VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako otec se cítím skvěle a velmi zodpovědně

Ostrava - Řekl v rozhovoru pro Deník zpěvák, skladatel, hudebník a textař Petr Bende, který si vzal za manželku dívku z Ostravy.

6.12.2011
SDÍLEJ:

Petr BendeFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Do povědomí široké veřejnosti jste se zapsal jako finalista soutěže Česko hledá SuperStar. Proč jste se do ní přihlásil?

S první kapelou jsem začal hrát ve třinácti letech po koncertech v Jihomoravském kraji, pak jsem ještě prošel dalšími hudebními seskupeními, až jsem v roce 1996 založil svoji první skupinu Petr Bende Band. Hráli jsme po celé republice po klubech a festivalech vlastní písně a pak přišla SuperStar. Chtěl jsem to zkusit jako zpěvák, který hraje s kapelou a chce posunout naši vlastní tvorbu více k širšímu posluchačstvu. Byla to obrovská škola. Dvanáct živých přenosů a celkově hodně náročné rychlé tempo mě mnohému přiučilo a kapele to nastartovalo další cestu. Ale nesměl jsem usnout na vavřínech a hudebně se stále někam posouvat. To se snažím stále.

Jaké bylo vaše hudební dětství? Vzpomenete si na své první veřejné vystoupení?

Prvním veřejným vystoupením byl jistě jeden z klavírních koncertů na tehdejší LŠU ve Velké Bíteši. Obecenstvem byli rodiče a bylo to opravdu o velké trémě. Ve třinácti jsem nastoupil do velmi známé okresní rockové kapely po konkurzu na post bubeníka. První koncert byl v obci Zňátka u Náměště nad Oslavou. Byla to velká jízda. Sál přeplněný lidmi, skvělá rocková kapela a já za svými bicími. S touto kapelou se scházíme dvakrát ročně dodnes.

Velice rázně jste vstoupil do světa showbyznysu. Jaký je ten český?

Škoda, že naše republika není o něco větší. Myslím, že je u nás mnoho skvělých kapel, zpěváků a zpěvaček. Jsme velmi výrazní co se týče české hudby. I když nás mnohdy velmi ovlivňují světové vlivy. Proto se snažím do svých písní vetknout své jihomoravské kořeny. Jen si myslím, že hudební trh se stále zvětšuje a lidé si těžko vybírají. Proto jsem rád, že se nám vytvořila oblast fanoušků, kteří za námi jezdí po celé republice a vyprodávají naše v těchto dnech vánoční koncerty. Děkuji všem.

Co musí mladý člověk udělat pro to, aby v tomto světě obstál?

Stále se snažím dělat něco nového. Vydali jsme za šest let tři autorská alba a jedno živé DVD a CD. Každý rok děláme s kapelou dva nové hudební programy. Jeden na festivaly a koncerty během roku a jeden speciální na naše vánoční turné s mojí kapelou, cimbálovou muzikou Grajcar s účastí mnoha hostů. Mimo to mám sólový folkový projekt Kolotoč s písničkářem Pavlem Helanem a speciální akustické vystoupení jen s cimbálovkou Grajcar. Rád nabízím více než ostatní a mám rád různorodost v hudbě a překvapující programy pro posluchače.

Máte kolem sebe tým lidí, anebo jste sám sobě producentem a manažerem?

Mám svoji agenturu D.A.N Production, se kterou spolupracuji už více než třináct roků. Mám rád vzájemnou důvěru a domácí pohodu a zázemí v hudbě a tvorbě. Hudebně si věci hlídám a tvořím sám, ale využívám hudební producenty, kteří mě stále někam posouvají. Jako je Milan Cimfe, který nasměroval můj hudební styl u prvních dvou desek a na té třetí jsem spolupracoval s americkým producentem Carmenem Rizzem, který mi vnesl do aranží zase další nový hudební vítr a spolupracoval třeba se zpěvákem Sealem, nebo Alanis Morisette. Má kapela je stále ve stejném složení již devět roků a tak tvoříme skvělou muzikantskou rodinu, která to dělá s radostí.

Jak je to s vaší hudební dramaturgií a repertoárem? Vycházíte především z vlastní tvorby?

Hrajeme převážně vlastní tvorbu. Skládám většinu písní i textů a tím jsme autentičtí. Jsem rád, že se našim posluchačům naše písně líbí, a že se za námi vrací. U našich vánočních koncertů se navíc pouštím do různých úprav vlastních písní a taky koled s mojí kapelou a třeba cimbálovou muzikou Grajcar. Jsou to hudební polohy, které mám rád a stále vymýšlíme něco překvapujícího a nového.

Nedávno vám vyšlo CD Trojka. Pro ty, kteří ji neznají, jak byste ho charakterizoval?

Nové album je o písničkách. Chtěl jsem upustit od velkého aranžování, které jsem si vyzkoušel na předchozích albech a napsal jsem písně, které obstojí jen s kytarou a lidé si je můžou zazpívat. Navíc jsem poprvé oslovil několik textařů na spolupráci. Jedním z nich byl písničkář a folková legenda Slávek Janoušek a jeho Textová dílna. On a další autoři se mnou pracovali na textech nové desky více než tři čtvrtě roku a výsledek stojí za to. Některé texty zůstaly ale i moje a myslím, že jsem docílil velmi hudebně i textově pestrou desku. Výsledkem je i dlouho se držící singl Láska na předních příčkách hitparády IFPI v našich rádiích.

Přiblížíte nám kapelu, s níž vystupujete?

Je to vlastně moje druhá rodina. Hrajeme spolu v této sestavě devět roků a kapela je složená ze skvělých muzikantů z Brna a okolí. Jmenovitě: bicí Pavel Bříza, kytara Daniel Hlaďo, trubka Karel Nováček, basa Dalibor Dunovský, klávesy Borek Nedorost.

Svůj život jste nyní i tak trochu spojil s Ostravou… Jak k tomu došlo?

Vzal jsem si rodilou Ostravanku, a tak k tomu přišlo. Rozmýšleli jsme, kde zakotvit a nakonec v rámci rodinného zázemí mé ženy jsme zvolili Ostravu. I já jsem si toto kulturní město oblíbil a hlavně mám při mých cestách klid, žena je spokojená a na místě, které má ráda. Samozřejmě máme v rámci mé profese ještě druhé místo, kde přebýváme, a tím je Praha, ale jezdíme tam spíše na delší návštěvy a pak zpět na Moravu se zastávkou u mých rodičů v Újezdu u Rosic.

Jak se cítíte v roli otce a jak to skloubíte s pěveckou kariérou?

Jako otec se cítím skvěle a velmi zodpovědně. A jak se to dá skloubit s hraním? Někdy lépe a někdy hůře. Je dobré, že si můžu svůj čas plánovat sám, a tak si udělat volno, kdy potřebuji, ale v podstatě je to tak, že jsem půl týdne doma a půl týdne na cestách po koncertech. Je to trošku složitější, než kdybych byl každý den doma a to hlavně pro mou rodinu, která je čas od času delší dobu beze mne. Všichni to zatím skvěle zvládáme a jsem za to rád, že mám jedinečné zázemí, díky ženě, v mé rodině.

Kde hledáte hudební inspiraci při vzniku nových písní?

Všude okolo sebe. Na dálnici, na cestách, v tichu domova a v mém domácím nahrávacím studiu. Je to otázkou, jaký má člověk den a někdy píseň vznikne, ani nevím jak. Prostě se zrodí a melodie sama vytryskne. Nedá se to plánovat, i když každý rok jezdím na týden na kamarádovu chalupu na Vranovské přehradě, kam jezdím cíleně skládat. Je tam ticho, nikde ani živáčka. Topím v krbu a nabírám atmosféru, kterou pak předávám do písní.

Změnil se vám život po soutěži Česko hledá SuperStar?

Určitě ano. Jsem více vidět a kapela má více vystoupení, než tomu bylo předtím. Jsem za to rád a pokorně každý den děkuji někam nahoru, že můžu dělat povolání, které je mi koníčkem a zároveň mým hudebním srdcem.

Jak pečujete o své hlasivky? Vedete příkladnou životosprávu?

Určitě ne a každý muzikant, když se ho zeptáte, tak má svoji životosprávu hodně poškozenou. Jen když vezmu naše vánoční turné. Hrajeme vždy tři dny po sobě, pak den volna a mezi tím to jsou dlouhé přejezdy přes celou republiku. Půl dne člověk stráví na cestách, půl dne v sále zkoušením a zvučením a pak koncert a najednou je jedenáct večer. Pozdní večeře a nepravidelná strava tomu moc nepřidá. Samozřejmě tomu s kapelou předcházíme a vše se snažíme plánovat, aby jsme to zvládli.

Prý máte úžasné zázemí ve své manželce Zuzaně…

Mám opravdu jedinečné a za to patří mé ženě velké poděkování. Sám si někdy říkám, jestli bych to se sebou vydržel. Život s muzikantem, stále na cestách, není opravdu jednoduchý a je to o velké toleranci. Žena díky své práci, kterou dělala, zná hudební prostředí, a tak máme mnoho společných přátel v hudební branži a má nad mým hudebním povoláním velký nadhled. Rodina je pro mě vždy na prvním místě.

Vaše záliby vedle zpívání?

Mojí největší zálibou je teď čas strávený s rodinou a s našimi dětmi. Těším se na jaro, až budeme moci vyjet na výlety po hradech a zámcích, kde budu našim klukům vyprávět příběhy o historii těchto míst, které mám rád.

Ideální místo, kde nejlépe relaxujete?

Ostrava-Poruba a naše domácí pohoda. Újezd u Rosic mé rodiště a místo, které mám rád. Koncertní pódium. Místo, kde vypnu a hudebně jsem spojen s publikem.

Čeho byste chtěl v životě ještě dosáhnout?

Rád bych se ještě hudebně rozvíjel, skládal a vydal ještě několik hudebních projektů. Rozvíjel naše koncerty, psal písně, které si lidé budou zpívat a pokračoval ve své hudební cestě.

Kde vás posluchači můžou vidět na Ostravsku?

Všechny zveme s kapelou na náš vánoční koncert v rámci Turné 2011 do velkého sálu klubu Garage v OstravěMartinově v úterý 20. prosince od 19 hodin. Těšíme se na vás s mojí kapelou a hosty koncertu budou Helena Zeťová, cimbálová muzika Grajcar a pěvecký sbor Smajlík.

VIZITKA

Petr Bende

Zpěvák Petr Bende má 34 let. V pěti letech dostal svoji první bicí soupravu, a tak se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic. Petr Bende absolvoval osm ročníků ZUŠ ve Velké Bíteši, obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Navštěvoval také soukromé hodiny hry na bicí nástroje u profesora Pavla Šumpíka v Brně. K těmto nástrojům, které začal Petr postupně zvládat, přibyla ještě kytara a foukací harmonika.

V roce 1996 zvítězil v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák.

V roce 2005 získal stříbrnou pozici v soutěži Česko hledá SuperStar.

Vydal několik alb, zahrál si v muzikálech, spolupracuje s mnoha špičkovými interprety, je ženatý, má dva syny.

Autor: Břetislav Uhlář

6.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Duatlonový závod v areálu lyžařského střediska Vaňkův kopec.
12

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřou až v neděli večer

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Jakub Petr před turné po Švýcarsku: Jako generálku to nebereme

Čtyři zápasy s kvalitními soupeři v šesti dnech čekají hokejisty Vítkovic během turné po Švýcarsku, kam v pátek brzy ráno ostravská výprava nabrala směr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení