VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klimkovický rodák nyní vystavuje své návrhy v Praze

Praha, Ostrava - Architekt Radim Ulmann vdechl život nejen divadelním křeslům a židlím.

25.10.2011 1
SDÍLEJ:

Radim Ulmann na snímku první zleva.Foto: archiv

Ještě do 30. října mohou zájemci navštívit Galerii Ledeburského paláce na pražské Malé Straně, kde má výstavu architekt Radim Ulmann pod názvem Nábytek pro historická divadla. Výstava je přístupná jako součást prohlídky zahrad pod Pražským hradem, a to denně, od pondělí do neděle.

Radim Ulmann, rodák z Klimkovic, kde žije a tvoří dodnes, se už řadu let zabývá především návrhy a realizacemi sezení pro interiéry divadel. „Každý projekt chápu jako jedinečný, při němž je třeba dbát na to, aby byla splněna stylová čistota v souladu s historickým zařazením interiéru,“ říká Radim Ulmann.

Jeho současná pražská výstava přibližuje práci pro historická divadla v Praze, Ostravě, Karlových Varech, Pardubicích, Znojmě a v mnoha dalších místech celé České republiky. Zájemci zde naleznou základní informace o návrzích sedacího nábytku pro divadla od klasicistních až po modernistická. Prohlédnout si mohou také několik modelů a 3D exponátů navrženého nábytku, které zapůjčila společnost TON.

„Pro autorův přístup je příznačné, že se sice zabývá do nejmenších detailů přesností a dokonalostí chování jednotlivého sedadla, ale jeho návrhy vycházejí z pozoruhodného studia interiéru a porozumění jako celku,“ soudí o Ulmannově tvorbě emeritní profesor Dalibor Veselý z cambridgeské univerzity.

Výstava přibližuje více než šedesátiletou kariéru uznávaného interiérového architekta. Ve vitrínách jsou vystaveny i zmenšené modely křesel a sedadel. O autorovi a díle promluvili Daniela Karasová a Vladimír Šlapeta. Návštěvníkům je k dispozici také pozoruhodná publikace o práci Radima Ulmanna pod názvem Divadelní křesla a židle.

Ojedinělá publikace

„Kniha, která vyšla, nemá ve světové odborné literatury obdoby. Je dobře strukturovanou učebnicí historických období od klasicismu po modernismus aplikovaný na architekturu a interiér evropských divadel formou zdařilých parafrází historického nábytku, doložených vždy několika fotografiemi několika modelů pro dané období. Každou epochu uzavírají v knize fotografie příkladů realizace sedacího nábytku z jeho tvorby,“ tvrdí o Ulmannově publikaci Daniela Karasová, kurátoka sbírky nábytku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Podle jejích slov přistoupil Radim Ulmann k originálnímu řešení koncertního prostoru Ledeburské zahrady pod Pražským hradem s duralovými židlemi na centrální noze, která je vetknuta do zvláštní konstrukce pod trávníkem a o sto osmdesát stupňů otočná a umožňuje nejrůznější konfigurace prostoru. „Řešení je světovou novinkou a jeho fungování již prověřil čas,“ míní Daniela Karasová. „Židle je velmi složitý předmět. Možná těžší než mrakodrap,“ prohlásil již před lety architekt Ludwig Miese van der Rohe.

Svěží tvůrce

Architekt Radim Ulmann oslavil v první polovině října neuvěřitelné třiaosmdesátiny, které by mu stejně nikdo nehádal. Stále vitální a noblesní architekt zanechal za svůj dosavadní život výraznou tvůrčí stopu. Vzpomeňme, že začínal návrhy interiéru pro klimkovické kino a Dům obuvi v Ostravě, následovaly hotel Imperial, Československé aerolinie, Čedok vše v Ostravě, hotel Koruna v Opavě či hotel Pepa v Krnově.

Nevšedními divadelními křesly a židlemi vdechl umělec život nejenom dvaceti stánkům Thálie a Múz v České republice, ale také například Lichtenštejnskému paláci, mnoha kulturním domům a dalším pozoruhodným interiérům nejenom doma, ale i v zahraničí.

Radim Ulmann je hrdý na svou dceru Hanu, která přednáší americkou literaturu na několika univerzitách, raduje se ze své vnučky a má dobré rodinné zázemí ve své manželce.

Autor: Břetislav Uhlář

25.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale byla oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší, a dopravu tak výrazně neovlivnila. Podle starosty je stále co zlepšovat. Vhodnější termín je podle něj jaro.

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení