VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s kandidátem na hejtmana za ODS Jakubem Unuckou

Kandidát na hejtmana za ODS v Moravskoslezském kraji Ing. Jakub Unucka, MBA, odpovídal jako host on-line rozhovoru na dotazy čtenářů Deníku.

ON-LINE rozhovor s kandidátem na hejtmana za ODS Jakubem Unuckou

Jakub Unucka v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 14.9.2016
DOTAZ: Dobrý den pane inženýre.
Jako dlouholetou voličku ODS mě zajímá jedna věc - jak se podle Vás shoduje pravicová politika s prosazováním nízkoemisních zón?
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Jano i všem ostatním čtenářům Deníku, přejdu hned k vaši otázce.

Od počátku úvah o zřízení nízkoemisní zóny v Klimkovicích jsem říkal, že to je nejméně efektivní opatření, ale jediné v rukou místní samosprávy. Šlo o zoufalý pokus, jak alespoň trochu omezit průjezd 10 tisíc automobilů přes Klimkovice. Když se ukázalo, že by to pro řidiče znamenalo zvláštní návštěvu úřadu, myšlenku nízkoemisní zóny jsme opustili a bojujeme jinak.
DOTAZ: Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na obnovené úvahy některých vládních politiků na rozdělení MS kraje na dva kraje opavský a ostravský ( dle schváleného vládního návrhu z roku 1995 o rovnoměrném počtu obyvatel všech krajů , dnes např. MS kraj 1 250 000 a Karlovarský 290 000 obyv. kde právě ODS toto rozdělení velmi prosazovalo s argumenty ekonomickými i daňovými tím, že i dnes se ukazuje nejen rozdílná ale i prohlubující se problematika obou regionů, přičemž by došlo k žádoucímu efektivnějšímu rozvoji obou strukturálně rozdílných regionů, současně však k výhodnějšímu daňovému koeficientů příjmů včetně výhodné podpory těchto samostatných regionů z EU. ( tzv. finanční analýza OPOS 2020 tzv. znamenající výhodnější výtěžnost dvou menších krajů než jednoho kraje byť silnějšího a většího .
Děkuji za odpověď
Miroslav Wetz
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Miroslave, přiznám, že jsem o tom zatím neuvažoval a na první pohled se mi to nezdá jako nejlepší řešení. Ale slibuji, že si k tomu najdu podklady a problematiku nastuduji více. Myslím si, ale, že v rozmanitosti je krása.
DOTAZ: Myslíte, že lidé, když vědí, že v parlamentu sedí Mareček Bendů ( od jeslí politik ) a Mirka Němcová ( zneuznaná prezidentská kandidátka, která je Brouk Pytlík v ženské podobě ), co vzory ODS, tak Vám to lidi nedají tzv. sežrat i na krajské úrovni ? To se opravdu ODS nemůže tyhle politických kreatur zbavit ? A to jsem jenom namátkou vyndal dva politické zprofanované dinosaury.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Vladimíre, moravskoslezská ODS se poučila z minulosti a dnes můžu říct, že jde o novou ODS. Máme nové lidi i nový program. Sázíme hlavně na komunální politiky v čele 5 z 6 okresních organizací ODS jsou starostové nebo místostarostové a na kandidátce pak najdeme odborníky na krajskou problematiku (doprava, školství...) a taky podnikatele, kteří dávají lidem v regionu práci. S tím předstupujeme před voliče a jsem na všechny kandidáty pyšný.
DOTAZ: Vaše heslo je "Vrátíme kraji prestiž",co to má konkrétně znamenat?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Vladimíre, když probíhal průzkum mezi obyvateli, tak se ukázalo, že nejspokojenější obyvatelé kraje nejsou ani z Bruntálska, kde je nejčistší prostředí, ani z Ostravy, kde je nejvíce možností zábavy, ale jsou na Třinecku. A tím hlavním důvodem jejich spokojenosti je výrazné sepětí s místem, kde žijí. Jsou prostě hrdí na svůj region. A já chci, aby obyvatelé kraje byli pyšní na celý kraj. Pak se nám tady bude žít mnohem lépe. Aby tomu tak bylo, musí být samozřejmě splněny některé "tvrdé" podmínky - lidé musí mít odpovídající mzdu, infrastruktura jim musí umožňovat plynulou dopravu, musí být rychle dostupná lékařská péče a podobně. Ale neméně důležité jsou subjektivní dojmy z toho, jak se o našem kraji mluví. A tady máme všichni co dohánět. Náš kraj je dle mého tím nejlepším místem pro život a chci, aby tomu tak bylo pro všechny jeho obyvatele. A náš program je proto určen.
DOTAZ: Pane místostarosto, mám na vás 3 otázky:

1. Někde jsem zaslechl, že se ČSSD chystá zavést zdarma dopravu pro seniory a studenty. Nebudu vám říkat, co si o tom myslím, zajímá mě váš názor.
2. Jak se vy osobně stavíte ke stavbě MS vědecké knihovny? Za minulého "režimu" byla tato stavba shozena ze stolu a peníze prohospodařeny.
3. Jak budete participovat na rozvoji letiště? Myslím, že potenciál zde je, jen z mého pohledu chybí linky do hlavních hubů jako je Amsterdam, Frankfurt, popř. Vídeň, Helsinki, Istanbul.

Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Davide, odpovím vám postupně:
1. Doprava zdarma jen pro některé skupiny obyvatel by byla diskriminace těch ostatních skupin.
2. Vědecká knihovna (projekt Černé kostky) je jedním z hlavních bodů našeho programu. Tato stavba do Ostravy patří. Ne vše se dá vyhledat na internetu a vědecké knihovny jsou všude v civilizovaném světě centrem nápadů mladých lidí. Proto budeme tuto stavbu razantně prosazovat a za jednu největších chyb současné koalice pokládám právě zrušení tohoto projektu.
3. Z našeho letiště se prostě musí lítat. Když už se do něj investovalo tolik, musíme udělat vše pro to, aby bylo maximálně využitelné. Osobně vidím příležitost ne v přímé podpoře leteckých společností, ale tour operátorů, kteří linky vytěžují. Příkladem může být linka do Dubaje, která může vozit pacienty do našich lázní, ale nikdo nejednal se zdravotnickými organizacemi na arabském poloostrově.
DOTAZ: Zajímal by mě Váš nejhezčí zážitek z dětství a kterou knížku jste četl víc než dvakrát
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Stanislave, knížky vezmu postupně. Nejdříve to byl Vinnetou, na gymplu Švejk a v poslední době Jiří Kulhánek a jeho upíři.
Dětství je už tak dávno... Celé dětství bylo super.
DOTAZ: Pane Unucko, ve vašem volebním programu stojí, že chcete tramvaj do Karviné, není to zbytečné?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, paní Markéto, zbytečné to není!!! Tramvaj je ekologická, levná a pohodlná. Vycházíme ze zkušeností z Německa, kde v podobných regionech se mnohem lépe vyvíjejí právě města, která jsou propojena "kolejemi". A při stavbě můžeme využít zkušeností pracovníků OKD.
Více informací najdete na www.modratramvaj.cz
DOTAZ: Dobrý den pane Unucko. Chtěl bych se vás zeptat, jak hodláte řešit špatnou dopravní dostupnost na Bruntálsko? Nic se tady neděje a člověk aby se dostával do práce bůhvíjak... Staré vlaky a neustále nějaké výluky.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Petře, jedním z našich hesel v programu je "Do Bruntálu jako do Prahy". Pokud se lidé z Bruntálska (a ze všech ostatních odlehlejších míst) dostanou do centra kraje rychle a pohodlně, výrazně to zvýší jejich možnosti.
Jízda veřejnou dopravou nemůže být utrpením, musí být pohodlná a rychlá. Musí být nedílnou součástí pracovního dne. Třeba podmínka rychlé wi-fi v každém voze měla být už dávno podmínkou soutěže na provozování veřejné dopravy. Doprava je opravdu prioritní částí našeho programu.
DOTAZ: Dobrý den. vaše vláda za pana Tošenovského slibovala že postavíte knihovnu - černou kostku, ale dodnes je tam akorát odporný betonový skelet. Co s tím budete dělat? A je vůbec nějaká šance že by se knihovna ještě postavila?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Ladislave, jak jsem psal dříve, je dostavba vědecké knihovny naší prioritou, takže čím víc hlasů dostaneme, tím větší je šance. Protože se mi zdá, jakoby současná koalice nechtěla mladé a vzdělané lidi, jinak si nedovedu představit, proč tento projekt zastavila.
DOTAZ: Dobrý den, co říkáte na znovuodložení prodloužené Rudné, kdyby jste se stal hejtmanem, jak by jste situaci řešil?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Jane, začnu podobným příkladem. Hradecká dálnice D11 dvacet let stála, protože nikdo nejednal s paní Havránkovou. Tuto kauzu zná asi každý.
V těchto případech jde vždy o dohodu 2 stran. Věřím, že se dokážu dohodnout i v tomto případě. Ale co pochopit nedokážu, je to, že současná vláda vyřadila tuto stavbu ze seznamu priorit.
DOTAZ: Dobrý den, proč si myslíte, že má ODS ještě šanci? Jak se chcete očistit od typů Řebíček, Bém, Dalík, Vondra,...? Evidentně se vám to nedaří protože se furt ke korýtku ženou v průběhu let stále další nadějní borci.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Pavle, na tuto otázku jsem již odpověděl.
DOTAZ: Jak tipujete, že dopadne dnešní fotbalové derby mezi Baníkem a Opavou? Komu budete fandit?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Vladimíre, nemůžu jinak, než Baník!!!
DOTAZ: Pane Unucko, jste dost podobný na předsedu Fialu. Jste rodina nebo je to náhoda
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nejste první, ale je to opravdu náhoda.
DOTAZ: Dobrý den, můžu se zeptat co jste pro náš Moravskoslezský kraj dobrého již udělal? jaké máte výsledky? Děkuji za upřímnou odpověď. Kolář
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Koláři, hodnotit mou práci musí jiní. Zeptejte se například v Klimkovicích nebo v komunitě IT.
DOTAZ: Dobrý den, kolem voleb se točí plakáty vaší strany. A proč se teda takové slogany vymýšlejí, když potom to logicky dopadne jinak?
Např."Nižší odvody, vyšší platy" - jako vážně? I kdyby zaměstnavatelé měli snížit odvody až na 100%, tak zaměstnancům nedají ani korunu navíc! A důchodcům, st. zaměstnancům a dětem na placení ZP to taky nepřidá. Mimochodem mi to připomnělo plakát "Nižší odvody, vyšší platy PRO NÁS!"
"Dobrý učitel si zaslouží dobrý plat" - další super slogan - dobrý znamená "plat za 3 - mediánový plat". Neměl by být plat za 1, tj. "Dobrý učitel si zaslouží výborný plat"? A poslední:
"Patříme na západ, ne na východ" - Ne, nepatříme ani k jednomu, patříme na Střed! Střední Evropa! Takže kus toho a kus toho, no ne?
Děkuji, Miroslav
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Miroslave, tvorba marketingových sloganů je opravdu zážitek a pokud máte zájem, mohu vás pozvat na příští jednání volebního štábu, který je vymýšlí. Můžete mi napsat na jakub zavinac unucka.cz.
DOTAZ: jak budete resit problemy s imigranty?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Danieli, pevně doufám, že problém nebudu muset řešit na regionální úrovni.
DOTAZ: Dobrý den, jak hodláte pojmou koncept Smart Cities v našem kraji?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Petře, oblast "Smart Cities" je v současné době hlavní náplní mé práce ve firmě. Už tři roky pracujeme na principu chytrých popelnic, které umožní nezvyšovat poplatky za svoz odpadu. A takových příkladů je spousta. Takže tuto myšlenku budu na kraji prosazovat opravdu razantně.
DOTAZ: Ahoj, přijdeš taky někdy domů?
ODPOVĚĎ:Zdravím svoji ženu Mirku a tímto tě veřejně zvu na rande :) Dnes v 19 hodin v Zámeckém vinném sklepě?
DOTAZ: Dobrý den,

zajímalo by mne, jak chcete řešit problém špatného ovzduší, které v kraji panuje?

Děkuji,

Kohout
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Ctirade, špatné ovzduší bylo důvodem mého vstupu do politiky. Když jsem se před pár lety přestěhoval z Ostravy do Klimkovic, zjistil jsem, že vzduch otravují nejen velké průmyslové podniky, ale i nejbližší sousedé. V Klimkovicích se mi ale povedlo přesvědčit občany, že čistý vzduch je opravdu v jejich rukou, dnes máme vyměněno přes 70 procent starých domácích kotlů a můžeme chodit na procházky i v zimě. Když se chce, tak to jde. Ale ovzduší na kraji je samozřejmě poněkud složitější. Ale řešení je.
Zvu vás na debatu o čistém vzduchu v klubu Atlantik 20. září v 18 hodin.
DOTAZ: Dobrý den, pane kandidáte, jak budete propagovat náš kraj turisticky? Čím a jak k nám dokážete přilákat celorepublikově vzkvétající a rostoucí turistický ruch, který mnohde podnikatelsky dovede nastartovat regiony? Máte plán, jak přilákat turisty na Ostravsko? Jen Colours a Zlatá tretra nestačí. Máte nástroje a plán na rozvoj okrajových částí jako je třeba Vítkovsko?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Petře, zatímco ostatní o podpoře turismu už dlouho mluví, my máme v programu konkrétní řešení - třeba lanovky na beskydské a jesenické vrcholy. Rozvoj turismu může a musí v budoucnu nahradit úbytek pracovních míst v průmyslu.
DOTAZ: Ředitel iT firmy. Co Vás proboha žene do politiky?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, paní Marie, to je na delší debatu, ale tím hlavním je snaha změnit směr vývoje v našem kraji. Mám 17letou dceru a opravdu nechci aby po škole zůstala mimo náš kraj. Ona a ostatní mladí jsou tím důvodem, proč jsem se rozhodl kandidovat na hejtmana. Už nesmí z kraje utíkat. A ti co utekli, musí mít důvod se vrátit.
DOTAZ: Dobrý den pane Unucko, čím je a čím může být podle Vašeho názoru ODS zajímavá pro mladé lidi, kteří dnes studují, přesto již mají mandát rozhodovat o naší společné budoucnosti v kraji? Děkuji a přeji dvojciferný výsledek. David Kubáň
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Davide, děkuji za přání, budu se snažit. ODS je právě pro mladé a aktivní, protože jim dává prostor pro samostatný život a úspěchy v něm. Největší bohatství našeho kraje je právě v lidech.
DOTAZ: Co říkáte na to, že jsme jediný kraj kde nám stále odcházejí lidé a především mladí lidé jinam a po studiu se nevrátí zpět, případně po studiu odchází mimo náš kraj? Jak tomu chcete zabránit?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, paní Evo, na tuto otázku jsem již odpovídal.
DOTAZ: Mám dotaz, Jak chcete řešit problémy s OKD a propuštěnými horníky?
Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Kuchaři, OKD je opravdu složitý problém. Šachtu nelze zavřít ze dne na den. Do útlumu se budou muset vložit desítky miliard korun a potrvá desítky let. O samotné horníky strach nemám, ti chlapi museli v podzemí řešit sami složité situace a po jejich zkušenostech sáhne každý zaměstnavatel. Co ale trápí mě a ODS, že stát pomáhá stovkami milionů korun jedné jediné firmě, byť té největší. A vůbec nepomáhá těm tisícům propuštěných lidí ze subdodavatelských firem a těm tisícům krachujících živnostníků, kterým OKD dluží astronomické částky. To je špatně. A ODS má ve svém programu nástroje, jak pomoci jim.
DOTAZ: Dobrý den, objasněte mi prosím tu vizi s Modrou lanovkou či tramvají?
Díky
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Václave, doporučuji navštívit web www.odsmsk.cz, kde je to podrobně vysvětleno, nebo mi napište na mail jakub zavinac unucka.cz

Tímto děkuji za vaše otázky a všem přeji hezký zbytek babího léta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies