VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s lídrem KDU-ČSL Lukášem Curylem

Lídr kandidátky KDU-ČSL Lukáš Curylo, ředitel Charity České republiky, odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

ON-LINE rozhovor s lídrem KDU-ČSL Lukášem Curylem

Lídr kandidátky KDU-ČSL Lukáš Curylo v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 23.9.2016
DOTAZ: Dobrý den pane Curylo. Myslíte si, že náš kraj dostatečně financuje sociální služby?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, vzhledem k technické údržbě webových stránek začínám odpovídat trochu později, ale snad již nyní bude všechno v pořádku, rád bych pozdravil i ostatní čtenáře Deníku a přejdu hned k vaší první otázce.

Domnívám se, že náš kraj z vlastního rozpočtu financuje sociální služby nedostatečně, proto navrhujeme, aby krajské dotace na tyto služby byly navýšeny na 120 milionů ročně. Doposud kraj poskytuje na tuto oblast dotace do 20 milionů korun ročně ze svého vlastního rozpočtu. Pro srovnání - například kraj Vysočina financuje tuto oblast z vlastního rozpočtu částkou kolem 50 milionů a Jižní Morava přibližně 85 miliony.
Náš kraj také požaduje spolufinancování sociálních služeb ze strany měst a obcí v rozmezí od 20 do 30 procent, ale sám se podílí na tomto financování částkou ve výši do 4 procent z vlastního rozpočtu. Tento nepoměr vnímáme jako nespravedlivý. Námi navrhované navýšení částky by rovněž zvýšilo dostupnost těchto služeb v rámci celého kraje a jejich kvalitu.
DOTAZ: Zdravím Vás do Ostravy a chtěla bych vědět jaký máte názor na výstavbu nové budovy vědecké knihovny? Kde by podle Vás měla stát?
ODPOVĚĎ:Stávající umístění věděcké knihovny je dlouhodobě naprosto nevyhovující, proto jsme v letech 2000 až 2008 připravovali v rámci tehdejší koalice v radě kraje výstavbu nové knihovny - tzv. Černé kostky. Zajistili jsme i financování výstavby této nové budovy ze strany ministerstva kultury a ze zdrojů EU. Černá kostka vzešla jako nejlepší návrh z architektonické soutěže a byla by zajímavou moderní stavbou pro celou Ostravu i kraj. Velice nás mrzelo, když v roce 2008, po nástupu rudooranžové koalice, byl tento projekt zastaven se zdůvodněním, že přijdou s levnějším řešením její výstavby. Uplynulo 8 let a v dané věci se neudělalo vůbec nic. Teprve na jaře tohoto roku se začaly hledat případné alternativy pro umístění vědecké knihovny. Ale kraj mezitím přišel o možnost získání přislíbených prostředků cca v úrovni 1 miliardy a nyní není jasné, z jakých zdrojů bude nové řešení financováno. Naší ambicí je zajistit výstavbu důstojného sídla vědecké knihovny a proto se snažíme již nyní znovu získat finanční prostředky i z externích zdrojů.
DOTAZ: Dobrý den. Náš kraj patří k jedněm z nejpostiženějším ohledně nedostatku vody. Máte v rámci programu řešení jak budete bojovat se suchem v našem kraji?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, tento problém považujeme skutečně za vážný, a proto náš program zahrnuje konkrétní návrhy řešení boje se suchem v našem kraji. Například navrhujeme po vzoru "kotlíkových dotací" zavést dotační program pro zadržování zejména dešťové vody v krajině. Tento dotační titul by byl určen jak pro domácnosti, tak i pro obce. Jednalo by se o výstavbu retenčních nádrží, ať už při rodinných domcích, či malých vodních nádrží v obcích. Dále bychom chtěli podpořit i zemědělce, kteří by se aktivně zapojili do protierozních opatření, například výsadbou remízků a mezí, či zakládáním mokřadů. Také bude nutné se zamyslet nad otázkou změny struktury pěstovaných plodin v našem kraji, což by také dle odborníků přispělo k výrazné podpoře zadržování vody v krajině.
DOTAZ: Dobrý den, zdravím Vás a chci se Vás na dálku zeptat proč náš kraj jako jeden z mála nemá ještě rodinné pasy? Jezdím velmi rád v rámci ČR na dovolenou a vidím jak to v ostatních krajích funguje, připadá mi, že pro rodiny se v tomto kraji moc nedělá.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, již několikrát jsem vyslovil, že je ostudné, že náš kraj ještě doposud nezavedl rodinné a seniorské slevové pasy. Několikrát jsme to jako opoziční strana v zastupitelstvu navrhovali, ale nikdy tento náš návrh nebyl akceptován. V případě, že budeme součástí krajské vlády, prosadíme toto opatření do koaliční smlouvy.
DOTAZ: Dobrý den, pane Curylo. Jaký máte názor na uprchlickou krizi?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, KDU-ČSL je proti nelegální migraci a neúčinnému systému přerozdělování migrantů v rámci EU. Prioritně prosazujeme poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří z důvodu války museli opustit své domovy, přímo v jejich krajině, nebo v nejbližších zemích, které jsou jim kulturně i nábožensky blízké. Nedovedeme si představit masovou a účinnou integraci migrantů, kteří k nám přicházejí ze zcela odlišného prostředí.
DOTAZ: S jakými představami jdete do politiky ? Na co konrkétně si myslíte , že budete mít vliv ?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, děkuji za otázky, do politiky jsem vstoupil před dvaceti lety v době, o níž bývalý prezident Václav Havel hovořil jako o době, kdy ve společnosti a mezi lidmi vládne blbá nálada. Právě jsem končil vysokou školu a moji ambicí bylo přispět ke zlepšení tohoto stavu. I po dvaceti letech věřím, že služba v politice má svůj význam, i když často nelze některé věci změnit tak rychle, jak jsem se dříve domníval a bohužel, některé věci nelze změnit vůbec. Díky svému dosavadnímu profesnímu zaměření a zkušenostem se dlouhodobě v politice věnuji oblasti sociálních služeb a školství. Těmto oblastem bych se chtěl věnovat i nadále.

DOTAZ: Lukáši přeji Vám dobrý den, můžete mi odpovědět zda půjdete do případné koalice a s kým? Co KSČM?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pro KDU-ČSL je dlouhodobě nepřijatelné uzavřít povolební koalici se stranami, které se hlásí k extrémistickým pravicovým či levicovým názorům. Přestože zákaz uzavřít koalici KDU-ČSL, jejíž součástí by byla také KSČM, je závazný pouze na vládní úrovni, stěží si dovedu představit uzavření takovéto koalice v rámci krajů. A to i z důvodu, že mnozí naši členové byli v dobách komunistické éry perzekuováni.
DOTAZ: Co považujete za základní problémy našeho kraje?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nová krajská vláda se podle mého názoru bude muset vážně zabývat vylidňováním našeho kraje. To je zapřičiněno několika základními negativními skutečnostmi, kterými jsou nezaměstnanost, špatné životní prostředí, nedokonalá infrastruktura a bezpečnost. Proto se zasadím o podporu příchodu nových investorů s vysokou přidanou hodnotou a hi-tech technologiemi, kteří nejen vytvoří nová pracovní místa, ale mohou být perspektivní i pro naše mladé absolventy škol. Vznik nových pracovních míst také umožní pomalu měnit strukturální mix našich zaměstnavatelů a to zejména s ohledem na utlumující se hornictví a nestabilitu hutnictví v našem kraji. Rozvoj lehčího průmyslu a lepší využití rekreačního potenciálu zdejšího nádherného kraje pomůže také zlepšení životního prostředí a rozvoji služeb. Se životním prostředím souvisí také naše nedokonalá infrastruktura, zejména pak dokončení či výstavba nejdůležitějších obchvatů - Ostravy-Poruby, Třince, Frýdku-Místku a Opavy. Jako strana chceme pokračovat v další ekologizaci veřejné dopravy a v neposlední řadě je třeba něco udělat i s kriminalitou, která je v našem kraji jedna z nejvyšších v republice. Zaměříme se na zvýšení počtu policistů v ulicích a nedostatek služeben i v menších obcích. Aktuální je také další rozšiřování inteligentního kamerového systému a veřejného osvětlení zejména pak v problémových lokalitách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies