VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochy mladých žen lahodí v Chagallu

OSTRAVA - Poetické figurální akty Blanky Voldřichové doplňují obrazy Oldřicha Michaela Brože s přírodními a fantaskními náměty

20.11.2007
SDÍLEJ:

POETICKÉ DÍVKY ztvárňuje Blanka Voldřichová (na snímku na své současné výstavě v Ostravě), kde jsou také prezentovány obrazy jejího švagra.Foto: DENÍK/ Adolf Horsinka

Kolekce komorních soch ženských aktů a portrétů v duchu českého lyrismu s existencionálními pocity současného člověka – tak lze charakterizovat vystavenou tvorbu akademické malířky Blanky Voldřichové ve Výtvarném centru Chagall na Repinově ulici v Ostravě.

„Výtvarní umělci ztvárňují ženu různých typů. A mě vždycky zajímaly dívčí postavy pubertálního věku ve své pravdivé lidské podobě. Šlo mi o to, abych zobrazila dívčí přirozenost a čistotu. Myslím si, že toto téma dovede nejlépe ztvárnit žena, neboť sama chápe nejvíce rozpornost právě pubertálního období, dívčí lyriku, její ideály, ale i nejistoty, které dívku právě v tomto čase provázejí. Muži se dívají pochopitelně na ženu jinýma očima,“ vyznala se na vernisáži v Ostravě Blanka Voldřichová. Jak snáší úděl sochařky-ženy?

„Je to určitě náročnější povolání. Když se rodí větší plastika, musí se stavět lešení a musím se na něm pohybovat, což jsem si v mládí nikdy neuvědomovala, až když jsem dospěla do určitého věku,“ vyznává se s úsměvem umělkyně.

Její cesta k sochařskému výtvarnému oboru vedla přes horolezectví. „Když jsem jako mladá holka jela se svým oddílem na pískovec na Hrubou Skálu, tak mě náš vedoucí oddílu vyprovokoval, abych něco z pískovce vytvořila. Měla jsem nějaké drobné základy z kreslení. Tak jsem začala tvořit s horolezeckou skobou a kladivem. Nakonec měl můj první výtvor úspěch. Kolegové z horolezeckého oddílu mě hecovali, že mám na to nadání, což jsem sama v sobě asi neobjevila, a začala jsem dělat sochařinu. Začátky nebyly vůbec jednoduché. Soukromě jsem studovala u Bohdana Cerovace, což byl Jugoslávec, který pravidelně pobýval v Praze. Hodně mě naučil, zejména portréty. Chtěla jsem studovat na Akademii výtvarných umění v Praze. Jenže v těch letech byl na akademii pan profesor Vincenc Makovský, skvělý umělec. Rozhodla jsem se, že za ním zajdu a zeptám se ho, zdali bych mohla u něho studovat. Ale on mi řekl: ,Ženský neberu, to je práce pro chlapy, a sochařina, to je dřina, z čehož usuzuji, že ženy neměl rád, pokud jde o tuto profesi. Takže jsem nastoupila na Vysokou uměleckoprůmyslovou školu a po jejím absolutoriu jsem ještě byla na praxi v Německu a kousek za Prahou jsem se usídlila, kde už několik desítek let žiju a tvořím,“ vyznává se Blanka Voldřichová.

Jako sochařka má velkou výhodu v tom, že bydlí v atriovém domečku, kde má v přízemí ateliér. Kolekci soch na současné výstavě ve Výtvarném centru Chagall doprovázejí obrazy a grafiky Oldřicha Michaela Brože, bohužel předčasně zesnulého autora, který byl manželem sestry Blanky Voldřichové. Oldřich Michael Brož studoval na ČVUT a na Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Praze.

Náměty pro svou tvorbu nacházel v přírodě a ve fantaskních vztazích a souvislostech naší vesmírné planety. „Propojení těchto dvou umělců není náhodné. Oba vycházejí z obdobných výtvarných, filozofických, ale i motivačních zdrojů a navíc jsou propojeni rodinnými vztahy. Jen pro zajímavost: sestra Blanky Voldřichové se mnohokrát stala modelem jejích soch včetně aktů,“ říká Petr Pavliňák, kurátor současné výstavy, která potrvá do 12. prosince.

20.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Na místě požáru odborníci dokumentují podrobnosti o konstrukci kostela. Zkoumají i rozměry trámů.
13

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

/FOTOGALERIE/ Žádná saponátová pěna, plovoucí výkaly a odpudivý zápach. Myslivci ze Staré Bělé neskrývají radost z lepšícího se stavu potůčku tekoucího do slepého ramene Odry ve Výškovicích. Méně nadšeni však budou ti, kteří do něj odpady vypouštěli!

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení