VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V ostravské galerii je k vidění na 130 obrazů Bohumila Kubišty

/FOTOGALERIE/ Prestižní výstavní projekt nazvaný Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 19052013 / Průniky / Střety / Přesahy je k vidění do začátku ledna příštího roku v ostravském Domě umění. Expozice mapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty a jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho souputníků i pokračovatelů.

3.10.2014
SDÍLEJ:

Z výstavy Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905 2013 / Průniky / Střety / Přesahy.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Dům umění Ostrava předkládá výstavní skvost: Bohumila Kubištu

Návštěvník má možnost zhlédnout celkem 223 uměleckých prací šestačtyřiceti umělců ve všech sálech Domu umění, z toho přibližně 130 prací Kubištových.

Výstava skýtá mimořádnou příležitost prohlédnout si i díla ze soukromých sbírek běžně nepřístupných veřejnosti vedle děl zapůjčených do Ostravy z více než šestatřiceti galerií a veřejných institucí z celé České republiky.

Příprava trvala dva roky

 Výstavní projekt nazvaný Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905 2013 / Průniky / Střety / Přesahy. Galerie výtvarného umění v Ostravě jej připravovala ve spolupráci s Národní galerií v Praze a předními českými kurátory dva roky. Výsledkem je výstižně a zevrubně pojatá expozice, která důkladně mapuje nejenom tvorbu Bohumila Kubišty, ale také jeho vliv na české umění 20. století s přesahem do současnosti. 

Vystaveny jsou malby, kresby, grafiky, plastiky i fotografie. Výstava potrvá do 4. ledna příštího roku.

Kubištova osobnost

„Jedním z cílů výstavy je poukázat na Kubištovu vůdčí roli v rámci celého českého moderního umění 20. století, která byla vždy předpokládána, ale nebyla nikdy výstavně prokázána," vysvětluje Karel Srp. „Expozice mapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty a jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho souputníků i pokračovatelů. Návštěvník má možnost zhlédnout celkem 223 uměleckých prací šestačtyřiceti umělců ve všech sálech Domu umění, z toho přibližně 130 prací Kubištových. Výstava skýtá mimořádnou příležitost prohlédnout si i díla ze soukromých sbírek, běžně nepřístupná veřejnosti vedle děl zapůjčených do Ostravy z více než šestatřiceti galerií a veřejných institucí z celé České republiky. Vystaveny jsou malby, kresby, grafiky, plastiky i fotografie," dodává Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO).

Obrazové lahůdky

Podle jeho slov k mimořádným dílům Bohumila Kubišty patří například Koupání mužů (obraz z roku1911) nebo Svatý Šebestián (1912). „Věřím, že tato expozice aspiruje na jeden z nejvýznamnějších projektů podzimní výstavní sezony celé České republiky," míní Jiří Jůza.

Umělecká hodnota vystavovaných děl je nevyčíslitelná, ta teoretická přesahuje miliardu korun. Právě kvůli jedinečnosti a vysoké hodnotě uměleckých děl výstavu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. „Od pojištění až po praktické zabezpečení a ostrahu, o podrobnostech z pochopitelných důvodů mluvit nemohu," konstatuje Jůza.

Působivé publikace

U příležitosti výstavy vydala Galerie vytvarného umění v Ostravě ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae dvoudílnou doprovodnou publikaci. První díl nazvaný Bohumil Kubišta / Zářivý krystal odhaluje zevrubným archivním výzkumům i dosud neznámé peripetie dobrodružného života Bohumila Kubišty, který zemřel na španělskou chřipku téměř záhy poté, co přežil první světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva. Druhý díl je věnován autorům, jejichž tvorba je Kubištou ovlivněna nebo se k němu odkazuje, a vychází pod názvem Bohumil Kubišta a české umění 1905 2013 / Zářivý krystal.

Audiovizuální četba dopisů

Ve dvou výstavních sálech návštěvníci uslyší audiozáznam četby dopisů, které psal Bohumil Kubišta svým blízkým a příteli Janu Zrzavému v průběhu let 1906 až 1918, a to v podání ostravského herce Alberta Čuby.

Součástí exkluzivní výstavy jsou vzdělávací programy a výtvarné dílny pro školy i veřejnost, ale také komentované prohlídky s kurátory výstavy. Termíny těchto aktivit spolu s rezervačním on-line systémem jsou k dispozici na webových stránkách galerie www.gvuo.cz. Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 100 korun a zlevněné 50 korun, volný vstup v neděli bude zachován.


Autor: Břetislav Uhlář

3.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení