VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spectaculo Interesse: Ostrava žije ve znamení loutek

Divadlo Continuo zahájilo neděli jedenácté loutkářské bienále Spectaculo Interesse.

5.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Divadlo Continuo, což je mezinárodní nezávislá divadelní skupina vedená režisérem a uměleckým vedoucím Pavlem Štouračem, kterou je těžké žánrově zařadit, protože využívá pohyb, hudbu, fyzické herectví, tanec, cirkusovou techniku, živou muziku a výraznou výtvarnou stylizaci, včera odpoledne představilo v prologu na Slezskoostravském hradě jedenáctého bienále mezinárodního loutkářského festivalu v Ostravě Spectaculo Interesse pozoruhodnou féerii nazvanou Caravan obscura.

Ilustrační foto.Festival, jak známo, pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO) a potrvá v moravskoslezské metropoli do 9. října

Oficiálně byl festival zahájen polskou inscenací Mozartovy Kouzelné flétny, s níž se představili umělci z Wroclawi.

Představení pro děti a dospělé

„Festival Spectaculo Interesse patří v oblasti loutkového divadla k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě. Je to výběrová soutěžní přehlídka nejvýraznějších loutkářských inscenací z celého světa. Vybírá je čtyřčlenná dramaturgická rada ve spolupráci s domácími i zahraničními poradci.

Hlavním kritériem předvýběru je umělecká hodnota, užší výběr pak ovlivňují hlediska ekonomická a provozní. Jsme moc rádi, že Spectaculo Interesse nabídne v tomto roce velmi kvalitní umělce ze tří kontinentů z Kanady, Izraele, Francie, Španělska, Finska, Slovinska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky. Naše divadlo se představí na festivalu se dvěma inscenacemi Marvin a Vlku, dobré chutnání! mimo soutěž," uvedla Jarmila Hájková, ředitelka DLO.

Bez práce nejsou…

Zatímco dopolední a odpolední festivalová představení jsou určena zejména dětem a mládeži, ta večerní spíše dospělým.

To byl také případ včerejší večerní inscenace Hamlet v podání souboru Harlekin Bábszínház z Maďarska.

Dnes dopoledne renomované Divadlo Drak sehrálo inscenaci nazvanou A do třetice všeho…, z níž se mladí diváci dovědí, že bez práce nejsou svatební koláče a že kdo přespříliš rozmazluje svoje děti, ten riskuje, že jimi bude sněden… Od 10.30 hodin pak následovaly Praktické rady slušně vychovaným dětem v podání loutkářského souboru ze slovinského Mariboru.

Odpoledne pro dospělé

Dospělému obecenstvo jsou určeny dnešní dvě odpolední festivalové nabídky. V 17 hodin v česko-slovenské koprodukci začíná komorní inscenace pro jednu herečku, jednoho hudebníka a několik zamilovaných loutek podle hry F. G. Lorky Láska dona Perlimplína a vášnivost Belisina v režii Moniky Kováčové.

A večer od 19 hodin je na programu strhující podívaná mladé ruské herečky Poliny Borisovové nazvaná Go!, v níž se vtěluje do stařenky, která vede osamělý život, a sklízí s tímto představením obrovský úspěch nejenom doma, ale také v zahraničí.

„Jsme rádi, že se nám podařilo právě tuto umělkyni letos na festival dostat, o toto její vystoupení už usilujeme několik let," řekla Jana Pithartová, dramaturgyně Divadla loutek Ostrava.

O dalším průběhu festivalu Spectaculo Interesse vás budeme v dalších dnech informovat v tištěném vydání Deníku.

Autor: Břetislav Uhlář

5.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ON-LINE rozhovor se starostkou centrálního obvodu Petrou Bernfeldovou

Denisa Bílá

Tragické úmrtí mladé hobojistky její kolegy zasáhlo

Bude mít Baník na Vysočině v zádech fanoušky? Taškařice pokračuje

Ruším, co jsem zrušil, znovu nařizuji, co jsem už jednou nařídil. Taškařice pokračuje.

Ostrava si pietním aktem připomněla transporty Židů

Přibližně hodinová připomínka 75. výročí čtyř transportů ostravských Židů do koncentračních táborů se uskutečnila v pondělí u památníku obětí před hlavním nádražím.

Malou Kodaň už 5 let hyzdí skelet. Kdy se stane kulturní čtvrtí Ostravy?

/FOTOGALERIE, TÉMA DENÍKU/ Pětipodlažní konstrukce, jednou snad bytový dům, je stěžejním místem Malé Kodaně, pomyslné spojnice centra města s řekou Ostravicí. Už pět let stále atraktivnější lokalitu hyzdí a líbivou vizi kulturní čtvrti oddaluje. Co s ním bude?

Meandrování v Divadle Odvaz

Improvizační tým Meandry z Brna se představí vůbec poprvé v Ostravě na prknech divadla Odvaz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení