VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janáčkův máj bude ve znamení premiér. Už nyní hlásí vyprodané koncerty

Ostrava - Devatenáct koncertů, deset nádherných sálů, padesátka interpretů světových jmen takový bude letošní Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, který se odehraje na několika místech v Moravskoslezském kraji na přelomu května a června. Pořadatelé mají už dnes důvod k radosti během pouhých dvou týdnů bylo prodáno na koncerty přes dva tisíce vstupenek.

6.3.2013
SDÍLEJ:

Dagmar PeckováFoto: DENÍK

„Koncert ke 170. výročí narození a stému výročí úmrtí českého violoncellisty a hudebního skladatele Davida Poppera je už vyprodán. Vůbec se tak velkému zájmu posluchačů nedivím. Po třech letech se nám podařilo do Ostravy znovu přivést jednu z nejlepších českých violoncellistek Dominiku Weiss-Hoškovou, poprvé se představí Jiří Hošek, třetím hráčem na violoncello bude naopak dlouholetý příznivec Janáčkova máje Jiří Hanousek. Na klavír je doprovodí mladý pianista s výjimečnými virtuózními schopnostmi Ivo Kahánek. Jsem přesvědčen, že prostředí Vítkovického zámečku dodá dílům Davida Poppera patřičnou atmosféru a všichni, kdo se 21. května na koncert vypraví, budou svědky mimořádné hudební události," říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Velký zájem je také o závěrečný koncert, na kterém 11. června vystoupí famózní pěvkyně Dagmar Pecková, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude dirigovat Libor Pešek. Ve společenském sále Domu kultury města Ostravy zazní skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Richarda Wagnera a Hectora Berlioze.

„Pokladny hlásí posledních padesát volných míst. Milovníkům velkých orchestrů a nádherného mezzosopránu Dagmar Peckové doporučuji urychleně si vstupenky objednat nebo přímo zakoupit," dodává Jaromír Javůrek.

Objednávkový systém funguje stejně jako v minulých letech požadavky přijímá festivalový sekretariát poštou, faxem nebo e-mailem.

Vstupenky je potřeba vyzvednout ve vybraných pokladnách do měsíce od objednání. Držitelé průkazů TP a ZTP mají nárok na padesátiprocentní slevu. Více informací zájemci najdou na www.janackuvmaj.cz nebo mohou telefonicky kontaktovat pracovnice sekretariátu Janáčkova máje na čísle: 597 489 421. 

Událost festivalu: Sen Gerontiův Edwarda Elegara

Stejně jako vysoce navštěvovaná varhanní představení nebo klavírní recitály, patří k Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Janáčkův máj i oblíbené vokálně-instrumentální koncerty. Festivaloví posluchači se už setkali s Beethovenovou Mší C dur, Dvořákovou Stabat mater i oratoriem Mojžíš současné autorky Sylvie Bodorové.

V letošním ročníku Janáčkova máje, který se uskuteční na přelomu května a června v Moravskoslezském kraji, je pro ně přichystána nemenší hudební lahůdka celovečerní oratorium Sen Gerontiův anglického skladatele Edwarda Elgara. V podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Vocal Concert Dresden a drážďanského chlapeckého sboru půjde 25. května v Multifunkční aule Gong o další z mimořádných festivalových zážitků.

„Moravskoslezská premiéra v anglosaském světě nesmírně populárního díla bude skutečně velkou událostí. Proslulý drážďanský chlapecký sbor společně se sólisty Marlene Lichtenberg, Tomášem Černým, nestárnoucím Richardem Novákem a Janáčkovou filharmonií Ostrava zmíněné monumentální dílo provedou," říká ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek.

Edward Elgar není Ostravě autor neznámý, nicméně mezi nejhranější zatím nepatří. Jedno z jeho nejlepších děl symfonické variace Enigma provedl v devadesátých letech tehdejší šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava Dennis Burkh. Sólový part Elgarova violoncellového koncertu přednesl Ostravanům na Janáčkově máji populární, a ve světě uznávaný anglický violoncellista Steven Isserlis. Tentokrát půjde o vokálně-instrumentální skladbu, která, ačkoli má v Ostravě velice dlouhou tradici, v posledních koncertních sezonách jako by téměř vymizela. „Sborový zpěv byl v našem regionu vždy na vysoké úrovni. Mnohá amatérská tělesa uváděla i velká a náročná sborová díla. Když v roce 1959 vznikl při Ostravském symfonickém orchestru poloprofesionální Ostravský filharmonický sbor, začala dlouhá řada uvádění kantát a oratorií. V poslední době se jim příliš prostoru nedostávalo, ale díky Svatováclavskému hudebnímu festivalu a Janáčkovu máji se opět k posluchačům v kraji vrací," uvádí Jaromír Javůrek. O to víc by si vrcholnou skladbu Edwarda Elgara, kterého povýšila anglická královna do šlechtického stavu, neměli milovníci klasické hudby nechat ujít.

(tam, hla)

Autor: Břetislav Uhlář

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení