DHL v tie-breaku opustilo štěstí

Ostrava - Volejbalisté DHL sice v úvodním dějství finálového zápasu smetli Jihostroj České Budějovice, ale z první výhry v sérii se včera v Ostravě nakonec po pětisetové bitvě radoval soupeř.

25.4.2008

Ze zápasu o mistra volejbalové extraligy mezi DHL Ostrava a Českými BudějovicemiFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Finále se hraje na čtyři vítězná utkání a pokračuje v sobotu od 17 hodin opět v ostravské hale Sarezy na Hrušovské ulici.

Ostravskou smršť odstartovalo eso blokaře Michálka, další body připsali Správka v útoku a skvělými bloky Kubala s nahrávačem Zaťkem. Právě obrana na síti a podání byly hlavními zbraněmi domácího týmu, který svého soupeře smetl z palubovky za pouhých čtrnáct minut s devíti body na kontě. „V prvním setu jsme se nestačili divit, Ostrava nás přehrála servisem a nedala nám vůbec šanci,“ přiznal kouč Jihostroje Petr Brom, který obhajuje mistrovský titul.

Hosté se ale z výprasku rychle vzpamatoval, zlepšili podání a s příchodem zkušeného blokaře Pochopa i obranu, takže druhá sada se vyrovnala. V jejím závěru se rozehrál univerzál hostů Motys, naopak Ostrava udělala pod tlakem soupeře několik chyb a bylo vyrovnáno. „Po prvním setu to s námi vypadalo špatně, ale říkal jsme si, že DHL nedokáže dávat takový servis celý zápas, a to se potvrdilo,“ řekl kapitán Jihostroje Stanislav Pochop.

Další dějství měla podobný scénář – ve třetím se stal hlavní postavou univerzál DHL Konečný, ve čtvrtém se o výhru hostů zasloužili smečař Čajan, Pochop a střídající univerzál Ventruba. „Čtvrtý set byl rozhodující pro vývoj celého utkání,“ vrátil se trenér DHL Jaroslav Tomáš k průběhu 4. sady, v níž jeho svěřenci vedli 21:20. „Pak jsme udělali trestuhodné chyby v útoku a závěr Budějovicím doslova darovali,“ neskrýval zklamání domácí kouč. „Zodpovědnost beru na sebe, dvakrát smečovat do autu v tak vypjaté situaci se nesmí,“ sportovně se přihlásil k vlastním hrubkám ostravský univerzál David Konečný.

Šanci dotáhnout zápas k výhře měli přesto domácí, kteří ve 5. setu vedli 10:8. „Přiklonilo se k nám štěstí. Po celý zápas byl proti nám univerzál Konečný úspěšný, ale v tie-breaku se nám povedlo ho třikrát zablokovat,“ radoval se z vítězství trenér Brom. „Finále bude dlouhé a my ho rozhodně nevzdáváme, soupeři se budeme snažit porážku oplatit,“ věří ve vyrovnání série trenér DHL Jaroslav Tomáš.

Finále: DHL Ostrava – Jihostroj České Budějovice 2:3 (9, –21, 19, –22, –12). Rozhodčí: Dvořák a Dočkal, čas: 95 min., diváků: 1300. Stav série: 0:1.

Ostrava: Michálek, Zaťko, Kozák, Kubala, Konečný, Správka, libero Chromý – Malínek, Nunes.

Č. Budějovice: Sládeček, Zach, Mach, Motys, Čajan, Smrčka, libero Habada – Pražák, Pochop, Ventruba.

Autor: Marie Rodovská