VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo může za propadlé Masarykovo náměstí? Voda

Ostrava- Když se pod hasičským autem koncem května propadlo Masarykovo náměstí, mnozí si mysleli, že nehoda souvisí s jeho nedávnou rekonstrukcí. Padaly narážky na údajně nekvalitně odvedenou práci a použitý materiál. Omyl.

17.6.2010 8
SDÍLEJ:

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy se propadla pod hasičským autem dlažba.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Odborníci, kteří prováděli geofyzikální průzkum a nedestruktivní radiodiagnostiku podloží náměstí, došli k závěru, že hlavní příčinou je voda.

„Vznik kaverny (dutiny), do které se propadli hasiči se svým vozem, mají na svědomí dlouhotrvající přívalové deště, které vymílaly podloží, staré inženýrské sítě z minulého a předminulého století a také lidská činnost v podzemí,“ vysvětlil náměstek ostravského primátora pro investice Zdeněk Trejbal (ČSSD) s tím, že propad by měl z náměstí zmizet během několika týdnů. Sanaci zaplatí město, měla by stát řádově desetitisíce korun.

Město nechá také prozkoumat podloží celého náměstí, aby byla vyhledána potenciálně nebezpečná místa. „Musíme zjistit, co v té zemi máme. Když se dělal projekt na rekonstrukci Masarykova náměstí, zkoumalo se podloží do osmdesáticenti­metrové hloubky. Chceme vědět, co je ještě níže,“ řekl Trejbal.

Potvrdil, že městu se zatím nedaří reklamovat dlažbu na Masarykově náměstí. Ta se dostala na stůl protikorupční policie. Stavbaři při rekonstrukci náměstí zřejmě použili méně kvalitní dlažební materiál, než za jaký inkasovali od města Ostravy peníze. Policie šetří, zda šlo v tomto případě o podvod. Celková rekonstrukce náměstí, která skončila před třemi roky, vyšla Ostravu na necelých sto milionů korun, jen vydláždění stálo 34 milionů bez daně. Hlavním dodavatelem stavby byla společnost Tchas, dnes Eiffage Construction.

Kajnarův dopis nebyla reklamace


Trejbal uvedl, že hlavní dodavatel stavby na reklamaci a žádost vedení města znovu náměstí předláždit dosud nereagoval. „V tuto chvíli to přeberou právníci a musí se to řešit právní cestou,“ řekl Trejbal.

Podle mluvčího společnosti Eiffage Construction Vladimíra Raszky vedení firmy nepovažovalo dopis primátora Ostravy Petra Kajnara za reklamaci. „Reklamace vypadá jinak. Sešli jsme se ale se subdodavatelskou firmou, která měla v rámci rekonstrukce náměstí na starosti dlažbu, a zformulovali jsme odpověď. Dopis s reakcí by měl být na cestě,“ konstatoval Raszka s tím, že nové vedení společnosti potřebovalo nějaký čas, aby se seznámilo s podrobnostmi týkající se této stavby.

„Generální ředitel Jan Skořepa ve středu požádal pana primátora o osobní schůzku, abychom naši odpověď na dopis města osobně probrali. Jeho asistentka sdělila, že pan primátor má dovolenou a nebyla schopna nám sdělit další možný termín setkání,“ podotkl Raszka. Tvrdí, že stav dlažby na Masarykově náměstí není všude stejný. „Největší problémy jsou na místech, kde je přesně podle projektu dlažba položena do podsypu, ne do betonového lože. A tam, kde nejsou dodrženy smluvené podmínky provozu těžké techniky. Máme připraveny varianty řešení,“ prohlásil Raszka.

Potíže jsou na Masarykově náměstí i se zelení. Část vysazených jerlínů už musela být vyměněna krátce po dokončení rekonstrukce. Dřeviny byly špatně zapěstované a nevyvinuly se jim koruny. Nyní je napadla plíseň. Na podzim budou zhotovitelem vyměněny a nahrazeny stejným typem stromu v souladu s předepsaným projektem.

Autor: Miroslava Chlebounová

Místo události:
17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Chrobákova, jedna z šesti nových zastávek na znamení ve Staré Bělé.
11

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Frenštátský hotel Vlčina se možná opět stane vyhledávaným cílem turistů, kongresmanů a třeba i hráčů. Komplex chce koupit skupina Synot.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Třístranné klasické ciferníkové hodiny jsou od úterý zpět na Alšově náměstí v Porubě. Byť už ne jako dříve na jeho severní straně, nýbrž na opačné u nástupní stanice autobusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení