VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeřábník zkolaboval ve výšce pětatřiceti metrů, dolů ho dostali hasiči

Opava – Komplikovanou záchrannou akci mají za sebou opavští hasiči a zdravotníci, kteří zasahovali u muže, který ve středu odpoledne zkolaboval v kabině jeřábu.

6.6.2012
SDÍLEJ:

Vrtulník nemohl na staveništi přistát, proto čekal na parkovišti nedaleké firmy.Foto: P. Kelnar

Hlášení, že se na staveništi něco děje, dostali operátoři krátce před sedmnáctou hodinou. „Muži se udělalo nevolno přímo v kabině zhruba pětatřicetimetrového jeřábu a přestal komunikovat se svými kolegy," vysvětluje mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

Na místo byla tedy okamžitě vyslána nejbližší posádka rychlé záchranné služby a lékařka, která sehrála v dalším ději jednu z nejpodstatnějších a nejriskantnějších rolí. K akci museli být nakonec přivoláni navíc i profesionální hasiči. K Bredovi tak vzápětí dorazily dvě jejich jednotky, a to včetně speciální lezecké skupiny.

Statečná lékařka a komplikované přistání vrtulníku

Přivolaná lékařka začala neohroženě stoupat po žebříku směrem vzhůru ke kabině. Jinak než takto se totiž nahoru dostat nelze. Asistovali jí a zajišťovali při tom dva z hasičů. Když dosáhli cíle, muselo být ještě na lanech vytaženo potřebné zdravotnické vybavení.  Lékařka zjistila, že jeřábník je při vědomí a jeho obtíže jsou interního charakteru. Okamžitě mu podala léky a stabilizovala jeho zdravotní stav.

„Sestoupení pacienta po žebříku dolů však nepřipadalo v úvahu a bylo zřejmé, že jej bude nutno transportovat na zem vleže. Technicky byl možný transport pomocí lanové techniky nebo v podvěsu vrtulníku." sděluje dále Humpl.

Ke staveništi tedy rychle vyletěla z Ostravy lékařská helikoptéra s posádkou záchranářů vycvičených pro práci ve výškách. Zanedlouho se ovšem ukázalo, že použití vrtulníku k přesunu nemocného na zem je prakticky zhola nemožné.

„V blízkosti jeřábů se nedalo přistát. Záchranáři tak usedli s vrtulníkem mezi dvěma zdmi malého parkoviště. To zaslouží obrovské uznání," líčí události a chválí pilota jeden z našich čtenářů a svědek události P. Kelnar. Stroj nakonec usedl v sousedství nedaleké firmy Abel.

Postiženého dělníka snesli na zem pomocí lanové techniky hasiči. Poté byl muž předán zdravotníkům, kteří jej znovu ošetřili a sanitou odvezli k vrtulníku, jenž  ho přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Stavbaři vylučují možnost pracovního úrazu

Generální ředitel investora stavby Radim Bajgar vylučuje pracovní úraz. „Náš generální dodavatel dbá o bezpečnost práce a  nařízená opatření nutí všech více než sedm set lidí, pracujících na stavbě, přemýšlet o volbě pracovního postupu tak, aby byl bezpečný," uvádí  Bajgar.

Podle našich informací byl  dotyčný v nemocnici velmi rychle stabilizován a teď se lékaři snaží zjistit příčinu jeho náhlé nevolnosti. Při stavbě nového obchodního centra v Opavě nebyl středeční případ prvním, kdy zde museli zasahovat záchranáři.

V pondělí 9. března tohoto roku se z výšky přibližně devíti metrů utrhl z jeřábu kontejner s přepravovaným betonem a zřítil se na dva pracovníky. Oba skončili s těžkým zraněním. Jeden z nich musel být navíc letecky transportován na specializované pracoviště v ostravské fakultní nemocnici, protože byl jeho život v ohrožení.

Autor: Jitka Hrušková, Tomáš Pustka

6.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MFK Vítkovice – FK Pardubice 1:0

Vítkovice vyhrály v Prostějově a slaví záchranu

Jmenování (Martin David) pomocným biskupem který má být nápomocen biskupovi Františku Václavu Lobkowiczovi, 28. května v Ostravě. Na snímku Martin David (první zleva).
35

Biskupské svěcení: jedinečná událost pro celý náš kraj

Projekt Jatka zná vítěze. Je to ale konec příběhu?

/FOTOGALERIE/ Sliby, handrkování, sporný odkup, idea rekonstrukce. Historická jatka v centru Ostravy toho za sebou mají už hodně. A diskuse kolem nich utichne zřejmě až tehdy, kdy jimi skutečně budou proudit davy milovníků umění.  

Nádraží Vítkovice. Před 50 lety pýcha a hrdost, nyní smutek a znechucení!

/DENÍK BYL U TOHO/ Na minutu přesně se z popudu prvního a zároveň i posledního přednosty stanice sešli po půlstoletí od otevření nádraží v Ostravě-Vítkovicích někdejší zaměstnanci.

Jak se z Čertovy Lhotky staly Mariánské Hory

Slavnosti, které mají připomenout 110. výročí povýšení Mariánských Hor na město a také 650 let první písemné zmínky o tehdejší Čertově Lhotce, si o posledním květnovém víkendu užívají obyvatelé ostravského obvodu.

SERIÁL DENÍKU: V divadlech a galeriích bez cigaret

Časy se mění. Před lety bylo pro mnohé kouření symbolem noblesy a bohatství, tedy patřilo k bontonu. Pamětníci si možná vzpomenou, že na filmovém plátně se bez cigarety často neobešly domácí i zahraniční herecké legendy, třeba Adina Mandlová, Oldřich Nový nebo Alain Delon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies