VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vadim Gluzman hraje na „stradivárky" z roku 1690

Vynikající ukrajinsko-izraelský houslista Vadim Gluzman, kterého světový odborník na houslovou hru Jean-Michel Molkhou zařadil mezi třicet největších současných houslistů světa, bude hvězdou koncertů Janáčkovy filharmonie 30. a 31. března v Domě kultury města Ostravy.

28.3.2017
SDÍLEJ:

Vadim GluzmanFoto: Archiv JFO

Navíc Gluzman do Ostravy přiveze „své" stradivárky a součástí programu je mj. Straussova skladba Tak pravil Zarathustra, jejíž úvodní známé dunivé takty použil S. Kubrick v kultovním filmu 2001: Vesmírná odyssea. Koncerty začínají vždy v 19 hodin.

„Na housle jsem začal vlastně hrát ze žárlivosti. Tatínek je dirigent a maminka muzikoložka, oba jsou pedagogové a já jsem jako malý chtěl, aby se mi věnovali stejně jako svým studentům. Ale dopadlo to trochu jinak, poslali mě do speciální hudební školy," říká Gluzman, který se svou ženou klavíristkou Angelou Joffe (společně vystupují jako duo) žije střídavě v USA a v Izraeli podle koncertního kalendáře.

Jeho talent byl už v počátcích tak průkazný, že mu Stradivari Society ze Chicaga mu v jeho 23 letech zapůjčila housle z roku 1690 vyrobené proslulým houslařem Antoniem Stradivarim, které v 19. století patřily do majetku legendárního houslisty Leopolda Auera. Na tyto housle hraje Gluzman již více než 18 let.

Ruská houslová škola

Ačkoliv je díky tomuto nástroji i způsobu hry spíše symbolem pokračující linie tradiční ruské houslové školy, je zároveň interpretem, který je stále častěji spojován s uváděním skladem žijících autorů.

V jeho podání posluchači vyslechnou Vasksův houslový koncert skladbu Tala gaisma (Vzdálené světlo).

"Většina lidí dnes nemá víru, nevěří v lásku a ideály. Ztrácí se duchovní rozměr života. Cítím jako své poslání poskytnout posluchačům "potravu" pro duši," říká o své tvorbě rezidenční skladatel 63. sezóny JFO Pēteris Vasks.

Kromě Vasksova koncertu během večera zazní ještě Janáčkovo Šumařovo dítě, které bylo napsáno na objednávku České filharmonie, která taktovku svěřila skladateli. Pro toho se však tato zkušenost stala noční můrou a k dirigování se už nikdy nevrátil.

V očekávání výjimečných kvalit orchestru naplánoval totiž pouhé dvě zkoušky a už na té první seznal, že v tomto stavu své dílo nemůže pustit před publikum. Premiéra musela být o tři roky odložena.

Koncert uzavře R. Strauss, který hudebními prostředky velmi volně vyjádřil Nietzscheho filosofické meditace o nadčlověku. Část skladby použil režisér Kubrick ve filmu 2001: Vesmírná Odyssea. Bezpečně ji poznáte podle úvodních dunivých taktů.

Dirigovat bude Michail Jurowski, který se za dirigentský pult Janáčkovy filharmonie postaví již poněkolikáté.

DVĚ OTÁZKY PRO VADIMA GLUZMANA

Je o vás známo, že často uvádíte světové premiéry a publiku rád představujete novou hudbu. V případě Vasksova koncertu je Váš výběr trochu překvapivý, protože autor koncert původně komponoval pro Gidona Kremera. Proč jste ho zařadil do svého repertoáru?

Hudba Pēterise Vaskse je mi všeobecně velmi blízká. Je pro mne těžké vysvětlit, proč se mi líbí, ale možná je to z části i tím, že jsem celé dětství prožil v Lotyšsku. A ačkoliv nejsem rodilý Lotyš, Vasksova hudba je částí mé osobnosti. Je jedním z mála současných skladatelů, kteří se nebojí být sami sebou. Nezáleží mu na tom, co je populární nebo módní, jaké jsou současné trendy. Je svůj, předává hudbou, co cítí a co má rád on sám.

Díky vlivu svého otce je velmi duchovně založený člověk. Jak ale sám říká, jeho hudební i duchovní inspirace vychází spíše než z filosofie a náboženství přímo z přírody, z její čistoty a síly. Vasks je zároveň hrdý Lotyš. Je hrdý na tamní přírodu, moře, kulturu i hudbu… To vše se zrcadlí v jeho tvorbě. Je jedním z neupřímnějších a nejčistších lidí, které jsem kdy potkal.

Za totality prožíval velmi těžké období. Jeho otec byl baptistický kněz a byl často vězněný. Koncert Tala gaisma není na světových pódiích novinkou. Byl zkomponován už před 20 lety, krátce po rozpadu Sovětského svazu. Překlad názvu je Vzdálené světlo. A při jeho poslechu máme opravdu pocit vzdáleného mihotavého světla jako naději pro lepší budoucnost. Ano, je to hudba o naději a je velmi silná. Oslovuje přímo mé srdce a vím, že podobně ji vnímá i mnoho jiných lidí, ať už hudebníci na pódiu nebo publikum v hledišti.

Znáte Vaskse osobně? Měl jste možnost s ním interpretaci diskutovat?

Ano, znám se s ním osobně a jeho hudbu hraju, jak jen mohu. Vždy se snažím osobně se setkat se skladateli a úzce s nimi během studia a přípravy jejich díla spolupracovat. Většinou se mi to daří. Když jsem koncert Tala gaisma studoval poprvé, jel jsem za Pēterisem a několik hodin jsme společně na díle pracovali.

K TÉMATU

Světově proslulý izraelský houslista Vadim Gluzman se narodil v roce 1973 ještě v SSSR. Ve třinácti letech s rodiči emigroval do Izraele. Pravidelně vystupuje v proslulých koncertních síních a spolupracuje s předními dirigenty, jako jsou Ch. von Dohnányi, T. Sokhiev, Sir A. Davis, N. Järvi, M. Tilson Thomas, S. Bychkov, J.-P. Saraste, P. Järvi, H. Lintu nebo P. Oundjian. Vystupoval také s věhlasnými orchestry - Berlínskou filharmonií, Boston Symphony, Cleveland Orchestra, Chicago Symphony, Philadelphia Orchestra, London Philharmonic, Israel Philharmonic, London Symphony, Leipzig Gewandhaus a mnoha dalšími. Představil se také na renomovaných festivalech - Tanglewood, Verbier, Ravinia, Lockenhaus, a také na North Shore Festival Chamber Music v Illinois, který založil spolu se svou ženou klavíristkou Angelou Yoffe.

K vrcholům aktuální sezóny patří vystoupení v Londýně v rámci Proms s BBC Symphony a Edwardem Gardnerem, dále koncerty s Chicago Symphony Orchestra pod taktovkou Neeme Järviho, s NDR Elbphilharmonie Hamburk pod vedením Christopha von Dohnányiho, s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin a Tuganem Sokhievem, s Orchestre de Paris za řízení Juraje Valčuhy. Objeví se také v Carnegie Hall v New Yorku s komorním orchestrem Orpheus, vystoupí jako hlavní hostující umělec s komorním orchestrem ProMusica v Columbusu (Ohio), kde to bude již jeho třetí účast.

Tuto sezónu také ve světové premiéře uvede koncert Sofii Gubaiduliny (NDR Radio Philharmonic v Hannoveru pod taktovkou Andrewa Manzeho, a koncert Eleny Firsovy (Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod vedením Tugana Sokhieva). Mezi ocenění jeho rozsáhlé diskografie patří Diapason d'Or of the Year, Editor´s Choice časopisu Gramophone, velmi hodnotné ocenění francouzského časopisu Classica Choc de Classica, ocenění CD měsíce v britském magazínu The Strad, v BBC Music Magazine, v ClassicFM a další.

Jana Knižátková

Autor: Redakce

28.3.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestnáctiletý ostravský squashista Viktor Byrtus si hlídá post nejlepšího evropského juniora do 17 let, ale dokáže porážet starší a daleko zkušenější soupeře.

Squashista Byrtus prožil životní sezonu. V budoucnu může zářit!

Fotbal Třinec – FC Baník Ostrava 5:2

MOL Cup: Baník a Vítkovice pocestují ven, Petřkovice čeká druholigové Znojmo

Rekonstrukce mostu a trati ztíží o víkendu tramvajovou dopravu ve městě

Kvůli pokračující celkové rekonstrukci mostu v Palkovského ulici budou o víkendu tramvaje odkloněny na jinou trasu. Od sobotních 21.30 hodin do nedělní 23. hodiny pojedou linky č. 7, 11, 17 a 18 přes Mírové a Mariánské náměstí.

Karviná se propadá pod zem, město to již řeší

V Karviné se z ničeho nic začíná propadat cesta. Jedná se o ulici Stavbařů v Mizerově, přímo na silnici v místě, kde se za tamní restaurací odbočuje k policejní stanici a azylovému domu Bethel.

AKTUALIZOVÁNO

Boj o průmyslovou zónu u Ostravy pokračuje. Jde o účelovou hru? A z jaké strany?

/FOTOGALERIE/ Klimkovičtí zastupitelé se silně brání rozšíření průmyslové zóny z Poruby směrem k jejich lázeňskému městu. Soudně napadli územní plán Ostravy a na nejbližším zastupitelstvu hodlají řešit i stížnost na Moravskoslezský kraj v dané věci.

Sajdkáristka Marta Bodnaruková o víkendu triumfovala v Radvanicích

/ROZHOVOR/ Podruhé v kariéře se české sajdkáristce Martě Bodnarukové dostalo toho, na co mnoho slavných sportovců marně čeká dlouhé roky. A kolikrát se ani nedočkají. Rodačka z Ostravy triumfovala v neděli na Okruhu Františka Bartoše v Radvanicích. Doma, před svými fanoušky, známými, rodiči i dalšími příbuznými… Stejně jako v roce 2013. Nebylo divu, že si své vítězství po boku řidiče Petra Fišara ihned po závodě užívala. „Je to náhoda, ale krásná. Tentokrát jsem sice nenašla čtyřlístek, ale jsem ráda, že jsem mohla vyhrát pro dceru,“ řekla Deníku závodnice, která se letos vrátila na dráhu po roční pauze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení