Umělci tráví letní čas různě. Někdo vidí v prázdninových měsících velmi lukrativní zdroj příjmů na festivalech, přehlídkách, koncertech, ve filmovém a televizním natáčení. Takto to v dnešní době - a ta právě umělcům přeje velice navzdory stále deklamované krizi – to vidí zpěváci, herci, hudebníci, baviči a další kumštýři.

Jak je tomu u výtvarníků? Velice individuální. V srpnovém horku těchto dnů jsme proto navštívili jednoho z nich, známého ostravského grafika a pedagoga Jiřího Neuwirta.

„Počátek léta jsem strávil zájezdem na Výtvarné bienále v Benátkách, který pořádalo Výtvarné centrum Chagall v Ostravě. Ale upřímně řečeno, Benátky mě lákají především svou neopakovatelnou architekturou a atmosférou, kterou zaznamenávám už několik let fotoobjektivem. A benátské bienále? Jistě najdou se na něm určitě zajímavé nápady, ale některé rádoby konceptuální projekty už nemají s opravdovým kumštěm nic společného. To je můj názor, který samozřejmě nikomu nevnucuji,“ říká letos jedenašedesátiletý autor.

Patří k uznávaným českým grafikům a tvůrcům ex libris, je též letitým ilustrátorem knih. Jiří Neuwirt už dlouhá léta v moravskoslezské metropoli žije a tvoří, během let působil a působí v několika výtvarných seskupeních, jako byly a jsou Skupina 4 či Výtvarný spolek Nová věc. Zkušený pedagog na Střední umělecké škole v Ostravě vychoval už řadu žáků, kteří se osvědčují v našem současném výtvarném světě. Kdybychom se ho zeptali, z čeho vychází jeho tvorba a inspirační zdroje, pak bychom se museli vrátit do výtvarníkova mládí.

Dovede se smát sám sobě

Už od dětství velmi rád četl knihy všech možných žánrů. Zájem o literaturu ho přivedl k ilustraci. Ve svých grafikách vždy upřednostňuje příběh. Dovede ho mistrně rozehrávat. Jeho obrazy vyprávějí s velkým vtipem a sarkasmem o lidské fantazii, proměnlivosti našich tužeb, o našich přednostech, ale zejména slabostech. V Neuwirtových grafických opusech je všudypřítomná, někdy jemná, lyrická, jindy velmi rafinovaná erotika, často s humorným až ironickým podtextem.

Ano, autor se dovede smát sám sobě, dělat si legraci z lidí, různých období, která momentálně prožívá. Samozřejmě, že řadu motivů čerpá z klasické literatury. Ve svém výtvarném projevu dovede být hodně často sžíravý, ale také lyrický.

Zobrazuje divadlo svět. Fantaskní představy vedou jedince k meditaci s vystavenými díly. Každý obrázek je dotykem s úžasnou člověčinou, je tak trochu pábitelem, který ač dospělý, dovede výtvarně nádherně snít a hrát si. Výtvarná činnost mu přináší určitý pocit naplnění a štěstí. Jak sám říká, má radost, když se ozve třeba někdo z Belgie či Portugalska a projeví zájem o jeho grafické dílo.

A stále se snaží, aby v jeho výtvarných opusech byla jakási magie, jisté tajemství. O tom se budou moci přesvědčit návštěvníci Neuwirtovy výstavy nazvané Temné světy, která bude zahájena 3. září v 17 hodin ve vítkovické pobočce Knihovny města Ostravy na Kutuzovově ulici.