Měl to být velký heavymetalový koncert za účasti slavných kapel tohoto žánru jako jsou Cradle of Filth, Satyrikon či Primal Fear. Unholy fest měl začít v Ostravě už minulý čtvrtek. Lístky na něj se prodávaly za poměrně vysokou cenu, za 1550 korun, na místě se cena měla vyšplhalt na 1900 korun. Byl ale zrušen.

Na webových stránkách festivalu se lidé dozvědí pouze to, že důvod, proč byl festival zrušen, nemohl pořadatel ovlivnit. Kontaktovat se ho Deníku nepodařilo.

Unholyfest ale není jediným zrušeným festivalem v Ostravě. Neuskuteční se ani Rock na hradě, který se měl konat 20. srpna. Ten byl založený na účasti českých kapel, jako Doga, Citron či Kreyson. Důvod zrušení ale nemá podle pořadatele nějakou souvislost s ekonomickou krizí a skutečností, že firmy daleko více šetří a nedávají tolik peněz na sponzoring.

„Festivalů je strašně moc, a česká scéna není tak pestrá. V podstatě je deset kapel, které objíždějí všechny festivaly. Není to o tom, že by lidé neměli tři stovky na vstupné, sponzor také není tak důležitý, festival se dá utáhnout i bez něj. Můžeme se bavit i o tom, že bylo letos špatné počasí. Ale zásadní pravda je ta, že lidé jsou už potom ke konci léta znudění,“ říká Tomáš Velička, který chtěl festival na hradě uspořádat.

Když před několika měsíci festival plánoval, obavy neměl. Lístky v předprodeji se ale prodávaly tak špatně, že se rozhodl festival v pozdním srpnovém termínu raději zrušit. „Konzultoval jsem to i s kapelami. Potvrdily mi, že tam, kde dříve přišlo třeba pět tisíc lidí, jsou dnes čtyři stovky,“ uzavřel Velička.

Zda letos uskuteční už devátý ročník festivalu Dolnolhotský buben, se pořadatelé hodně rozmýšleli. Nakonec bude, ale na jiném místě. V lesoparku Benátky pod Hulváckým kopcem v Ostravě-Mariánských Horách. „Velké sponzory jsme nemívali, spíše partnery, prodejce piva či nealka, kteří festival nějakým způsobem protireklamně podpořili. Problémem bylo to, že návštěvost v Dolní Lhotě klesala, bylo to těžko dostupné hromadnou dopravou, v noci už tam nejezdilo vůbec nic. Festival rozhodně nebyl dříve výdělečný,“ uvedl spoluorganizátor Lukáš Hradil.

Dolnolhotský buben nabízí jinou než běžnou rockovou muziku. Mapuje českou scénu world music s přesahy do ostatních alternativních žánrů. Letos se uskuteční 21 a 22. srpna. „V pátek bude mít charitativní rozměr. Při nedávných povodních byl totiž vyplaven v Hodslavicích Zdeněk Macho, který kapelám opravuje a vyrábí nástroje. Přišel o všechno, dům i dílnu. Proto se pro něj uskuteční sbírka, kapely mu tak chtějí pomoct. V sobotu už půjde o klasický festival,“ dodal Hradil.

Komplikovanější než v předchozích ročnících to měli i pořadatelé festivalu Štěrkovna Open Music. „Ekonomická situace se podepsala na všech, ale my jsme měli už v prvních ročnících štěstí na dobré patrnery, kteří při nás stáli i letos a nenechali nás na holičkách. I když peněz bylo o něco méně,“ uvedl ředitel Sportovně rekreačního areálu Hlučín Petr Breitkopf, který je jedním z pořadatelů festivalu. Lidem podle něj festival nabízí solidní program za solidní cenu a jeho úroveň se minimálně vyrovná předchozímu ročníku. Na festivalu, který se koná od 31. července do 1. srpna na břehu jezera v Hlučíně, zahraje dvanáct kapel, hvězdou festivalu je finský kytarový nářez Waltari, vystoupí tam také Jana Kirschner, MIG 21 či nadějná skupina Toxique.

Ani pořadatelé tak zavedeného a oblíbeného festivalu Colours of Ostrava to letos jednoduché neměli, když na počátku roku přišli o tři velké sponzory. Díky novým partnerům a úsporám se ale podařilo peníze na zaplacení kapel najít, nakonec festival slavil rekordní návštěvnost.