VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sára Saudková: Fotografie je jako skvělý milenec

Ostrava/ROZHOVOR/ - Sára Saudková sice už delší dobu nežije s Janem Saudkem, a ačkoliv její fotografie nedosahují zdaleka jeho úrovně, její výstavy stále přitahují návštěvníky. Přesvědčili jsme se o tom předevčírem ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

5.5.2010
SDÍLEJ:

Sára Saudková přijela osobně do moravskoslezské metropole se svou dcerou Sárou, aby se zúčastnila zahájení výstavní prezentace, na níž předkládá divákovi na stovku svých snímků.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Sára Saudková přijela osobně do moravskoslezské metropole se svou dcerou Sárou, aby se zúčastnila zahájení výstavní prezentace, na níž předkládá divákovi na stovku svých snímků. Tematicky a inspiračně směřují k ženským a mužským aktům, vlastně tak trochu ke světu Jana Saudka. V rámci ostravské výstavy jsme požádali Sáru Saudkovou o rozhovor.

Jak se vám umělecky žije v současné době bez Jana Saudka? Dokázala jste se od něho „odstřihnout“? Vždyť vás zasvětil do fotografování…

Jedna krásná éra skončila, druhá, také moc hezká, začala. Tak to v životě chodí. Čas běží, a neptá se vás na nic. A pokud je provázán nějakými změnami, pak je to vždy ku prospěchu věci. Takže na období s Janem vzpomínám s láskou, ale je to něco, co už mám zakonzervováno někde v paměti. A tak si jedu po svém a cítím se na svých nohách hezky.

Ale to neznamená, že na Jana nevzpomínám, protože když projdete jeho dílnou a ony první fotografické kroky načerpáte u něho, tak vás to provází. Nemám s tím problém, mám pocit, že s tím mají potíže někdy jiní lidé a myslí si, že jsem nějak propojena právě s Janovou tvorbou. Samozřejmě, že to také nepopírám, to bych byla blázen, kdybych tvrdila, že mě neovlivnil. Ale už nejsem to malé dítě, které, když ho učíte chodit, tak ho držíte, aby nespadlo. Už jsem se rozběhla jako dospělá ženská a fotím si podle svého…

Nicméně zejména bulvár vás pořád osočuje, že jste porušila autorská práva, to ale nechme soudům…

Bulvár musí, z čeho by byl živ (úsměv na tváři Saudkové).

Jak se vám daří skloubit roli matky čtyř dětí s vlastní tvůrčí prací?

Když vás hodí do řeky, tak plavete. Když neplavete, tak se utopíte. Ano, mám čtyři děti, které mám velmi ráda, a dělám práci, již mám také moc ráda, a mám taky sebe, a nic z toho nechci ošidit a všechno si užívám naplno. Takže tvrdím, že se dá všechno zvládnout. A bez dětí bych neměla tolik chutí do práce a neužívala bych si toho všeho jako teď. Mám fofry. Mám pocit, že jeden týden trvá jeden den a rok jeden měsíc.

Tematicky se příliš neodklání od linie tvorby Jana Saudka…

Připadá mi trochu legrační, když lidé zahajují určité období ve své práci, že mají nový koncept. Já osobně nemám žádné koncepty, pořád si valím jak ten hovnivál tu kouli před sebou a fotím si osudy lidí, kteří mě přitahují, anebo mapuji příběhy, které sama zažívám. a dotýkají se velmi úzce mě. Odehrají je za mě ale moji přátele či rodina, pouze si s nimi pohrávám a sama je režíruji a pořád čtu stejnou knihu.

A baví vás to „čtení“?

Určitě. Fotografie mě nesmírně baví a nevidím důvod, proč v nejlepším přestat. Pořád si to pěstuji jako velkou radost, soukromé potěšení a nerada bych se toho zbavila. To je, jako když máte oblíbené nějaké jídlo, a to by se už muselo něco hrozného stát, aby se vám zhnusilo. Fotografie jsem se ještě nenabažila a ještě se mi nepodařilo nikoho otrávit natolik, abych se rozhodla, že s tím přestanu. Fotografie je pro mě jako skvělý milenec. Nemáte ho pořád, ale jenom občas, a o to více vás baví a těší…

Kdo tvoří okruh vašich modelů a modelek?

Někteří už jsou ochočeni, včetně dětiček, protože dostanou kus čokolády a poslouchají. Mám přátele, o kterých vím, co mohu čekat, takže tam není problém. Ale je dobré, když vám občas vítr přivane někoho nového, což vás vyprovokuje vytvořit také něco úplně nového.

Chystáte nějakou zahraniční výstavu?

V příštím roce chystám výstavy v Melbourne a také v Petrohradě.

A co váš současný přítel Samuel (syn Jana Saudka – pozn. red.)?

Dobírá si mě až trochu cynicky – Sáro, kdo by si tě se čtyřmi děti vzal… (smích). Takže manžela nepěstuji a nechci. Ale v tomto ohledu jsem svému příteli věrná.

Těšíte se na něco výjimečného v životě, co by mohlo ještě přijít?

Jakmile se člověk přestane na něco těšit, tak je konec. Takže je rovněž nebezpečné příliš rychle dosahovat svých cílů, protože pak nevíte, kam dál. Proto také nikam nespěchám. Nejsem ani blázen, který má nějaký vytoužený cíl a kvůli tomu přestává žít… Beru všechno tak, jak přichází, jako když řeka teče, a ono vše přichází v pravý čas. Těším se z toho, co je teď, na co si můžete sáhnout, a pohladit právě teď svoje děti a nečekat až za patnáct let, kdy to budou velcí draci a někam odletí…

Autor: Břetislav Uhlář

Místo události:
5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení