VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V sobotu začíná 22. ročník festivalu Janáčkovy Hukvaldy

Dvaadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkovy Hukvaldy začíná zítra v rodišti našeho hudebního génia a letos potrvá do 12. července.

26.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

„Zdá se, že tomuto ročníku festivalu budou vévodit dvě nejznámější Janáčkovy opery. Příhody lišky Bystroušky patří k Janáčkovým nejlyričtějším a nejmelodičtějším operám. K jejímu provedení byl pozván soubor operního studia Fakulty umění Ostravské univerzity. Třetí z Janáčkových oper Její pastorkyňa se stala trvalou součástí repertoáru operních domů nejen u nás, ale na celém světě. Provedení Její pastorkyně ve Slezském divadle v Opavě v režii Jany Pletichové-Andělové a pod taktovkou Petra Šumníka sklízí veliké ovace publika i odborné kritiky nejen na domácí scéně, ale i na přehlídce operních inscenací v Praze, kde získalo cenu publika," charakterizuje stručně dramaturgii letošního ročníku Jan Hališka, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Podle jeho slov se festival tradičně a zcela záměrně dotkne folklorní sféry.

„Vždyť pro Janáčka byl folklor jedním ze základních inspiračních zdrojů. Volba na Hradišťan s Jurou Pavlicou je dána jejich mnohaletým výrazným úspěchem v propojení folkloru s jinými hudebními žánry," uvedl Jan Hališka.

Jak dále informoval, magnetem pro posluchače by se mohl letos stát koncert Janáčkovy filharmonie, v němž zazní obnovená premiéra houslového koncertu D dur Eduarda Lassena, dánského skladatele a dirigenta, se sólistou, vynikajícím houslistou, Jiřím Vodičkou.

Bačová a Flámová úvodem

Festivalový prolog obstará zítra ve 14 hodin ve hradní mottě (v případě nepříznivého počasí ve společenském sále základní školy v Hukvaldech) Komorní orchestr Camerata Janáček s uměleckým vedoucím Pavlem Doležalem a dvěma sólistkami Pavlou Flámovou (soprán) a Martinou Bačovou (housle). Na programu jsou Bachův Braniborský koncert č. 3 G dur, Händlova Gloria kantáta pro soprán a smyčce a Vivaldiho čtvero ročních dob. Pavla Flámová je ostravská rodačka, která byla před dvěma lety přijata vysokou školu ve Švýcarsku, kde studuje sólový zpěv. Má na svém kontě už řadu sólových vystoupení a také ocenění.

Houslistka Martina Bačová patří k výrazným představitelkám nastupující umělecké generace. Absolvovala mimo jiné Vysokou hudební školu v Drážďanech u profesora Ivana Ženatého, současného prezidenta MHF Janáčkův máj. Pravidelně účinkuje v mnoha zemích světa.

Příhody lišky Bystroušky

Program prvního festivalového víkendu letos na Hukvaldech zakončí pozítří v 18 hodin v letním amfiteátru Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka v provedení Operního studia fakulty umění Ostravské univerzity v režii Tomáše Surého a hudebním nastudování Jakuba Žídka. V roli lišky Bystroušky alternují Veronika Holbová a Denisa Žídková. V případě nepříznivého počasí se představení uskuteční ve společenském sále základní školy Hukvaldy. Úterní koncert souboru Hradišťan, který začíná v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku v 18 hodin, je už beznadějně vyprodán.

Pestrý festivalový program

Janáčkovy Hukvaldy nabídnou i letos velmi přitažlivý program.

„Velikému zájmu se vždy těší nová díla ostravského skladatele Pavla Helebranda. Letos uslyšíme pět ze sta příběhů v jeho hudební inscenaci na motivy vrcholného díla Giovanniho Boccaccia. Milostné příběhy Dekameronu podávají s lehkou nadsázkou obraz o způsobu myšlení a mravech lidí renesanční Itálie i dnešní doby. Vedle zkušených a osvědčených hudebních umělců, jako jsou Kubínovo kvarteto nebo první dáma ostravské opery, navíc dnes už také pedagogicky úspěšná Eva Dřízgová-Jirušová, se představí mladí interpreti, například klavírista Miroslav Beinhauer, který už několik let s Kubínovým kvartetem spolupracuje, nebo výrazní absolventi a studenti ostravské pěvecké školy," řekl Jan Hališka.

Autor: Břetislav Uhlář

26.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.
1

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení