„Na všech večerech uvede toto osmnáctičlenné těleso pod vedením pianisty a kapelníka Wila Saldena program nazvaný Evening of Swing and Elegance, složený z nejznámějších swingových a jazzových skladeb nejen z dílny svého zakladatele Glenna Millera, ale i od dalších amerických legend tohoto žánru ze čtyřicátých až osmdesátých let minulého století,“ říká za organizátory koncertů Jiří Sedlák.

Členy orchestru jsou vynikající hudebníci a sólisté, v jejich koncertech ale nechybí humor a vytříbená elegance.

Krátký život umělce


Historie tělesa sahá do třicátých let minulého století. Glenn Miller se brzy po jeho založení stal hvězdou tehdejší hudby a skladby jako jsou In the Mood, String of Pearls či Moonlight Serenade hrála v té době všechna rádia. Život Glenna Millera se předčasně uzavřel ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě, kdy celé letadlo během druhé světové války na cestě z Londýna do Paříže zmizelo. Jeho sláva ale nikdy nevybledla. I když hvězdná kariéra Glenna Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě.

Ve svých pětatřiceti letech byl Glenn Miller uznáván jako nová a nejzářivější hvězda americké jazzové scény. Hubený, vážně vypadající muž s kulatými brýlemi přinesl nový zvuk, založený ne na sólistech, ale perfektní harmonii celého orchestru. Po smrti kapelníka založil Tex Beneke, člen Glennova orchestru, na konci druhé světové války nový Glenn Miller Orchestra. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků.

Wil Salden se začal zabývat hudbou Glenna Millera v roce 1978 a přijal za svou jeho kouzelnou formuli: „Každý kapelník sní o vytvoření nezaměnitelného zvuku, který je okamžitě rozpoznatelný po několika tónech.“ V roce 1990 byl Wil Salden společností, která spravuje dědictví po Glennu Millerovi, uveden jako kapelník Glenn Miller Orchestra pro Evropu.