VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s kandidátem do Senátu Jiřím Ciencialou

Vládní zmocněnec pro restrukturalizaci Moravskoslezského kraje a kandidát do Senátu doc.ing. Jiří Cienciala, CSc. jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na otázky čtenářů.

ON-LINE rozhovor s kandidátem do Senátu Jiřím Ciencialou

Jiří Cienciala při on-line rozhovoru v redakci FM a Třineckého deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 29.9.2016
DOTAZ: V programu říkáte, že chcete udržet mladé v regionu. Jako rodič se svým dětem ale nedivím, že se nechtějí vracet, platy jsou mizerné. Díky za odpověď!
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jsem rád, že můžu odpovídat čtenářům Deníku na jejich otázky. A hned k prvnímu dotazu: Lék na odliv mladých lidí se skrývá ve vysoké konkurenční schopnosti a prosperitě většiny firem i dalších institucí, které budou schopny nabídnout srovnatelné podmínky a samozřejmě dostatečné finanční ohodnocení jako ve vyspělých regionech. To je sice běh na dlouhou trať, ale příklady z praxe ukazují řešení. Jde o rychlé dokončení restrukturalizace průmyslu kraje s důrazem na tvorbu nových pracovních míst i orientaci na produkci s vysokou přidanou hodnotu. Teď k tomu máme velkou příležitost, protože se připravuje strategie urychlení restrukturalizace MSK a já se těchto prací účastním.
DOTAZ: Je podle vás možné zabránit dovozu oceli z Číny? Nejsme na to malí páni?
ODPOVĚĎ:Věřím, že se bránit můžeme a musíme. Proto se dlouhodobě snažím přesvědčovat naše vládní představitele, europoslance, poslance, další politiky i významné osobnosti, že není možné akceptovat názory, které hájí udělení statutu tržní ekonomiky Číně. Čína má k tržní ekonomice ještě hodně daleko a není možné si už dnes podřezat větev přímo pod sebou, abychom ukázali světu opět přátelskou a líbivou evropskou tvář, jak se to dnes děje v případě migrace. Musíme se teď zaměřit také na účinná opatření, abychom už v lednu dokázali čelit dovozu. Je na místě, aby nejenom naše vláda, ale i další evropské země, postupovaly razantněji.
DOTAZ: Není senát vlastně zbytečný? Zatím se mi nezdá, že bych vůbec měla jít k volbám.
ODPOVĚĎ:Pracovitý senátor dokáže iniciovat vznik potřebných zákonů, významně lobbovat za region, usnadnit starostům výkon jejich funkce, podpořit podnikání. Viděl jsem to například u tehdejšího senátora Emila Škrabiše, který regionu velmi prospěl, což může potvrdit celá řada starostů z obcí v našeho regionu. A také díky svým zkušenostem z doby, kdy jsem zastával post ministra průmyslu a obchodu, vím, že jsem při obhajování předkládaných materiálů pociťoval v Senátu větší uvážlivost v jejich posuzování a také menší vliv stranickosti, než tomu bylo v dolní sněmovně parlamentu. Obecně se hovoří, že je Senát ústavní pojistkou a já tomu na základě svého poznání dávám za pravdu.
DOTAZ: Vážený pane Ciencialo, ráda bych se zeptala, jestli dokážete skloubit všechny své funkce a post senátora? Není spíše čas na důchod?
ODPOVĚĎ:Tak velký rozsah funkcí se samozřejmě skloubit nedá. Chci se zaměřit pouze na aktivity, které budou prospěšné pro region a práci v Senátu. Mezi tyto aktivity řadím především hledání a tvorbu pracovních míst rozvojem podnikání a zlepšování systému vzdělávání mladých technicky připravených lidí. Čas na důchod je individuální a není podle mě dán věkem, ale spíše chutí do práce a tvůrčí potencí. Co se týče funkcí, vstup do Senátu je vhodnou příležitostí k provedení revize rozsahu mých aktivit a jejich redukce.
DOTAZ: Dobrý den pane Ciencialo, chtěl bych se zeptat na Váš názor na tzv. migrační krizi. Jde podle Vás o přirozený proces, nebo naopak o řízenou akci (s cílem rozpoutat konflikt mezi původním evr. obyvatelstvem a kulturou, která nijak nerespektuje a nehodlá respektovat evropské hodnoty, zákony atd..)? A jak se Vám jeví postoj premiéra Sobotky, které má zastupovat výhradně zájmy ČR a českých občanů, kteří jej zvolili? Děkuji. Miloš
ODPOVĚĎ:Prozatím hodnotím postoj české vlády jako relevantní, může být vzorem pro ostatní evropské země. Nepřipadá mi správné strašit lidi příchodem islámských uprchlíků. Zatím máme situaci v České republice pod kontrolou. Je ale na místě pracovat na tom, aby ohrožení lidé byli zaměstnaní ve svých zemích původu a tam usilovali o nastolení pořádku a systému. Ve světě je hodně kapitálu, ale je potřeba najít cestu, aby byl investován do krizových regionů tak, aby se tam vytvářely příznivější podmínky pro život a práci.
DOTAZ: Hodně se mluví o problémech na obchvatu Třince, stihne se to včas?
ODPOVĚĎ:Děkuji za tuto otázku, dopravní infrastruktura v Moravskoslezském kraji patří dlouhá léta mezi mé priority. Věřím, že se obchvat stihne. O současných problémech vím, na posledním kontrolním dni jsme o tom podrobně diskutovali. Určitě budu chtít v této práci s podporou všech starostů pokračovat, aby bylo vše, co je rozpracováno, včas dokončeno. Soustředit se bude potřeba na včasné zahájení stavby Nebory – Třanovice, aby se konečně ulevilo i občanům Ropice. Prostředky ve státním rozpočtu 2017 jsou na tuto stavbu ve výši téměř jedné miliardy korun připraveny.
DOTAZ: Koho byste volil v amerických volbách, Hillary nebo Donalda? :)
ODPOVĚĎ:Přiznám se, že nemám teď čas to podrobně sledovat. Spíše bych se přiklonil k volbě dámy a posílení ženského faktoru ve světové politice.
DOTAZ: Jak přesně chcete zařídit “plnohodnotný život všech národností v regionu”, jak to máte v programu? To není úplně snadný cíl.
ODPOVĚĎ:Desítky let existují organizace a spolky, které se kulturním vyžitím menšin v našem regionu zabývají. Je potřeba jim k tomu vytvářet jak materiální, tak legislativní podmínky a brát v úvahu jejich historický vývoj a specifika. Bez vzájemné snášenlivosti a pochopení se vytváří živná půda pro šovinistické tendence.
DOTAZ: Senátor Gawlas se zmiňoval o připravované akci odborářů, kteří chtějí proti Číně demonstrovat přímo v Bruselu. Víte o tom něco? Podpořil byste je?
ODPOVĚĎ:Ano, spolupracoval jsem už na přípravě české účasti na únorové demonstraci v Bruselu. V současné době se zvažují další protestní akce a nejde jen o odbory. Firmy si na rozdíl od některých politiků uvědomují vážnost situace.
DOTAZ: Jsou ještě cesty ke snižování znečišťování životního prostředí v regionu?
ODPOVĚĎ:U průmyslového znečišťování jsme na hraně možností a k dalšímu snižování zátěže bude potřeba značných finančních prostředků a technického pokroku. Velké rezervy však vidím v oblasti lokálních topenišť a dopravy. Jejich řešení je spojeno s vyšší informovaností obyvatel a především s jejich finančními možnostmi, aby mohli využívat čistší zdroje energií. V této oblasti jsme se hodně posunuli a věřím, že tento trend bude pokračovat.
DOTAZ: Jaká je Vaše představa práce ideálního senátora?
ODPOVĚĎ:Senátor musí být iniciativní a aktivní při tvorbě legislativy a přicházet s návrhy na úpravu stávajících zákonů tak, aby více odpovídaly realitě a potřebám lidí. Zákony by měly být nastaveny tak, aby regulovaly vše důležité a zároveň nekomplikovaly život starostům, podnikatelům, živnostníkům i obyčejným lidem. Přál bych si, aby hnacím motorem zákonodárce nebyl alibismus, ale důvěra. Kromě toho všeho by měl mít každý senátor či poslanec účast na řešení konkrétních problémů v jeho regionu. A o to se budu, pokud mi to voliči umožní, snažit.
DOTAZ: Jaký je váš názor na krizi s OKD? Máte nějaké vlastní řešení?
ODPOVĚĎ:Situaci kolem OKD považuji za velmi vážnou, sám jsem už v roce 2013 založil krizový štáb na řešení problému Dolu Paskov. Bohužel naši původní představu se nepodařilo prosadit. Prosazovali jsme komplexní dohodu všech zainteresovaných stran včetně státu a majitelů, dopadlo to však jinak. Teď se musíme zaměřit na to, aby proces reorganizace dopadl co nejlépe - pokud se to tak vůbec dá říct - pro zaměstnance a region. Klíčovými hráči jsou teď manažeři OKD a insolvenční správce.
DOTAZ: Jak hodnotíte dosavadní průběh předvolební senátorské kampaně na Třinecku?
ODPOVĚĎ:To, že bude kampaň náročná, jsem očekával, nějaké okopávání kotníků se také objevilo, ale jsem zvyklý na práci pod tlakem a nenechám se jen tak něčím odradit.
Děkuji všem čtenářům za otázky a omlouvám se, že jsem nestihl na všechny odpovědět, ale věřím, že se ještě najde příležitost. Zájemci mohou také poslat dotazy na můj web.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies