VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE s nezávislým kandidátem za stranu Toryové Petrem Chodurou

Má být zachován fotbalový stadion Bazaly? Jak lze řešit nezaměstnanost v Ostravě? Co říkáte na stav řeznického řemesla u nás? Na tyto a další otázky odpovídal podnikatel Petr Chodura, nezávislý kandidát za stranu Toryové, který byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

ON-LINE s nezávislým kandidátem za stranu Toryové Petrem Chodurou

Petr Chodura

Tento rozhovor byl ukončen dne 9.9.2014
DOTAZ: dobrý den, nezdá se Vám Vaše kampaň konfrontační? Například o černé Ostravě???
ODPOVĚĎ:Dobrý den, zdravím čtenáře Deníku a přešel bych hned k první otázce. V kampani nikoho nekonfrontujeme. Bylo naprosto běžné, že se Ostravě říkalo Ocelové srdce republiky nebo Černá Ostrava, a to již před rokem 1989. Chceme udělat maximum pro to, aby zmizel předsudek, který se k městu váže. To znamená, že Ostrava není pouze průmyslovým městem se znečištěným ovzduším, ale byla vnímána například jako město se spoustou zeleně, která tady je, a i se spoustou kulturních možností.
DOTAZ: Pane Choduro, proč Vaše firma neprodukuje uzeniny aspoň takové kvality jako fa Carbol. Vždyť naši mladí spoluobčané už ani nevědí, jak chutná pravé uzené a špek. I můj děda byl řezník za I. republiky
ODPOVĚĎ:Snažíme se o maximální kvalitu a pravidelně sledujeme názory zákazníků na naše produkty. Na kvalitě je filozofie naší firmy postavena a aniž bych se chtěl s kýmkoliv srovnávat, myslím, že naše produkty jsou velmi kvalitní.
DOTAZ: vaše strana se ptá na webu co s Bazalama - Má být zachován fotbalový stadion
Je potřeba postavit místo stadionu "něco nového"
Bazaly by se měly stát novou dominantou Ostravy - vy jste pro kterou verzi?
ODPOVĚĎ:Ostrava je Baník a Baník je Ostrava. Bylo by dobře, kdyby stadion zůstal zachován a Baník by měl hrát nadále na Slezské. To si myslím já. Ale vím, že Bazaly mají jiný problém, a to je problém s fotbalovou asociací, která vytvořila nová závazná pravidla pro všechny stadiony v republice. Bohužel Bazaly tato kritéria nesplňují a obávám se, že výjimky, které umožnily fotbal na Bazalech v minulých letech, už nebudou příští rok průchodné.
DOTAZ: Dobrý den, nechci aby má otázka vyzněla negativně, jste sympatický mladý muž, gratuluju, že se vám daří držet rodinnou tradici, dědeček by nás byl určitě moc pyšný, ale proč strana pana Madeje? Proč ne třeba nezávislí? JSte neokoukaná tvář, důvěryhodná, podle mě nemáte moc šancí.
ODPOVĚĎ:Jsem nezávislý kandidát na kandidátce politické strany s jejímiž konzervativními pravicovými idejemi se ztotožňuji. Nemyslím si, že strana Toryů dělá něco špatně.
DOTAZ: Vaše slogany Konečně řešení, Ostrava nemusí být černá atd. zaplavily celé město. Proč jste jako strana vůbec zvolili tak agresivní kampaň?
ODPOVĚĎ:Kampaň nepovažuji za agresivní. Jejím cílem je pouze poukázat na dlouhodobě neřešené problémy v Ostravě. Strana se snaží reagovat na skutečné problémy, pojmenovávat je pravdivě a objektivně, proto se možná jeví jako konfrontační. Všichni problémy Moravskoslezského regionu dobře znají. Bohužel osobně mám pocit, že mnoho politiků kolem nich chodí, jako kolem horké kaše s neurčitými přísliby.
DOTAZ: Co říkáte na stav řeznického řemesla u nás? Myslíte si, že dojde ještě někdy k jeho renesanci?
ODPOVĚĎ:Řemeslo upadá, máme málo kvalifikovaných zaměstnanců a velký problém vidím v tom, že zájem mladých lidí o tento obor slábne. Budu se snažit být nápomocen tomu, abychom vrátili tomuto zaměstnání prestiž. Jíme přece rádi :-)
DOTAZ: Vy jste vyučený řezník? Připadáte mi jako advokát. Nebyl byste úspěšnější s kandidátkou za Babiše nebo ho vnímáte jako konkurenci i v byznysu?
ODPOVĚĎ:Vystudoval jsem ekonomickou fakultu na VŠB. Zároveň jsem si doplňoval vzdělání v oboru řezník a uzenář, když jsem pracoval v osmdesátých letech v Masokombinátu Martinov. Pokládám za přirozené a žádoucí, aby člověk ve vedoucí pozici rozuměl práci svých zaměstnanců.

Andrej Babiš sice podniká mimo jiné i v odvětví potravinářském, ale tento fakt neměl žádný vliv na mém rozhodnutí, za kterou stranu budu kandidovat.
DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak budete řešit zaměstnanost v Ostravě? Ne všichni mohou podnikat. Kdyby všichni podnikali, kdo by platil daně? Zaměstnanci nemají možnost koupit si např. auto a dát si ho do odpisu z daní. Pokud budou mít lidé práci a budou za ni dostatečně ohodnoceni, jistě se znatelně sníží kriminalita. Také ubyde těch, kteří pobírají dávky. Řekla bych, že řešení zaměstnanosti a mzdy je základ. Pak si lidé budou moci platit připojištění k důchodu, dětem školy a "nadstandart" ve zdravotnictví. Děkuji za odpověď a přeji krásný den, Barbora Kozelková
ODPOVĚĎ:Nedomnívám se, že podpora podnikání je jediná cesta jak snížit nezaměstnanost. Velký problém spatřuji v tom, že v řadě odvětví chybí kvalifikovaní zaměstnanci, zatímco na úřadech práce jsou zástupy vysokoškoláků a středoškoláků, kteří studovali obor, který je jistě zajímal, ale nemohou v něm najít uplatnění. Je proto potřeba, aby školy lépe reagovali na požadavky zaměstnavatelů a připravovali absolventy pro trhem žádané profese.
Kromě toho je na Ostravsku spousta nezaměstnaných s úzkou specializací, a tyto lidi je potřeba okamžitě zapojit do programů, které jim umožní rozšířit si kvalifikaci.
Obecně musí být vyvíjen větší tlak na nezaměstnané, pokud lidé nemají práci a nemohou ji najít ve svém oboru měli by být ochotni, přijmout práci jinou. A to i v situaci, kdy se jedná o zaměstnání méně kvalifikované, než jaké byli zvyklí vykonávat dříve, nebo na které se připravovali při studiu.
DOTAZ: Hezký den, jak hodnotíte kvalitu uzenin ve velkých marketech? Je pro řeznictví problém, jak tyto obří obchody tlačí ceny dolů? Dá s evůbec vyrobit kvalitní uzenina za ceny, které pak vidíme ve slevových letacích?
ODPOVĚĎ:Cena je rozhodující, ta ovlivňuje kvalitu. Pokud rozhoduje u zákazníka nízká cena, je potřeba se smířit s nižší kvalitou.
My se snažíme tuto situaci řešit tím, že vytváříme zcela nový sortiment uzenářských produktů, které jsou mnohdy vyráběny dle starých rodinných receptur, ale všechny v té absolutní kvalitě bez jakýchkoliv kompromisů.

Z těchto důvodů také rozšiřujeme naše značkové prodejny. Stavíme je všechny stejně, aby byly lehce identifikovatelné. Na vlastních prodejnách máme jistotu, že tuto kvalitu udržíme.

Naší snahou je, abychom přinášeli na trh něco nového a vrátili se tím - paradoxně - ke kvalitě, jak už si ji mnozí ani nepamatují.
DOTAZ: Jíte maso? A které vám nejvíc chutná :-) A jak si udržujete figuru?
ODPOVĚĎ:Ano, bez masa bych si jídelníček představit neuměl. Nejraději mám hovězí maso, ale rád si dám i vepřové. Snažím se sportovat, v létě je to hlavně cyklistika, tenis, rád si zajdu i do fitka. Podle časových možností.
DOTAZ: Dobrý den, jednička na vaší kandidátce je pán, který spoluvládl Ostravě X let, je tedy spoluzodpovědný za současný stav - kriminalita, nízká bezpečnost ve městě, ubytovny, feťáci, úbytek a odchod shcopných lidí z regionu. Jste si toho vědom? Jak vy jste vůbec schopni z této pozice něco vyřešit? Město není schopno dotáhnout velké investory, místní podnikatelé z poloviny umí akorát řídit hernu, popř. hospodu, tudíš tudy také cesta nevede. Jak budete schopni zapojit tzv. dlouhodobě nezaměstnané, kteří nemají pracovní návyky a jejichž celodenní program je vysedávání v hospodě nebo herně, popř. uprostřed náměstí, kam se normální člověk bojí jít? Konkrétní návrhy, né předvolební nicneříkající hesla. Jinak osobně gratuluji k úspěšné firmě, ale nemyslím si, že můžete v Ostravě cokoli změnit.
ODPOVĚĎ:Pan Madej si jakožto náměstek pro životní prostředí vedl ve své funkci velmi dobře. Nebyl však všemocný a ze své pozice nemohl ovlivňovat dění na celé radnici.
DOTAZ: Jak byste z pozice senátora chtěl řešit problém s nezaměstnaností?
ODPOVĚĎ:Určitě bych se snažil přesvědčit podnikatele, kteří rozvijí své firmy, že Ostravsko je dobré místo pro jejich další rozvoj.
Také bych chtěl podpořit česko-německý dialog, neboť část mého volebního obvodu má německé kořeny a je velmi smutné, že dnes neumíme nijak využít tuto historickou vazbu. A je toho samozřejmě mnohem víc, například bych chtěl také vyhledávat dotační příležitosti, které by našemu regionu mohly být užitečné a pomáhat případným zájemcům o jejich využití.
V případě svého zvolení se budu totiž naplno věnovat senátorské práci. Jsem připraven upravit si svůj profesní a soukromý život tak, abych byl užitečným senátorem, který pro své voliče bude skutečně pracovat.
S touto odpovědí bych se s vámi rád rozloučil, bohužel čas vyhrazený pro tento rozhovor vypršel. Přeji vám krásný zbytek dne, určitě nezapomeňte přijít k volbám a dobře zvažte svou volbu :-)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies