Pořadatelem bylo Centrum sportovních aktivit VUT Brno ve spolupráci s komisí veslování České asociace univerzitního sportu (ČAUS). "Letošní účast závodníků a také výkonnostní úroveň byla nejlepší v historii konání akademického mistrovství republiky," hodnotil akci předseda komise veslování ČAUS Jiří Žídek.

"Na startu byli studenti z patnácti vysokých škol a univerzit z Česka i hosté ze zahraničí. Slovensko vyslalo závodníky z UK a STU Bratislava, z Polska přijela veslařka AWF Krakow. Šampionát ale neměl mezinárodní status, takže tito závodníci byli nakonec hodnoceni mimo oficiální pořadí," vysvětlil Žídek.

V konkurenci řady veslařů, kteří letos reprezentovali ČR na MS či na Světovém poháru a bojovali také o letenky na OH 2008 do Pekingu, se podařilo tituly akademických mistrů obhájit pouze dvěma závodníkům. V kategorii žen to zvládla výborně studentka 2. ročníku ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava Pavlína Žižková, která zvítězila v novém osobním rekordu 6:47,9 min. a nechala za sebou jak vynikající Polku Agatu Gramatyku z AWF Krakow, tak kompletní sestavu českého reprezentačního dvojskifu žen Antošová (ČVUT Praha), Vařeková (UK Praha).

"Tato posádka letos vybojovala na MS v Mnichově 5. místo a zajistila si start na OH v Pekingu. Polská závodnice stále bojuje v rámci polského výběru o nominaci. V současné době drží pozici polské dvojky ve skifu, což zvyšuje hodnotu předvedeného výkonu Pavlíny Žižkové, která si tímto výsledkem řekla o nominaci na akademické mistrovství světa 2008 do Bělehradu," prozradil Žídek.

Akademický titul v kategorii mužů lehkých vah (do 75 kg) obhájil Miroslav Vraštil z UP Olomouc, který porazil svého parťáka z reprezentační čtyřky bez kormidelníka Vlastimila Čablu (UTB Zlín). Tato posádka letos zatím neúspěšně bojovala o kvalifikaci na OH 2008, šanci má ještě příští rok na regatě v Luzernu. V kategorii žen lehkých vah (do 61kg) dominovala Markéta Pazderková z ČZU Praha, v kategorii mužů zvítězil letošní akademický mistr ČR ve skifu Jaroslav Řepa (BIVŠ Praha) před závodníky Divišem a Došlíkem z UP Olomouc.

Výsledky

ženy: 1. Žižková (VŠB-TU Ostrava) 6:47,9 min., 2. Antošová (ČVUT Praha) 6:59,3, 3. Vařeková (UK Praha) 7:08,9, … 5. Nohýnková (VŠB-TU Ostrava) 7:32,3,
lehké váhy (do 61 kg): 1. Pazderková (ČZU Praha) 7:27,0 min., 2. Zbořilová (VŠTVS Palestra Praha) 7:54,7, 3. Francová (VŠE Praha) 8:01,3, … 9. Šimková (VŠB-TU Ostrava) 9:09,1.

Muži: 1. Řepa (BIVŠ Praha) 6:14,4min., 2. Diviš 6:16,3, 3. Došlík (oba UP Olomouc) 6:17,9, … 7. Stejskal 6:25,7, 11. Tomašík (oba VŠB-TU Ostrava) 6:42,6,
lehké váhy (do 75 kg): 1. Vraštil (UP Olomouc) 6:23,4 min., 2. Čabla (UTB Zlín) 6:31,0, 3. Šimon (VUT Brno) 6:33,2, … 11. Karpeta (VŠB-TU Ostrava) 7:03,6, 12. Endel (oba VŠB-TU Ostrava) 7:07,6.