VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozoruhodná výstava nazvaná Šedesátá až devadesátá v Ostravě

Nová figurace, informel, lettrismus, minimalismus, pop-art, koláž či konceptuální umění to jsou namátkou jen některé směry a postupy ve výtvarném umění, které se zřetelně projevily na výtvarné scéně u nás ve druhé polovině dvacátého století.

9.7.2017
SDÍLEJ:

Z díla Eduarda OvčáčkaFoto: Archiv

Právě těmto trendům je věnovaná pozoruhodná výstava, která probíhá nyní ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě v Repinově ulici. „Prezentace nazvaná Šedesátá až devadesátá chce vzdát hold právě těmto autorům.

Na současné výstavě se její návštěvník může pokochat díly Jiřího Koláře, Karla Trinkiewicze, Mikuláše Medka, Jiřího Valocha, Miloše Urbáska a dalších autorů,“ uvedl kurátor výstavy Petr Pavliňák z Výtvarného centra Chagall v Ostravě.

Vedle kinetického umění, happeningů, konceptualismu, performancí, instalací se mohla severomoravská výtvarná scéna druhé poloviny minulého století pochlubit řadou výrazných osobností. Jednou z nejvýraznějších byl dodnes stále aktivní a invenční Eduard Ovčáček. Dlouhá léta se zabývá lettrismem a vizuální poezií. Stal se nejdůslednějším českým představitelem lettrismu.

„Právě zahájená výstava chce na některé uváděné tendence, a především na jejich představitele a charakteristická díla poukázat co nejširším výběrem a široké veřejnosti představit především dvojrozměrné artefakty v grafických a malířských technikách. Na výstavě se tak setkáme rovněž s díly Naděždy Synecké, Emanuela Ranného, Dany Puchnarové, Kamily Ženaté, Jaroslava Ruska, Bereniky Ovčáčkové, Jaroslava Kaisera, Pavla Roučky, Václava Zikmunda, Jaroslava Kováře, Vladimíra Vašíčka, Karla Demela, Ladislava Čepeláka, Vladimíra Suchánka, Naděždy Plíškové a celé řady dalších autorů,“ dodal Petr Pavliňák.

Výstava, která určitě zpestří kulturní léto v Ostravě, potrvá do 6. září.

Autor: Břetislav Uhlář

9.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici.
100

Povstanou Jánské Koupele z popela?

Sesunutá gabionová zeď. Tu mohou vidět od pondělního dopoledne řidiči při jízdě po nové silnici I/11 u Hrabyně. Potvrdil to i tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
4

U Hrabyně se sesunula část obkladové zdi

Meandrování v Divadle Odvaz

Improvizační tým Meandry z Brna se představí vůbec poprvé v Ostravě na prknech divadla Odvaz.

Fanoušci Baníku dostali podmínku na dva zápasy

Pojedete? Ne! Fakt to nepůjde? Ale tak přece jen to s vámi ještě zkusíme, máte to však podmíněně na dva zápasy. Trpce úsměvný příběh (ne)zákazu vstupu fotbalových příznivců ostravského Baníku na zápas v Jihlavě dostal po pár hodinách novou zápletku.

TABLA PRVŇÁČKŮ: Tento týden představíme školáky ze ZŠ Březinova a ZŠ Petřkovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.  

Krajský soud v Ostravě potrestal nepoctivé policisty za nestandardní kontroly

Jeden z ochránců zákona si údajně nechal vyplatit 10 tisíc korun od mongolského řidiče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení