VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s ředitelem HZS MSK Zdeňkem Nytrou

V pondělí 26. září od 13 hodin jako host online rozhovoru Deníku odpovídal na otázky čtenářů ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeněk Nytra, nezávislý kandidát do Senátu.

ON-LINE rozhovor s ředitelem HZS MSK Zdeňkem Nytrou

Ředitel hasičského záchranného sboru našeho kraje Zdeněk Nytra, nezávislý kandidát do Senátu v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 26.9.2016
DOTAZ: Dobrý den, mám pocit, že v souvislosti s hasiči se pořád mluví o novém vybavení, které mají, nových výjezdových centrech. jak vnímáte techniku, kterou máte? Jsou krajští hasiči v tomto na špici, nebo je stále co dohánět?
ODPOVĚĎ:Dobrý den vám i všem čtenářům Deníku.
Pokud se týká našeho vybavení technikou, tak hlavně díky pomoci Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy jsme na tom opravdu velice dobře a nebojím se říct, že jsme nejlépe vybaveni krajští hasiči v ČR. Toto vybavení nám dává podstatně lepší možnosti, jak pomoci občanům při jednotlivých krizových situacích.
DOTAZ: Co nebo kdo vás přivedl na myšlenku jít do politiky?
ODPOVĚĎ:V podstatě na okraji politiky se pohybuji celou svoji praxi, protože hasiči, ať už na území města, nebo celého kraje, musí s politiky bezprostředně spolupracovat. A protože mi není lhostejná budoucnost této republiky, rozhodl jsem se vstoupit do politiky.
DOTAZ: Přeji dobrý den, pane řediteli. Měl bych hned dvě otázky. Nemyslíte si, že ředitel takové organizace, jakou je HZS MSK, by měl být politicky neangažovaný, aby nebyl popotahovatelný, že je politicky ovlivnitelný?
Druhý dotaz se týká techniky, konkrétně průseru s plošinami. Vyvodíte osobní zodpovědnost za nákup tak drahé techniky, která po roce stojí v garážích, potažmo jezdí po servisech? Na co je nám nefunkční technika za desítky milionů? Byla už vyšetřena nehoda, kdy se fungl nová plošina převrátila? Asi nebudeme svádět vinu na počítač. někdo s tou plošinou pracoval, někdo ten počítač programoval, někdo konkrétní za to může.
ODPOVĚĎ:Na první otázku odpovídám v podstatě ano. Po konzultaci a na základě stanoviska ministerstva vnitra proto kandiduji jako nezávislý kandidát.

Na druhou otázku musím odpovědět opět ano. Je to velký "průser". Nehoda ještě vyšetřena nebyla - ale, alespoň podle mého názoru, byly učiněny všechny kroky tak, abychom tu skutečnou příčinu znali. Pochopitelně ve hře jsou nejen peníze, ale hlavně životy a zdraví zasahujících hasičů, proto jsme najali soudního znalce, proto byla také událost nahlášena na policii a doufám, že se ve velice krátké době dozvíme skutečnou příčinu. S obdobnými výrobky jsou ale problémy po celé republice, což jsme pochopitelně v době výběrového řízení nemohli vědět.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli.
Chtěl bych se zeptat zda-li zůstanete v případě úspěchu ve volbách ve služebním poměru u HZS MSK?
Děkuji Kučera
ODPOVĚĎ:Ne. V případě zvolení do senátu svůj služební poměr u HZS ČR ukončím. Jsem přesvědčen, že taková práce se musí dělat na sto procent a kombinace obojího, by nebyla možná.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli,
zajímalo by mě, jak v případě zvolení do senátu budete hájit zájmy prostých občanů, když z titulu své funkce ředitele HZSMSK předvádíte pravý opak? Nebo Vám přijde způsob přerozdělování finančních prostředků v rámci nenárokových složek platu vůči podřízeným morální a v pořádku?
ODPOVĚĎ:Za prvé moc neznám definici prostého občana, každopádně v případě zvolení by mě zajímal názor každého občana z mého volebního okrsku. Pokud se týká přerozdělování finančních prostředků, vždycky je to otázka kompromisu, oceňování těch skutečně aktivních zaměstnanců, případně nastavení a udržení kariérního systému v organizaci.
DOTAZ: Dobrý den, myslím, že jako šéf hasičů máte moc zajímavé povolání a nechápu, co vás tedy žene kandidovat do senátu. Můžete říct, proč byste chtěl být senátorem? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Jak už jsem odpovídal na okraji politiky se pohybuji celý svůj život a taky jsem už třetí volební období zastupitelem Moravské Ostravy a Přívozu, takže politika pro mne není úplně neznámou půdou, a proto jsem se rozhodl upřednostnit politiku před svým stávajícím zaměstnáním. Pochopitelně v případě, že voliči tak rozhodnou.
DOTAZ: Dobrý den, kandidujete jako nezávislý kandidát. To je pro ty, kdo Vás osobně neznají trochu problém, protože nevědí, jaké postoje zastáváte. Zkuste, prosím, vysvětlit, jestli jste spíše levicového zaměření, nebo naopak zastáváte pravicové postoje. Zeptám se na konkrétní dotaz, podpořil byste (pokud byste byl v současnosti poslanec) měsíční navýšení důchodů o 300 korun? děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ:Asi je správné na rovinu přiznat, že sice kandiduji jako nezávislý kandidát, ale s podporou ODS a TOP 09, čímž si myslím, odpovídám na dotaz týkající se mého zaměření.
Pokud se týká toho konkrétního, byť hypotetického, dotazu, o navýšení důchodu o 300 korun, tak sice ani jako poslanec a už vůbec ne jako senátor, to nemohu ovlivnit, protože o tom rozhodla vláda, tak věcně s tím nemám žádný problém. Jen jsem se pozastavil nad tím mechanismem, protože mi to připadá jako rozhodnutí v rámci předvolební kampaně.
DOTAZ: Pěkný den. Neplánujete zvýšení počtu hasičských akcí a veselek pro veřejnost? Pěkná spíše venkovská tradice by jistě našla uplatnění i v menších ostravských obvodech, kde by jejich zvýšení uvítal nejeden občan. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Ani z pozice ředitele hasičského záchranného sboru, ani případně z pozice senátora, nemohu ovlivnit počet hasičských akcí a veselek, na druhou stranu si velice dobře uvědomuji, že sbory dobrovolných hasičů jsou jedny z posledních spolků, hlavně na vesnicích, případně v malých městských obvodech, které tam fungují a které aktivně pracují s dětmi, což považuji za jejich největší devízu. Proto si zaslouží v tomto směru daleko větší podporu, než mají dnes. Dobrovolní hasiči opravdu nejsou o jednotkách, kde pochopitelně nám profesionálním hasičům velice pomáhají, ale je to i o té spolkové činnosti.
DOTAZ: Dobrý den, proč se jste se rozhodl pro volby do senátu a ne pro volby do krajských zastupitelstev?
ODPOVĚĎ:Kandidatura do krajských voleb by mohl být problém, protože právě jako ředitel krajských hasičů jsem dost často partnerem pro kraj, případně zastupitelstvo kraje, a proto by mohlo docházet ke střetu zájmů. Všech zasedáních krajského zastupitelstva se zúčastňuji já, případně můj zástupce, takže máme z pozice svých funkcí možnost jeho jednání ovlivnit, případně vysvětlit.
DOTAZ: Hasici pry zasahuji i na dulnich zavodech - na povrchu - OKD pote, co zde pred nekolika lety zrusili sachetni hasice - zasahovali jste tak uz nekde?
ODPOVĚĎ:Máte pravdu, zasahujeme při mimořádných událostech na povrchu důlních závodů. Pod povrchem je to již kompetence báňských záchranářů. Nemám u sebe přesnou statistiku, ale vybavuji si, že několik zásahů na povrchových závodech dolů jsme již absolvovali.
DOTAZ: Co byste chtěl v senátu prosadit, kdybyste se tam dostal? Zajímá mě vaše osobní věc, kterou byste chtěl prosadit, abyste tím pomohl ostravsku. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Na tuto otázku je složitá odpověď, respektive byla by jednoduchá, kdybych si neuvědomoval kompetence senátu. Jestliže někdo z kandidátů slibuje nějakou konkrétní věc pro Ostravsko, tak s plněním tohoto slibu bude mít docela velké problémy. V senátu bych se chtěl věnovat čistotě legislativy, to znamená, aby naše zákony byly srozumitelné pro každého, aby si vzájemně neodporovaly a aby upravovaly pouze to, co je nezbytně nutné. Dále bych se chtěl obecně věnovat pochopitelně bezpečnosti, ale taky nastavení systému tak, aby byl vždy zvýhodněn aktivní a zodpovědný občan. Pokud budeme postupovat tímto směrem, tak najdeme určitě dostatek finančních prostředků pro pomoc skutečně potřebným, kteří se o sebe nedokáží postarat sami. Pokud se týká konkrétně Ostravska, bylo by určitě potřebné najít prostředek, jak motivovat mladé lidi, aby z kraje neodcházeli, aby tady našli prostor pro zajímavou práci a příjemný život.
DOTAZ: Dobrý den, jak vidíte své šance na úspěch v senátních volbách? Věříte si?
ODPOVĚĎ:Začnu od konce, kdybych si nevěřil, tak bych do toho nešel. Na druhou stranu šance se odhadují velice složitě, nás kandidátů je deset a výsledky ovlivní určitě i volební účast, takže bych chtěl tímto vyzvat všechny občany - voliče, kterým není lhostejné směřování naší společnosti, aby přišli k volbám, ať už budou volit kohokoliv.
DOTAZ: Dobrý den pane plukovníku, můj dotaz zní: Máte nějaký Váš způsob řešení Evropské migrační krize? Druhý malý dotaz V případě zvolení do senátu, budete dále vykonávat funkce u HZS, případně máte svého nástupce který bude takto kvalitně vykonávat ředitele HZS MSK? Děkuji za odpověď..
ODPOVĚĎ:Kdybych měl zaručený způsob řešení evropské migrační krize, tak už bych vám zřejmě neodpovídal z Ostravy. Ale vážně - naprosto nerozumím snaze umístit migranty tam, kde oni sami nechtějí žít. Nejsem přesvědčen o tom, že velká většina příchozích k nám nepřichází pouze pro sociální dávky. Ale hlavně - jestliže se někde ucházím o pomoc, tak se musím přizpůsobit místním podmínkám, zákonům, pravidlům. Tím vůbec nezpochybňuji možnost pomoci skutečně ohroženým lidem z válkou zasažených oblastí.
DOTAZ: Zdenku jak to bude s vašim působením u sboru po volbách??
Luboš SŽDC
ODPOVĚĎ:To další působení bude ovlivněno výsledkem voleb.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli,
slyšel jsem, že vrcholové funkce u hasičů jsou hodně politické, to je dle mého názoru správné, ale jak se toto projevuje vůči obyčejným hasičům. Máte jejich podporu?
A jak to je s příjímáním k hasičům. Slyšel jsem, že na některé ÚO se lidé neženou skrz managment.
Díky Honza Vendryně
ODPOVĚĎ:Nemyslím si, že vrcholové funkce hasičů jsou hodně politické. Pochopitelně musíme s politiky jednat, některým zabezpečujeme nezbytný servis (například bezpečnostní rada kraje, města), ale v konečném důsledku musí a je zcela nepodstatné z jaké jsou politické strany.
Obecně se dá říct, že máme velký přetlak zájemců a na všech územních odborech v případě potřeby velice rychle najdeme kvalitního uchazeče.
DOTAZ: Dobrý den,
V případě, že se stanete senátorem ponese to směrem k HZS MSK případně bezpečnosti v kraji nějaké výhody? Jinými slovy budete navrhovat nějaké nové projekty, případně které? Myslím si, že parlament ČR potřebuje opravdové specialisty z oboru (bezpečnosti a PO) jako jste vy. Děkuji Dvořák
ODPOVĚĎ:Nejsem si jist, že zrovna výhody směrem k HZS MSK, každopádně bych rád využil své zkušenosti z této oblasti a uplatnil je v legislativní praxi.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli, rád bych se zeptal jak vidíte budoucnost USAR odřadu v rámci HZS MSK. Často se o tomto odřadu hovoří ve smyslu cvičení atd, ale reálné nasazení, tam kde by bylo potřeba např. v poslední době Itálie nebylo nikde vidět. I když vím, že sami o sobě nemohou nikam vyrazit. Nebylo by třeba toto změnit? Mám teď namysli pouze zahraniční účast.
ODPOVĚĎ:Je to složité, opravdu odřad nemůže vyrazit sám od sebe na místo mimořádné události. Pokud se budeme bavit o zahraničí, vždy musí přijít konkrétní vyžádání této pomoci. Na druhou stranu bych si přál, aby mimořádné události, kde by bylo zapotřebí nasazení USAR odřadu, vůbec nenastaly.

Chtěl bych vám tímto poděkovat - všem čtenářům Deníku - za vaše dotazy a ještě jednou bych vás chtěl všechny pozvat k volbám 7. a 8. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies