VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Slezská lilie nabídne kvalitu i dobročinný přesah

Mezinárodní festival Slezská lilie je nevšední projekt. Za účasti kvalitních interpretů pomáhá hned několika způsoby tam, kde je třeba. Letos v polovině června se díky partě organizátorů – nadšenců uskuteční již pátý ročník festivalu.

8.4.2015
SDÍLEJ:

Glenn Kaiser Band.Foto: Archiv kapely

Na počátku byl nápad faráře z Ostravy–Kunčiček a jeho snaha o oživení této lokality poznamenané těžkým průmyslem a sociálním vyloučením.

Otec Dariusz Sputo vzpomíná: „Chtěli jsme k nám přilákat do Kunčiček kvalitní kulturu a ještě zapojit místní komunitu obyvatel. Díky celé řadě nadšenců, kteří s organizací festivalu pomáhají, dnes máme nejen Ostravě, ale i celému kraji co nabídnout."

S přípravami mu pomáhá Lukáš Hradil, který stojí také za festivalem Colours Of Ostrava. Právě díky jeho zkušenostem se každoročně daří do Kunčiček dostat kvalitní interprety ze zahraniční i z domácí scény.

Letos se na dvou pódiích nedaleko vysokých pecí Nové hutě představí například Glenn Kaiser Band (USA), velká osobnost světového blues a rocku se svou kapelou. Z Velké Británie zavítá John de Jong, písničkář, který se na mezinárodní scéně prosadil svým jemným, ale upřímným blues folkem.

Českou scénu zastoupí výborná Lenka Dusilová, alternativa oceněná Andělem, kapela Traband nebo charismatický Sváťa Karásek. Zahraničních i domácích hudebníků přijede samozřejmě mnohem víc. Dvoudenní festival navíc jako jeden z mála dává patřičný prostor také místní scéně i ještě „neobjeveným" kapelám.

Jsme tu pro druhé

by toho nebylo málo, festival, jehož motto zní „Jsme tu pro druhé", má také dobročinný přesah. Díky spolupořádající Diecézní charitě ostravsko-opavské pomůže výtěžek festivalu matkám s dětmi v tísni v Charitním domě blahoslavené Matky Terezy v Novém Jičíně. „Matky s dětmi, které přicházejí do našeho zařízení, se často ocitají bez střechy nad hlavou. Kvůli odchodu od nezodpovědného nebo agresivního partnera, který je i děti ohrožoval nebo psychicky a fyzicky týral. Mnoho matek se tak dostane do finanční nouze a musí odejít z pronajatého bytu.

Charitní dům bl. Matky Terezy není pro ně pouhou alternativou ulice, ale zároveň místem, kde je možné svou situaci aktivně řešit," popisuje službu Marcel Brož, ředitel novojičínské Charity, která domov provozuje

Služba tohoto domova nebude jediná, o které návštěvníci festivalu uslyší. Nedělní část programu bude patřit vyprávění P. Mariana Kuffy, který se na Slovensku věnuje lidem na okraji společnosti. V devadesátých letech získal polorozbořenou faru a „z ničeho" se mu ji podařilo zrenovovat. S pomocí bezdomovců a bývalých vězňů, včetně těch, kteří si odpykávali tresty za nejtěžší zločiny. Kromě zrestaurované fary společně vybudovali několik budov pro přestárlé a postižené a pro opuštěné děti. Bývalí alkoholici, vrazi a sociálně nepřizpůsobiví se tu o ně pod vedením patera Kuffy s láskou starají.

Satelitem do celého světa

Cílem festivalu je vytvářet klidnou atmosféru lidské sounáležitosti a snažit se pomáhat překonávat bariéry společenských předsudků. Nejen pomocí hudby. Návštěvníci, kteří se každý rok vracejí, se shodují, že festivalovému areálu vládne klidná, přátelská atmosféra, ke které tak trochu přispívají všichni zúčastnění.

„Myslím, že se nám zde podařilo vybudovat něco neobvyklého. Možným důkazem je skutečnost, že festival je díky satelitu vysílán živě do několika zemí. Přesto bych rád pozval všechny zájemce, aby k nám přišli. Není nad osobní zážitek a navíc tím pomůžete potřebným," uzavírá P. Dariusz Sputo. Na festival Slezská lilie, který proběhne o víkendu 13. a 14. června 2015 ve farním areálu v Ostravě - Kunčičkách, bude možné získat lístky z předprodejní sítě Ticketpro.

Tomáš Pinďák

www.slezskalilie.cz

Příběh paní Jany: Cesta na dno a zase zpátky

Výtěžek festivalu pomůže matkám s dětmi v Charitním domě bl. Matky Terezy.Každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy se bez pomoci bližního neobešel. Cesta do takové situace může být překvapivě krátká a cesta z ní naopak složitá a zdlouhavá. Její podoby jsou pestré, tak jako život sám, a připomíná, že jsme tu hlavně pro druhé.

Festival Slezská lilie potřeby lidí v nouzi vyhledává a každoročně svůj výtěžek prostřednictvím Diecézní charity ostravsko-opavské věnuje na pomoc potřebným. Jejich příběh je podobný osudu paní Jany.

Do Charitního domu bl. Matky Terezy v Novém Jičíně přijata před třemi lety. Její vidina ideální rodiny se rozplynula brzy po svatbě a proměnila se ve zlý sen. Manžel začal pít a nakonec paní Janu i děti psychicky týral. Přesto se paní Jana snažila ze všech sil, kvůli dětem, rodinu udržet pohromadě. Nakonec si uvědomila, že právě kvůli nim musí udělat radikální krok a vystoupit z bludného kruhu hádek, výčitek a trýznění.

A tak se Jana i dětmi stali obyvateli novojičínského Charitního domu. V životní krizi nalezla nejen střechu nad hlavou, ale i pomocnou ruku. Především při řešení právních záležitosti, aby se s dětmi mohla odpoutat od nebezpečného tyrana a nalezla klid na nový start.

Její příběh tak získal šťastné pokračování. Po necelém roce si mohla najít a zaplatit nájemní byt, osamostatnila se a začala nový život. Beze strachu, křiku a trápení.

Autor: Komerční sdělení

8.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení