„Tvary, které vytvářejí exteriéry jeho budov, vyvolávají dojem skleněných a kovových střepů. Ostré hrany v kombinaci s elegantně zaoblenými křivkami budov na návštěvníka hluboce zapůsobí už na první pohled. Libeskindovy budovy jsou zapuštěny do krajiny, ze které vyčnívají svou moderností, prosvětlením a dynamikou. Nedráždí, vyvolávají tichý úžas a obdiv.

Libeskindova práce je různorodá. Kromě návrhů kancelářských, obytných a nákupních budov se věnuje také kulturním institucím jako jsou muzea, divadla, koncertní síně nebo univerzity. Navrhuje divadelní scény, kostýmy, nábytek i designové nádobí,“ říká zasvěceně Jana Šrubařová, tisková mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Je zajímavé, že cesta Daniela Libeskinda k architektuře a designu nebyla přímočará. Jako vystudovaný hudebník, tíhne také přirozeně k divadelnímu světu a scénografii.

Původně hudebník


„Rozdíl mezi architekturou a divadlem spočívá v tom, že v divadle se všechno staví proto, aby to zmizelo,“ zmínil se před časem tento jedinečný umělec. Pozornost světové veřejnosti si získal také proto, že jeho architektonická studie nové zástavby Světového obchodního centra, tak zvaných „dvojčat“ v New Yorku byla před sedmi lety vybrána jako výchozí koncept projektu.

Součástí Libeskindova plánu bylo v prostoru vystavět památník obětem útoku z 11. září ve formě čtvercových fontán a muzea. Světově uznávaný architekt představuje část svých realizovaných i nerealizovaných projektů v Domě umění až do 28. listopadu. Jeho dosavadní životopis je pozoruhodný.
Narodil se 1946 v Polsku, ale už v roce 1965 se stal americkým občanem. Mezitím studoval hudbu v Izraeli a New Yorku, kde se stal virtuosem ve hře na akordeon. Poté začal studovat prestižní Newyorskou univerzitu.

Před jedenadvaceti lety založil ateliér designu a užitkových předmětů a zrodilo se věhlasné Studio Danile Libeskind. A své projekty vystavuje na celém světě. „Součástí výstavy Daniela Libeskinda v Ostravě jsou také dvě pozoruhodné přednášky Martina Linka - 10. a 11. listopadu v 17 hodin - o vile a židovském muzeu v Berlíně. Martin Link je ředitel technického poradenství firmy Rheinzink, která dodává materiál pro výstavbu některých Libeskindových staveb. Přednáška se bude zabývat Židovským muzeem v Berlíně a vilou, které navrhl architekt Daniel Libeskind. Přednášející se bude zabývat jejich tvarem, technickým krytem, průběhem stavby, klempířskou technikou i použitými ekologickými technologiemi,“ dodává Jana Šrubařová.
Vzhledem k omezené kapacitě je předem nutná rezervace míst na e–mailu srubarova@gvuo.cz.