VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Graffiti jako krásné umění

Ostrava – Ne vždycky musí posprejovaná zeď člověka naštvat a pobouřit. Této myšlenky se dlouhá léta drží ostravský pouliční umělec Radoslav Kocián, který na legálních plochách na Ostravsku tvoří líbivé barevné obrazce pod přezdívkou Lacmo. Sedmatřicetiletý Kocián patří mezi průkopníky 3D graffiti u nás.

11.8.2015
SDÍLEJ:

Ostravský streetartový umělec Radoslav Kocián se věnuje legálnímu graffiti přes 20 letFoto: Archiv Radoslava Kociána

„Začínal jsem s tím v roce 1994, tedy přibližně v šestnácti letech. Zprvu jsem tvořil spíše nápisy a více si tehdy pohrával s technikou prostoru," vysvětluje Lacmo. „Postupně se má tvorba překlenula do klasického StreetArtu – barevné obrazce, postavičky – a nedávno i do animací."

Ostravský streetartový umělec Radoslav Kocián se věnuje legálnímu graffiti přes 20 let

Pro animaci klikněte na obrázek

Právě na pohyblivé obrazce se Kocián v poslední době specializuje. S povolením obvodu Slezská Ostrava vzniklo pestré dílo, které můžete vidět na této straně. „Byl to takový můj pilotní projekt v rámci animací. Tvořil jsem ho tři čtyři dny, přičemž denně jsem u toho strávil okolo šesti až osmi hodin."

Tato speciální tvorba zvaná Gif-iti je na stěně viditelná jako jeden statický obraz, ale v digitální podobě je k vidění rozpohybovaná animace.

Jak takový proces probíhá? „Nejprve si musím navrhnout základní obrázek a v hlavě připravit, jak budou jednotlivé fáze té animace vypadat," říká Lacmo. „Naostro pak namaluji počáteční fázi, v tomto případě se zavřenými dvířky, a v daném místě to následně přemalovávám do dalších fází pohybu. Postupně vše fotím a natáčím, až to následně v počítači spojím do pohyblivého obrazu," vysvětluje tvůrce, jenž strávil čas také na mnoha zakázkách od obývacích pokojů po velkoplošné fasády.

Proč se nyní vydal zrovna cestou animací? „Samozřejmě jsem to někde zahlédl, a když jsem si uvědomil, že se animacím věnuji i profesně jako počítačový grafik, tak jsem si řekl, že to zkusím i na ulici," povídá Lacmo s tím, že reakce veřejnosti na obrazce, kde je vyobrazena kupříkladu populární postava, jsou kladnější než u klasického písma.

„Zkrátka pokud je to pěkné a barevné, lidé jsou k tomu přívětivější. Je ale také skupina lidí, kteří nejsou spokojeni nikdy, ať už vidí namalované cokoliv. Ale to samozřejmě respektuju."

Radoslav Kocián tvoří na legálních prostorech. O to je jeho práce složitější.

„Získávání legálních ploch k pomalování není zrovna snadné. Člověk nemůže jen tak někde přijít a začít tvořit, potřebuje povolení. Musí se sepsat podmínky – co se může malovat, jak velké to může být… Zkouším kontaktovat úřady, instituce i soukromé osoby, ale je to zdlouhavý proces," vysvětluje zkušený tvůrce, proč se přes pracovní vytížení zatím nedostal k oslovení například mateřských školek, kde by se dětem jeho tvorba zřejmě zalíbila.

„Byť je vyřizování ploch zdlouhavý proces, tak musím říct, že postupem času dostávám spíše kladné odpovědi. Nejde to srovnávat s dobou před deseti lety, dnes je téhle tvorbě i veřejnost více nakloněná. Je to tady delší dobu a lidé už přeci jen trochu vědí, co od toho můžou čekat," dodává.

S ohledem na omezené množství volného času Kocián přivítá jakoukoli zpětnou vazbu s nabídkami ploch ke zkrášlení. Jeho vize je jasná.

„Přijde mi, že na všelijakých výměnikových plochách, které bývají mnohdy jen tak počmárané, by se dalo vytvořit něco smysluplnějšího, co by se lidem líbilo," vysvětluje ostravský umělec svůj úmysl s tím, že se nebrání ani případným vlastním návrhům lidí.

„Pokud mají lidé nějakou počmáranou stěnu a potýkají se dlouhodobě s tím, že ji přetřou, a za týden to tam mají znovu, určitě by tam šlo vytvořit něco pěkného a dlouhodobého. Když takováto problémová zeď nebude prázdná, tak ani vandaly nebude tolik lákat."

Kocián ovšem z vlastní zkušenosti ví, že trvalost děl zkrátka zaručitelná není. „Na legálních plochách, které jsou povoleny dlouhodobě, člověk musí počítat, že mu to po čase někdo přesprejuje. A někdy i jinde. Takhle to zkrátka funguje," dodává smířlivě.

MÁTE ZÁJEM O ZKRÁŠLENÍ PLOCHY?

Do vyhledávače na YouTube zadejte "Lacmo: Painting Birds" a sledujte, jak Radoslav Kocián nehybný obraz ptáčků o několika fázích převedl do pohyblivé podoby. V případě, že byste něco podobného chtěli mít i vy, nebo byste věděli o prostorách, kde by autor mohl tvořit, můžete ho kontaktovat na emailu lacmo@email.cz nebo skrze kontakty na jeho internetové stránce www.lacmo.com.

PETR JIŘÍČEK

Autor: Redakce

11.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku vlevo Aleksandar Šušnjar, vpravo Tomáš Mičola
32

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Generální ředitel Vítkovic Libor Witassek: Dělníky potřebujeme

/ROZHOVOR/ Strojírenské Vítkovice se od poloviny loňského roku potýkají s nemalými problémy. Jak se s nimi skupina vyrovnává a co pro ni znamená nedávné vyhlášení konkurzu nad společností Vítkovice Power Engineering (VPE) jsme se zeptali generálního ředitele a předsedy představenstva Vítkovic Libora Witasska. Toho Jan Světlík už loni představil jako svého nejbližšího spolupracovníka.

Borůvkové hody lákaly do Jeseníků

Do Malé Morávky se o víkendu i přes nepřízeň počasí hnaly davy lidí za jediným účelem. Pořádně se najíst borůvkových specialit.  

Viktoria Žižkov- MFK Vítkovice 5:0 (2:0)

Čekání na první vítězství, stejně jako na úspěšný venkovní výsledek, pokračuje. Fotbalisté Vítkovic navíc znovu na hřišti soupeře inkasovali pořádný příděl, i když to zpočátku s nimi nevypadalo zle.

Klimkovický tunel uzavřeli až večer

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení