VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s kandidátkou do Senátu Lianou Janáčkovou

Ve středu jako host ON-LINE rozhovoru Deníku na vaše dotazy odpovídala v 1. kole úspěšná kandidátka do Senátu Liana Janáčková. Rozhovor najdete na této stránce níže.

ON-LINE rozhovor s kandidátkou do Senátu Lianou Janáčkovou

Liana Janáčková v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 12.10.2016
DOTAZ: Senátní volby jste vyhrála, tak proč ještě nějaké druhé kolo? Já jsem vás volil, tak přijdu ještě jednou, ale nechápu to.
ODPOVĚĎ:Dobrý den všem čtenářům Deníku.

Volební systém v naší zemi je tak nastavený - do Senátu se volí dvoukolově. Mnohdy se proto stává, že ten, kdo vyhrál první kolo, se do Senátu nedostane, protože mezi prvním a druhým kolem zafungují politické dohody a vyjadřování si podpor pro vznikající koalice v krajích nebo ve městech. Děkuji za vaši podporu a věřím, že takových, kteří mě půjdou volit i do druhého kola, bude více.
DOTAZ: Dobrý den, jak hodnotíte výsledky voleb? Tedy to, že se vaši Nezávislí do zastupitelstva kraje nedostali, že Ano drtivě porazilo ČSSD a KSČM, a že bude v zastupitelstvu SPS a SPO? Díky za odpovědi.
ODPOVĚĎ:To, že se NEZÁVISLÍ nedostali do zastupitelstva kraje mě mrzí, protože v minulém volebním období jsme pracovali ve prospěch kraje velmi intenzivně, podíleli jsme se na práci v nejrůznějších komisích a naše návrhy na usnesení byly schvalovány většinou zastupitelstva. Vítězem voleb je hnutí ANO, respektuji to a za čtyři roky se ukáží výsledky jejich práce. Úspěch SPD a SPO je asi pro mnohé velké překvapení, ale tak voliči rozhodli a já všem zvoleným zastupitelům gratuluji, ať už jsou z kterékoli strany.
DOTAZ: Paní Janáčková, pravidelně kandidujete všude kam to jde (obvod, město, kraj, senát, sněmovna...). Věříte si, že jednoho dne překonáte v počtu kandidatur i Janu Bobošíkovou? Děkuji!
ODPOVĚĎ:Kandidovala jsem již ve 14 volbách a z toho v devíti z nich jsem byla úspěšná. Zřejmě to svědčí o přízni voličů, kteří pozitivní hodnotí mou práci.
DOTAZ: Ahoj Liano...Jaký je tvůj názor na multikulturalismus a "obohacování" Evropy jednoznačně ekonomickými migranty, kteří v další generaci zničí sociální systémy, které ze svých daní naplňují pracující původní obyvatelé Evropy? A to nemluvím o terorizmu, který přichází s nimi....Pro odlehčení...Trump nebo Clintonová?...Zdraví Zdeněk Kořistka
ODPOVĚĎ:Ahoj Zdeňku, od chvíle, kdy se v Evropě začal projevovat příliv imigrantů, jsem upozorňovala na možná nebezpečí. Multikulturalismus je fanatická ideologie a řídit se jím je pro Evropu nebezpečné. Věřím tomu, že těm, kteří utíkají před válkou je potřeba pomáhat, ale mezi uprchlíky je spousta těch, kteří jdou pouze za ekonomickými zisky a rozhodně v Evropě nechtějí pracovat, jen využívají náš sociální systém. A co se týče terorismu - jak poznáme, že mezi tisíci uprchlíky není jeden, který někdy mezi lidmi odpálí bombu? Z toho důvodu jsem zásadně proti kvótám na přerozdělování imigrantů. Pokud pomáhat, tak především na jejich území. Pro odlehčení: jak to dopadne v Americe je ve hvězdách, v senátních volbách v Ostravě věřím, že zvítězí žena :)
DOTAZ: Dobrý den, jaký je váš názor na elektronickou evidenci tržeb?
ODPOVĚĎ:Nesouhlasím. Je to zbytečná byrokratická zátěž podnikatelů s nejistým výsledkem a velké ryby stejně najdou cestu jak uniknout. Platit daně mají všichni, ale systém EET je nekoncepční a i v cizině se od něj již ustupuje.
DOTAZ: Jsem občan Hulvák a fandím vám. Stydím se za své spoluobčany, za tu hysterickou kampaň, kterou proti vám nyní vedou. Budu vás volit i nadále a držím palce.
ODPOVĚĎ:Děkuji vám za podporu, snad se i mezi hulváckými občany najde více takových jako jste vy. Věřím, že lidé z Hulvák mají svůj vlastní rozum a nepodlehnou psychickému nátlaku některých opozičních zastupitelů z našeho obvodu. V Hulvákách jsme v posledních letech udělali mnoho práce. Opravilo se několik cest a chodníků, nedávno byla zrekonstruovaná školka na Matrosovově ulici a nyní i zahrada, podporujeme fotbalový Slovan, připravujeme projektovou dokumentaci na kompletní rekonstrukci domů na ulicích Lázeňské a Knüpferově, hledáme investory pro Thermopark, naplánovali jsme instalaci dalších bezpečnostních kamer v oblasti a je toho ještě mnohem více. Kdo chce, ten vidí. Ještě jednou děkuji.
DOTAZ: Jak je to s nezávislostí pana Nytry, když ho nyní podporují všechny strany zleva doprava? Zavání mi to spiknutím proti Vaší osobě. Je v tom politika?
ODPOVĚĎ:Už před šesti lety jsem v senátních volbách vyhrála první kolo a pak se všichni spikli proti mě. Vypadá to, že se situace opakuje, ale nepodléhám panice. Věřím, že občan se rozhoduje ve volební místnosti sám za sebe a doporučení stranických sekretariátů může a nemusí akceptovat, což mi potvrzují mnohé telefonáty členů různých politických stran. Někteří zcela otevřeně říkají, že budou volit mě, protože jsem lepší kandidát, mám více zkušeností a práci v Senátu rozumím.
DOTAZ: Proc jste jeste nic neudelali s ubytovnama? Je to cim dal horsi.
ODPOVĚĎ:Ale my problém ubytoven neustále řešíme. Od počátku jsem proti ubytovnám, když jsme měli možnost schvalovat doplatky na bydlení lidem, kteří v ubytovnách bydlí, náš městský obvod byl první, který všechny žádosti zamítl! Bohužel na základě doporučení ministrů vlády úřady práce doplatky vyplácejí i nadále. Do ubytoven proto neustále posíláme kontroly, hygienu, sociální pracovníky, policii, v okolí ubytoven instalujeme kamery a snažíme se majitelům ubytoven neustále znepříjemňovat toto jejich neetické podnikání. Bohužel pokud se nezmění zákony, mají radnice velmi omezené možnosti. Taky poroto kandiduji do Senátu, abych mohla předložit takové návrhy, které podnikání ubytoven omezí, nebo je přímo zruší. A nejen ubytovny, to stejné se týká sběren, zastaváren a heren.
DOTAZ: Jak si vysvětlujete skutečnost, že z politického spektra je Vás ochotna podpořit pouze KSČM?
ODPOVĚĎ:Tak to ale úplně není. Jedna věc je, co říkají vysocí představitelé stran, druhá věc je, jak reagují jednotlivá místní sdružení a lidé. Chápu, že například ODS a Kalouskova TOP09 mého protikandidáta podporují od začátku, je za občanské demokraty v zastupitelstvu Moravské Ostravy už několik let. Ostatní strany a hnutí mu deklarují podporu kvůli vyjednávání o koalicích. S tím nic neudělám, ale věřím tomu, že lidé mají vlastní názor a nenechají si vnutit politikaření.
DOTAZ: Co chcete v Senátu prosazovat?
ODPOVĚĎ:Chci věnovat zákonu o hmotné nouzi, protože náš stát neustále vynakládá obrovské částky na sociální dávky a některé skupiny obyvatelstva tento systém zneužívají. Jsem pro, abychom podporovali pracující mladé rodiny a ne příživníky. Odmítám zákon o sociálním bydlení, který je orientovaný proti obcím a jejich snahám starat se o slušné občany. Nevidím důvod, proč by obce měly mít povinnost přidělovat byty bezdomovcům s tím, že za ně nájemné bude hradit stát, zatímco slušní lidé mají kolikrát i dvě práce, aby uživili rodinu. Sociální dávky by měly být adresné a ne plošné, o tomto politici diskutují už od revoluce.
DOTAZ: Nestaci vam jedno kreslo na radnici, to chcete jeste do Prahy?
ODPOVĚĎ:Práce starostky se s funkcí v Senátu doplňuje, jen je potřeba dobře organizovat čas. To jsem si vyzkoušela už před šesti lety, kdy jsem byla současně starostka i senátorka, a vše fungovalo. Naopak - toto propojení je výhodné. Jako starostka znám lépe problémy občanů, mohu je přenášet do zákonodárného prostředí a iniciativně předkládat potřebné novely.
DOTAZ: dobrý den, proč tak usilujete o vystoupení Česka z Evropské unie, když i jste jako městský obvod mohli realizovat řadu investičních projektů a staveb právě z peněz EU? myslíte si, že bychom i jako malá země ekonomicky závislá na silných ekonomických hráčích, měli vůbec šanci být na tom tak dobře, jak v současné době jsme?

děkuji
ODPOVĚĎ:Většina dotací, které jsem pro obvod zajistila, byly z rozpočtu státu, ne z Evropské unie. Kdybych se měla rozhodnout mezi diktátem Bruselu, finanční pomocí EU a samostatností, volila bych raději samostatnost. Pokud by bylo vypsáno referendum pro Czexit, hlasovala bych pro. Abychom si rozuměli - rozhodně jsem pro to, aby státy Evropy spolupracovaly, aby byl možný volný pohyb lidí a zboží, ale nepotřebuji evropskou armádu, prezidenta a nesmyslné zákazy a příkazy z dílny poslanců Evropského parlamentu.
DOTAZ: Bookmakeři sázkových kanceláří vám věří, máte u nich lepší kurz na výhru. Co vy na to?
ODPOVĚĎ:Těší mě, že mám lepší kurz než můj protikandidát. Je ale potřeba si uvědomit, že se jedná pouze o tipy a nic není jisté. Abych skutečně vyhrála je nutné, aby lidé, kteří znají moji práci a podporují mě, přišli opravdu k volbám a dali mi svůj hlas. Všem za to děkuji.
DOTAZ: Kde budete slavit vítězství, rád bych vám přišel osobně pogratulovat.
ODPOVĚĎ:Děkuji vám za vaši důvěru, po volbách mi zavolejte (602 533 999) a já vám řeknu, kde jsem.

Všem čtenářům Deníku děkuji za dotazy a budu ráda, když mě podpoříte ve druhém kole senátních voleb tento týden v pátek a v sobotu 14. a 15. října. Nezapomeňte, že volební lístky tentokrát dostanete ve vašich volebních místnostech ;)

Liana Janáčková

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies