtvrt roku. V pátek jsme měli s manželkou dovolenou, děti prázdniny, a tak jsme společně vyrazili do galerie aktivně využít volný čas,“ vysvětlil Tomáš Kolařík z Ostravy. Odměnou, publikací Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890–1918, si pan Kolařík obohatí svou rodinnou knihovnu. „Už jsme doma společně v knize listovali, je tam spousta zajímavých věcí. Myslím si, že děti knihu ocení více, až budou starší. Jejich zájem o kulturu ale podporujeme už teď,“ dodal Tomáš Kolařík.

„Je pro nás symbolické, že jubilejní návštěvník přišel přesně měsíc po otevření výstavy,“ poznamenal Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.

V souvislosti s překročenou třítisícovou návštěvností se ostravská galerie může chlubit nejnavštěvovanější výstavou. Za měsíc od vernisáže jí navštívilo více než dva tisíce návštěvníků. Čekání na štědrovečerní večeři si v Domě umění zkrátilo téměř 60 diváků. „Zájem o výstavu narostl hlavně po vánočních svátcích, lidi už zřejmě nebaví sedět doma u televize a pojídat cukroví,“ sdělila Věra Tvardková, pokladní v Domě umění.

Podle Jany Šrubařové, tiskové mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě, davy zájemců o výtvarné umění však do Domu umění proudí hlavně každou středu, kdy je vstup zdarma. Běžně tak do těchto výstavních prostor zavítá uprostřed pracovního týdne až 300 lidí.

„Například na výstavu Sváry zření je třeba se opakovaně vracet. Kvalitou a rozsahem nestačí jedno zhlédnutí. I to je jeden z důvodů, proč nabízíme možnost volných střed. Zájemci tak nemusejí platit vstupné dvakrát či víckrát a přitom se mohou k dílům opakovaně vracet. Tímto počinem (volnými středami) se výrazně zvýšila návštěvnost Galerie výtvarného umění v Ostravě. Je vidět, že zájem o výtvarné umění Ostravě nechybí a zřejmě nikdy nechyběl,“ dodává Jiří Jůza.

Publikaci Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890–1918 si odnese další tisící návštěvník. Štěstí je možno pokoušet už jen necelé dva měsíce do 28. února 2009, kdy výstava končí.

Autor: Břetislav Uhlář

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Zatopené fotbalové hřiště ve Skotnici hrající okresní přebor Novojičínska.

Fotbalu nepřeje počasí

Rosol: Po těžkých časech vyhlížím lepší zítřky, v Ostravě chci dojít co nejdál

/ROZHOVOR/ V září 2014 to dotáhl až na 26. místo žebříčku ATP. Jednatřicetiletý český tenista Lukáš Rosol si tehdy tenis užíval, šťastný byl i v osobním životě. Uběhly dva roky a situace se změnila.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Z Prahy do Ostravy retrovlakem Ostravan

Ostrava, Praha - Ve sváteční pondělí 1. května vypraví České dráhy speciální retrovlak Ostravan, který pojede z Prahy na sever Moravy.

Víkend otců ve Vítkovicích se přesouvá

V sobotu 29. dubna se měl konat na Městském stadionu Ostrava-Vítkovice dětský den plný soutěží a zábavy s názvem Víkend otců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies