VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE se starostkou Mariánských Hor a Hulváků Lianou Janáčkovou

Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková jako host ON-LINE rozhovoru Deníku odpovídala na otázky čtenářů.

ON-LINE se starostkou Mariánských Hor a Hulváků Lianou Janáčkovou

Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková.

Tento rozhovor byl ukončen dne 16.5.2017
DOTAZ: Dobrý den, byli někde zveřejněni výherci soutěže čertovských pohádek?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, všechny vás zdravím a děkuji za vaše dotazy.

Letošní ročník je už 7. ročníkem literární soutěže, kterou pro celý Moravskoslezský kraj pořádáme. Tématem je: Čerti a sport. Nyní vybíráme zhruba z tisícovky přihlášených pohádek, výherce zveřejníme 20. června, kdy se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků. Ve stejný den se informace objeví na webu www.certovskepohadky.cz, v mariánskohorském Zpravodaji a samozřejmě taky poskytneme info médiím. Mám velkou radost, že se soutěž stala tradicí a každým rokem je o ni větší zájem.
DOTAZ: Kdy se začnou realizovat vítězné projekty z participativního rozpočtu, které v hlasování vybrali lidé? A plánujete podobný projekt udělat i letos?
ODPOVĚĎ:Vlastně se už některé projekty realizují - v sobotu se uskutečnil Mezinárodní turnaj fotbalových školiček na hřišti TJ Slovan, což byl projekt, který zvítězil v internetovém hlasování PARTu. Zúčastnilo se ho 12 družstev, skvělá atmosféra, výborná akce. Bezpečnostní tlačítka pro seniory už se taky začaly instalovat a tři projekty, které se týkají úpravy veřejného prostoru jsou momentálně ve stádiu projektové přípravy. Dětské hřiště pro nejmenší v Dolině bude zrealizované do 2 měsíců, už máme připravenou dodavatelskou smlouvu, hřiště na Klicperově ulici začneme upravovat první etapou, tj. demontáží železné konstrukce s pletivem a terénními úpravami (vyčištění od křovin, srovnáním térénu), v závěrečné fázi se upraví asfaltové hřiště a zdemoluje nevzhledný plechový plot. Veřejný prostor na Hulvákách se k rekonstrukci připravuje, stejně jako kašna před kostelem. Protože zájem o hlasování ze strany občanů v našem obvodu byl velký, plánujeme pokračovat v participativním rozpočtu i letos a vyčleníme na něj opět 1,5 milionu korun.
DOTAZ: Dobry den,

Bude se neco dit s problemovou ubytovnou na Vystavni ulici , je tam kazdy den policie, bydlime kousek a je to tam opravdu strasne .
Co takhle dat do ulic alespon kamery MP ,diky za odpoved
ODPOVĚĎ:Kamery jsou již instalovány a po dohodě je před ubytovnou skoro nepřetržitě hlídka městské policie. Víme, že tento prostor je problémový a chceme jej řešit i v souladu s legislativou, tj. s novelou vyhlášky o hmotné nouzi, a vyhlásíme jej jako vyloučenou lokalitu. To zabrání novým "nájemníkům" se do ubytovny stěhovat a spoléhat se tak na doplatek na bydlení ze strany státu.
DOTAZ: Myslite si, ze deti si na tech malovanych hristich budou hrat? Nebylo by lepsi postavit klasicke hriste, houpacky, kolotoce atp.?
ODPOVĚĎ:Malovaná hřiště jsme nechali zhotovit na plochách, které byly jinak nevyužité. Všechny jsou v blízkosti obytných domů, kde bydlí rodiny s dětmi. Už teď víme, že si na nich děti hrát budou, první zkušenosti už máme. Ohlasy ze strany obyvatel našeho obvodu jsou dobré. Klasických hrišť s dětskými prvky jsme už v obvodu nainstalovali několik, například jen v minulém roce čtyři, samozřejmě ale i v tom budeme pokračovat. A co se týče cen pro vaši představu - pět malovaných her stojí přibližně stejně, jako jeden houpací koník. Finančně se tedy nejedná o náročný projekt.
DOTAZ: Dobry den proc sez domku cerveneho krize na ulici 1. Maje kde jen vzniknout studentske a dalsi bydleni se stava dalsi gheto a vyloucena oblast plna odpadku a spiny!!! Je to otresne pred 2 lety jste slibovala investora zeslovenskaa skutek utek. Dalsi prednadrazi!! Hlavne ze chcete novou radnci. Marianske hory zacinaji byt opet spinave rozbite a usmudlane jako celek!!!
ODPOVĚĎ:To, co píšete, není pravda. Domy na Červeném kříži jsme slovenskému investorovi, který studentské městečko sliboval, už prodali. Jeho záměr je dlouhodobý a na našem zastupitelstvu v dubnu nový majitel další postup prezentoval. Zatím opravuje byty, které pronajímá, a vyčleněné objekty na studentské bydlení by měl začít opravovat v létě. Ani nás netěší relativně pomalý postup těchto oprav, chceme ale věřit tomu, že maximálně do pěti let se celá situace radikálně změní a lokalita bude odpovídat slibům investora. Možná byste mohl konkretizovat místa, která se vám v obvodu zdají neuklizená nebo špinavá, budeme rádi za každý podnět všímavých občanů.
DOTAZ: Jestli můžu,tak dva dotazy...tak,jak to vypadá s tím úžasným studentským městečkem,prozatím to vypadá spíše na nové úžasné gheto,pro naše milované spoluobčany...a opravdu máte dojem,že ta nová obluda na náměstí,je to,co obyvatelé Mar. Hor OPRAVDU nejvíce chtějí a potřebují?Já,když jdu po některých ulicích po Mariánkách,tak mám spíše dojem,že občané by asi více uvítali nové chodníky,jelikož na hodně místech to je spíše o tom,jak chodit a nezlomit si nohy.Ludmilina ul. je ve stavu,který připomíná stav dvě minuty po výbuchu.A takových ulic je samozřejmě daleko více.
ODPOVĚĎ:Studentské městečko viz. předchozí odpověď. Míníte-li "obludou" návrh nové radnice na náměstí, je samozřejmě na tuto záležitost více názorů, negativních, i pozitivních. Potřeba její výstavby vyplynula z neutěšeného stavu současných tří budov radnice. Chodníky i cesty opravujeme průběžně, konkrétně Ludmilina ulice je v majetku úřadu pro zastupování státu, není to tedy náš majetek, a očekáváme, že v průběhu letošního roku nám jej úřad bezúplatně předá, abychom ulici mohli zrekonstruovat. Projektově jsme již připraveni.
DOTAZ: Zdravím paní Liano a taky bych měl dotaz :) Jak vnímáte celou kauzu "krizi vlády" - tedy zemana, babiše i sobotku a pokus odvrátit pozornost davu směr kauza kájínek?
ODPOVĚĎ:Souhlasím s výrokem Václava Klause mladšího, že současná situace není vládní krizí, ale pouhým začátkem volební kampaně. To, co předvádějí vládní špičky, včetně prezidenta, je podle mě ale už za hranou a rozhodně nepřispívá k politické kultuře v naší republice. Domnívám se, že kauza Kájínek s tím nesouvisí.
DOTAZ: Adaptační pobyt prvňáků k moři je super nápad! Byli jsme loni, byla to úžasná akce. Plánujete v organizování těchto pobytů pokračovat?
ODPOVĚĎ:Děkujeme za pochvalu. Adaptační pobyty prvňáčků naší základní školy v Chorvatsku se skutečně povedly. Děti se seznámí s třídním kolektivem a třídní učitelkou, seznámí se mezi sebou i rodiče. To všechno pak má vliv na vytvoření příznivého klimatu ve třídě. Rozhodně v organizování pobytů budeme pokračovat, budoucí prvňáčci dvou našich tříd pojedou k moři i letos. V prvních dvou zářijových týdnech plánujeme dva turnusy, opět se pojede do Dalmácie, děti s rodiči budou bydlet v klimatizovaných mobilních domech s vlastním sociálním zařízením.
DOTAZ: Dobrý den paní starostko,
co bude znamenat "vyloučená lokalita" pro řádné občany vlastním na ulici Výstavní ?? Děkuji
ODPOVĚĎ:Vyloučenou lokalitou bude určena pouze budova ubytovny. Žádný negativní dopad na slušné občany v okolí to mít nebude. Jedná se o to, že v této "lokalitě" nebude již možné novým nájemníkům přiznávat doplatek na bydlení. Věříme, že postupně se tak obsada ubytovny změní.
DOTAZ: Paní starostko, je stavba nové radnice na Mariánském náměstí opravdu nutná? Současná radnice je podle mě v uspokojivém stavu.
ODPOVĚĎ:Vedení naší radnice je přesvědčeno o tom, že výstavba nové budovy na Mariánském náměstí má smysl. Zvětší se bezpečnost v okolí náměstí, lidé budou mít při vyřizování svých záležitostí větší komfort, bezkonkurenčně lepší dostupnost díky blízkosti MHD, objekt bude bezbariérový, s moderními technologiemi v energetické třídě pasivního standardu. Zároveň projekt řeší nové možnosti parkování v parkovacím domě, který bude součástí radnice. Pozemky, na kterých se má stavět, patří městskému obvodu a historicky byly zastavěné (Hostinec U Koule). Investovat finanční prostředky do současných budov tak, aby odpovídaly dnešním požadavkům, je nerentabilní, když za obdobné peníze může mít obvod budovu novou.
DOTAZ: Dobrý den, co takhle obnovovat stromy v ulicích, které byly pokaceny a na jejich místě na chodníku zůstává čtverec trávy nebo se zadlazdi? V mariankach jsou takových míst desítky. Děkuji za realizaci :)
ODPOVĚĎ:Vaše otázka se zřejmě týká aleje na ulici Přemyslovců, kde byly stromy vysázeny na vodovodním řádu. Po letech dochází ke stále častějším poruchám a vodárny nesouhlasí s tím, abychom sázeli na místě původních stromů nové. Do budoucna bohužel budeme muset vykácet celou alej, protože ulici čeká celková rekonstrukce vodovodu a kanalizace a stromy nahradí jiné formy zeleně. Jinak vždy dbáme na to, aby vykácené stromy byly nahrazeny novou výsadbou, což se týká nejen nás, jako vlastníků stromů, ale i jiných majitelů.
DOTAZ: Hezký dobrý den,
moc Vám fandím. Mám k Vám jednu velkou prosbu. Bydlím v Ostravě na Dubině a zajímá mně kdo sestěhovává problémové občany z jiných částí Ostravy k nám do Ostravy Jihu? Pan primátor Ostravy Macura ani starosta Jihu Bednář mi na to nechtějí odpovědět...Proto Vás snažně moc prosím o odpověď. Budeme muset prodat byt a odstěhovat se s našimi školou povinným dětmi pryč. Proto chci vědět, kdo to dělá. Proč to je mi jasné....Jinak stačí se zeptat prodavaček v Albertu u podchodu co se tady poslední 2-3 roky děje...!!!! Prosím odpovězte. Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, přidělování bytů, které jsou v bytovém fondu městského obvodu, je v kompetenci radnic. Jedině za to je samospráva zodpovědná.
Proto například náš městský obvod prodal ze svého portfolia bytů jen malou část (cca do 10 procent), abychom mohli rozhodovat o tom, kdo v našich bytech bydlí. Soukromé vlastníky bytů a jejich nájemníky ale bohužel nedokáže ovlivnit žádný starosta, ani primátor.
DOTAZ: Dobrý den, paní starostko,
jak se Vám líbí ulice 28. října od tramvajové zastávky Mariánské náměstí po zastávku Hulvácká. Je moc smutné, jak tato část vypadá, nezdá se Vám :( ?? Je možnost uložit (naznačit) drobným obchodníkům, jak by měly vypadat tyto obchůdky a budovy ?? Snad je jen 4 až 5 obchodníků na ul. Prostorná, kteří by dostali 1 nebo 2 -ku za své prostory...... Děkuji
ODPOVĚĎ:Nelíbí. Bohužel ale prostory, o kterých píšete, jsou převážně v soukromém vlastnictví. S obchodníky mluvíme, aby se na vzhled svých prodejen zaměřili, ale zákonný nástroj na to, abychom ovlivnili, jak výlohy vypadají, neexistuje.
DOTAZ: Dobrý den,kdy bude pokračovat další etapa oprav sídliště Vršovců?Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Další etapy regenerace sídliště Vršovců budou realizovány v letošním a příštím roce. Plánujeme vybudovat nové chodníky, obnovu zeleně, parkoviště, dětské prvky a taky prvky pro seniory.
DOTAZ: Dobry den, pani starostko. Vas obvod vypada tragicky. Jiz na prvni pohled. Jedna se o nejhorsi cast Ostravy.Domnivam se ze se o neho vubec nestarate a predevsim uprednostnujete vlastni lobbisticko-podnikatelske zajmy. Ta nova priserna budova, kterou hodlate brzy postavit jest toho pregnantnim dukazem. Zeptam se Vas takto : Jak dlouho hodlate setrvat ve funkci starostky?
ODPOVĚĎ:Jedná se o úhel pohledu. Nejsem si vědoma upřednostňování jakýchkoli lobisticko-podnikatelských zájmů. Na otázku "Jak dlouho hodlám setrvat ve funkci starostky?" odpovídám: "Dokud mě budou občané volit a budu cítit, že našemu městskému obvodu mohu být prospěšná." Nebojte se, sebereflexi mám.
DOTAZ: Jak se obvod stará o seniory? Co pro ně připravujete?
ODPOVĚĎ:Zrovna minulý týden jsme uspořádali tři výlety do Hradce nad Moravicí a arboreta v Novém Dvoře, senioři byli nadšeni. Původně jsme měli naplánované dvě cesty, ale pro velký zájem jsme se rozhodli třetí termín přidat. Tyto akce organizuji společně s místostarostkou našeho obvodu Janou Pagáčovou, už nyní plánujeme další na podzim. V průběhu května a června budeme instalovat bezpečnostní tlačítka pro seniory, probíhají počítačové kurzy a otevřena je internetová kavárna v našem domě s pečovatelskou službou. V tomto roce také upravíme atrium v DPS na ulici Šimáčkově, kde se pro místní obyvatele vytvoří příjemné posezení. Organizujeme společné akce pro žáky základní školy a seniory, jakož i mnoho dalších drobných akcí v průběhu celého roku.
DOTAZ: Budete opět provádět postřik proti klíšťatům?
ODPOVĚĎ:Ano, letos nejen na zahradách mateřských škol, jak jsme to udělali v loňském roce, ale přidáváme i další místa, například okolí domů s pečovatelskou službou a areál základní školy v okolí nově vybudovaného sportovního hřiště, které jsme v květnu otevřeli pro veřejnost. Akce s postřiky se nám v loňském roce osvědčila, v ošetřených oblastech prokazatelně nedošlo k napadení dětí klíšťaty.

Více toho dnes nestihneme, jestli máte další dotazy, pište mi na mail janackova@marianskehory.cz.

Děkuji vám a přeji pěkné dny.

Liana Janáčková

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení