VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s náměstkem primátora Radimem Babincem

Radim Babinec, náměstek primátora statutárního města Ostravy a kandidát na senátora (ANO), jako host online rozhovoru Deníku, odpovídal na dotazy čtenářů.

ON-LINE rozhovor s náměstkem primátora Radimem Babincem

Radim Babinec, náměstek primátora statutárního města Ostravy a kandidát na senátora (ANO), v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 27.9.2016
DOTAZ: Co byste rád dokázal v senátu?
ODPOVĚĎ:Přeji všem hezký den, pokud máte chuť můžeme dnes diskutovat.
Hned k vaší první otázce - rád bych především přispěl k tomu, aby v České republice byly přijímány zákony jasné, srozumitelné a bez zbytečných přílepků a složitostí. Jakýmsi vyšším cílem je pak pro mne politická korektnost, kdy smysluplný návrh by měl být bez problémů přijat, ať vzejde z kterékoliv politické strany.
DOTAZ: Dobrý den,
trápí mě ubytovna na Výstavní ulici. Bydlíme v okolních vlastních bytech. Jak se dá tento "velký problém" v centru Ostravy vyřešit? Nyní by zde mělo být evidováno kolem pětiset osob (hodně problémových a hlučných) . Nově se připravuje 21 pokojů pro dalších 150 osob...... Děkuji za pomoc v řešení této situace
ODPOVĚĎ:Pokud se týká ubytoven, které jsou v soukromém vlastnictví, město může samozřejmě využít svoje kontrolní a částečně represivní funkce. Pokusíme se tedy na zajištění pořádku v okolí ubytovny na Výstavní ulici více zaměřit.
DOTAZ: Jak se vám pracuje ve vedení Ostravy?
ODPOVĚĎ:Práce ve vedení Ostravy je nesmírně náročná, do mé kompetence spadají jak majetek města Ostravy, tak veřejné zakázky, kapitálové účasti a sdružené nákupy. Záběr tedy velmi široký. S kolegy radními se však upřímně snažíme, aby město Ostrava fungovalo transparentně a v maximální možné míře se snažíme šetřit veřejné prostředky, které následně můžeme využívat ve prospěch města. Začátky však byly opravdu těžké.
DOTAZ: Dobrý den, blíží se Vaše dvouleté období, coby post politika. Na co jste nejvíce pyšný za dobu své kariéry, čeho jste dosáhl?
ODPOVĚĎ:Osobně se mi ve vedení města podařilo prosadit zvýšení transparentnosti, a to i v oblasti veřejných zakázek, kdy například nyní oslovujeme větší počet účastníků veřejných zakázek a zveřejňujeme veškeré smlouvy. V oblasti kapitálových účastí jsme například snížili počet členů dozorčích rad městských společností i jejich odměny. Zkrátka snažíme se opravdu postupovat transparentně a šetřit veřejné prostředky.
DOTAZ: Kam byste chtěl Ostravu posunout?
ODPOVĚĎ:Rád bych, aby se Ostrava stala opravdu atraktivním místem pro život. Jsme například velmi aktivní ve snaze oživit centrum města, ať už různými aktivitami, nebo nově podporou podnikání. Snažíme se rovněž zatraktivnit Ostravu pro investory.
DOTAZ: Pane náměstku, můžete nějak zrekapitulovat, co se Vám na městě vlastně podařilo? Ostatní kandidáti většinou nemají příležitost prezentovat výsledky své politické práce... zajímaly by mě tedy ty Vaše!
ODPOVĚĎ:Na tuto otázku jsem již v podstatě odpověděl. Dosáhli jsme zlepšení fungování veřejných zakázek a s důrazem na úspory přistupujeme i k městským společnostem.
DOTAZ: Jsem rodilá ostravačka, ale myslím si, že od roku 1989 je to nejhorší vedení ostravské radnice. Tato koalice, která má nejvíce náměstku za celé období a výsledky nikde. Dofám, že již v dalších volbách takové lidé nebudou ve vedení Ostravy. Je to škoda času.
ODPOVĚĎ:S tímto názorem nesouhlasím, neboť současné vedení Ostravy opravdu činí veškeré kroky, aby se v Ostravě žilo lépe. Málo se možná ví, že díky dobrému hospodaření nového vedení Ostravy se snižuje zadluženost města Ostravy a výše zadlužení na obyvatele je dnes nejnižší z velkých měst. V loňském roce jsme navíc díky tlaku na úspory hospodařili s rekordním přebytkem - téměř 800 milionů. Tyto prostředky samozřejmě beze zbytku využijeme na rozvoj města.
DOTAZ: Dobrý den, proč chcete být senátorem? Co byste chtěl změnit pro Ostravu? Místo na radnici vám nestačí?
ODPOVĚĎ:Jak už jsem uvedl, rád bych v senátu přispěl k určitému zjednodušení legislativy ČR. Konkrétně pro Ostravu bych ještě rád provedl určité zamyšlení nad zákonem o rozpočtovém určení daní, aby statutární město Ostrava získávalo z přerozdělení daní pokud možno co nejvíce prostředků, které bude moci dále využít na svůj rozvoj.
Mimo půdu senátu bych pak rád prosadil přemístění některého z úřadů s celostátní působností právě do Ostravy - jako člen vládního hnutí mám v tomto směru určitě větší šanci.
K vaší poslední otázce musím uvést, že jsem už při oznámení své kandidatury jasně deklaroval, že v případě úspěchu v senátních volbách se vzdám postu náměstka primátora města Ostravy. A na tom se nic nemění.
DOTAZ: Co si myslíte, že jako senátor změníte?
ODPOVĚĎ:V návaznosti na předchozí odpověď budu v rámci legislativního procesu klást opravdový důraz na to, aby procházely pouze zákony jasné a čitelné pro širokou veřejnost.
DOTAZ: Budete v rámci kampaně rozdávat babišovy koblihy, abych věděla, kde vás můžu potkat na živo a dát si snídani? :-)
ODPOVĚĎ:Samozřejmě, koblížků není nikdy dost :-) Již jsme rozdávali koblížky v centru Ostravy i Mariánských Horách a máme v úmyslu navštívit téměř celý senátní obvod. Nejblíže se můžeme setkat už tento čtvrtek od rána před Karolinou, kde si nás určitě všimnete, neboť nás bude doprovázet slavný londýnský double dacker.
DOTAZ: cO NEBO kdo vás přivedlo ke kandidatuře?
ODPOVĚĎ:Senát je pro mne opravdová výzva, jsem vzděláním právník, a legislativní proces mne opravdu zajímá. Navíc si myslím, že senát není apolitický a potřebuje větší rozvrstvení politických sil.
DOTAZ: Jak vidíte své šance ve volbách do senátu. Přijdete mi proti jiným kandidátům trochu nenápadný... Koho považujete za největšího soupeře? Díky za odpovědi.
ODPOVĚĎ:Bohužel, nemám na kampaň takové prostředky, jako jiní kandidáti, takže si nemohu dovolit spousty bigboardů. Nicméně volím cestu kontaktní kampaně (naše oblíbené koblížky :) a rovněž budu voliče kontaktovat přímo do schránek, a to i osobním dopisem.
DOTAZ: Jaké máte zatím pocity z průběhu volební kampaně?
ODPOVĚĎ:Moje pocity jsou zatím pozitivní, lidé v kontaktní kampani reagují opravdu vlídně a mnozí vyjadřují podporu. Věřím v rozumné voliče.
DOTAZ: Budete se práci v senátu věnovat naplno?
ODPOVĚĎ:Ano, jak jsem již uvedl, v případě úspěchu v senátních volbách se vzdám postu náměstka primátora a budu se práci v senátu věnovat naplno.
DOTAZ: Čeho byste chtěl dosáhnout jako senátor pro Ostravsko?
ODPOVĚĎ:Na tuto otázku jsem již v podstatě odpověděl, samozřejmě cílem je pro mne podpora a rozvoj Ostravska.
DOTAZ: V čem vidíte hlavní problémy Ostravska?
ODPOVĚĎ:Těch problémů je samozřejmě více, nicméně jedním z hlavních dlouhodobě zůstává nezaměstnanost. Již teď ve vedení města se intenzivně snažíme nastartovat rozvoj Ostravy a nezaměstnanost snižovat. Hlavní zřejmě zůstává přitáhnout do Ostravy významné investory a to pokud možno v oblasti sofistikovaných technologií. Nezůstáváme ale pozadu ani v oblasti řemeslné, kdy jsme zřídili řemeslný inkubátor, který by měl napomoci i rozvoji řemeslné zručnosti a podnikání. Samozřejmě intenzivně podporujeme rozvoj školství v Ostravě, neboť dle mého názoru, by vzdělaní lidé měli být základem pro rozvoj Ostravy.
DOTAZ: Jste z Ostravy? Neuvažoval jste někdy bydlet někde jinde?
ODPOVĚĎ:Pocházím sice z nedaleké Kopřivnice, nicméně v Ostravě již bydlím řadu let a nyní s rodinou bydlíme na Slezské Ostravě. O stěhování neuvažuji.
DOTAZ: Jste spíš sportovec nebo na kulturu? Na Baník chodíte?
ODPOVĚĎ:Ani jedno :-) Věnuji se maximálně své práci a po práci rodině. Mám totiž pětiletého syna, který mi četbu ani fotbálek téměř neumožní.
DOTAZ: Co říkáte na paní Janáčkovou? A třeba na fakt, že chce zůstat starostkou a ještě k tomu kandiduje na hejtmanku a senátorku?
ODPOVĚĎ:Dovolím si reagovat pouze na druhou část otázky, neboť jak jsem již uvedl, osobně takový souběh funkcí odmítám.
DOTAZ: Co vás přimělo opustit korporátní sféru a přesunou se do politiky?
ODPOVĚĎ:V podstatě se jednalo o náhodu. Začal jsem se o politiku zajímat hlouběji, následně jsem vstoupil začátkem roku 2014 do hnutí ANO a na podzim téhož roku jsem již působil jako náměstek primátora. Šlo tedy o rychlou změnu, ale nelituji toho, protože mě práce pro Ostravu opravdu baví.
DOTAZ: Kde vidíte Ostravu za řekněme 20 let?
ODPOVĚĎ:Jsem optimista, vidím tepající centrum Ostravy plné mladých lidí i spokojených seniorů. Pevně doufám, že se nám podaří otočit trend vylidňování Ostravska a že se nám třeba podaří, že pro mladé lidi bude stejně atraktivní pracovat a žít v Ostravě jako vydat se za prací do hlavního města. Také doufám, že už neuslyšíme o Ostravě nic ve smyslu černé díry a podobně. Popravdě si myslím, že k tomu má Ostrava již dnes hodně daleko.

Touto odpovědí bych s vámi rád rozloučil. Pokud vám není Ostravsko lhostejné, přijďte prosím k volbám. Hezký den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies