Jeho organizátoři se prostřednictvím různých filmů a dokumentů snaží seznámit širokou veřejnost s problémy, o nichž se většinou příliš nemluví. Festivaly, jako je Jeden svět, vznikají především ze snahy přiblížit hlubší souvislosti lidského utrpení, které nám každodenní zpravodajství nepřináší. Tuto větu pronesl kdysi Václav Havel, který Jeden svět zaštítil.


Festival Jeden svět se poprvé uskutečnil v Praze v roce 1999. V loňském roce se dokumenty promítaly v patnácti městech, letos už v devětadvaceti. Nadcházející jedenáctý ročník, který se bude konat na jaře 2009, zavítá mimo jiné i do Ostravy a Třince. Oslovuje především mladé lidi, studenty, středoškoláky a prostřednictvím filmů se jim snaží představit hodnoty, na nichž je postavena svobodná a demokratická společnost.

„V Ostravě se konal Jeden svět už dvakrát, a pokaždé měl obrovský ohlas. Jsou to filmy, které baví i děsí. Nechodí na něj jen mladí, ale lidé všech generací. Je určen všem, kteří mají rádi dokumentární filmy, zajímají se o lidská práva a chtějí mít přehled a více informací o tom, co se děje ve světě,“ tvrdí ostravská koordinátorka Ilona Rozehnalová z Galerie Fiducia. Součástí každé projekce jsou i moderované debaty, o které je vždy mimořádný zájem. „Letos jsme vybrali čtyřicet filmů, mezi nimiž byly i české dokumenty. S velkým diváckým ohlasem se setkal například dokument o Barmě, z českých snímků pak Industriální stopy v ostravských koloniích, který provázela režisérka Daniela Gébová,“ vzpomíná Ilona Rozehnalová.

Rovněž město Třinec bude v nadcházejícím roce jedním z třiceti míst v republice, kde bude festival probíhat. Letos tu zhlédlo jednotlivé projekce za sedm dní dvanáct set diváků.

Celkové náklady na projekt: 370 000 Kč
Výše požadovaného příspěvku: 150 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR19