Finále Spenglerova poháru si hokejisté Vítkovic nezahrají. Přes včerejší semifinálovou porážku 4:5 s domácím Davosem však mohou být svěřenci trenéra Petera Oremuse se svými výkony na nejprestižnějším klubovém turnaji světa spokojeni.

Ostravští zanechali pod švýcarskými Alpami stejně jako loni skvělý dojem, když dokázali obhájit v konkurenci elitních evropských mužstev třetí místo.

Vítkovice měly proti favoritovi ještě ztíženou úlohu díky absencím.

V klíčovém duelu s patnáctinásobným vítězem Spenglerova poháru se musely obejít bez obránce Lukáše Kováře, který si z předešlého souboje s Fribourgem odnesl zlomeninu nártní kůstky. Mimo hru byl i jeho zkušenější parťák Marek Malík. Toho vyřadil zánět středního ucha. Do turnaje navíc vůbec nezasáhl nemocný útočník Marek Bartánus.

Davos měl od úvodu více ze hry a jako první otevřel skóre. Kane, jedna z několika posil z NHL, si dvakrát na skvělého Šindeláře nepřišel, napotřetí už ale své sólo dokázal zakončit střelou mezi betony vítkovického gólmana.

V první třetině měly Vítkovice více střel, ale na rozdíl od Davosu si žádnou gólovou šanci nevypracovaly. Zpozornět museli domácí pouze při pokusech Szturce, ten však v obou případech minul.

V úvodu druhé třetiny už nebyl Davos tak hladový. Přestože domácí vedli pouze o gól, působili uspokojeně, čehož bojující a stále nebezpečnější Vítkovice využily.

Burger vyhrál buly pro Klimka, který propálil Berru a srovnal. Než se stačili domácí probrat ze šoku, už prohrávali.

Kudělka si najel před branku a střelou mezi betony zajistil Vítkovicím senzační vedení. Z něj se však radovali Ostravští pouhých 36 vteřin.

Sýkorovu ránu ještě Šindelář vyrazil před sebe, ale s dorážkou Hofmanna si už neporadil a bylo opět vyrovnáno.

Na hráčích Davosu nebylo znát, že hrají čtvrtý zápas ve čtyřech dnech, převzali iniciativu a na konci druhé třetiny už byli zase o gól vepředu. Za vítkovickou obranu si najel Bürgler a na jeho bekhendový blafák byl Šindelář krátký.

Ještě před přestávkou mohl Davos zvýšit, ale Kane a po něm Sciaroni zazvonili o tyč.

Vítkovice hrály bez respektu a Davosu byly až na první třetinu naprosto vyrovnaným soupeřem.

Szturc se proměnil po výpadu Walkera v basebollovou hvězdu, když sklepl pohotově puk přímo ze vzduchu a znovu srovnal krok.

K vidění byl skvělý hokej, šance střídala šanci.

Bohužel pro Vítkovice se ujalo až sólo Thorntna, které zakončil mazák s 1191 zápasy v zámořské NHL střelou pod Šindelářovu vyrážečku.

Vítkovice dál dřely a i potřetí dokázaly srovnat náskok zaskočeného favorita, kterému už také trochu začínaly docházet síly.

Roman potáhl puk do útočného pásma a fantastickou zpětnou přihrávkou zpoza branky vyzval k zakončení Svačinu, a ten zachoval v čase 54:37 chladnou hlavou.

Když už se zdálo, že se půjde do prodloužení, vjel do útočného pásma Kane a přesným švihem o horní tyč rozhodl.

Vítkovice byly od druhé třetiny domácímu favoritovi minimálně vyrovnaným soupeřem a alespoň prodloužení si zasloužily.

„Odehráli jsme výborný zápas a teď jsme zklamaní. Dostat po takovém výkonu rozhodující gól dvacet vteřin před koncem, to zamrzí," řekl Vladimír Svačina, který byl i přes prohru na celý tým pyšný.

„Odehráli jsme skvělý turnaj, z tohoto podlehu musíme být maximálně spokojení," dodal Svačina.¨¨
Ve finále si rozdá Davos s Kanadou, která v prvním semifinále přejela Fribourg 5:1.

Bitva a celkové vítězství 86. ročníku Spenglerova poháru začíná v pondělí v pravé poledne.

VÍTKOVICE NA SPENGLEROVĚ POHÁRU

1. zápas ve skupině: HC Vítkovice Steel – Salavat Julajev Ufa 4:5 v prodl. (2:1, 2:2, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Huna (Roman, Svačina), 10. Huna (Kucsera, Roman), 22. Roman (Huna), 27. Svačina (Stehlík, Szturc) – 15. Zinovjev (Chlystov, Filatov), 24. Mirnov (Musatov), 35. Zinovjev (Gurkin), 41. Filatov (Chlystov), 61. Kolcov (Kajgorodov, Pihlström). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Reiber – Fluri, Köhler (všichni Švýc.). Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 6000.

Vítkovice: Málek – Wellinger, Barinka, Sloboda, Kudělka, Malík, Stehlík, L. Kovář, Voráček – J. Káňa, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – Bartánus, Kucsera, Klimek – Walker, Kolouch, Szturc.

2. zápas ve skupině: HC Vítkovice Steel – HC Fribourg-Gottéron 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Szturc (R. Hruška, Malík), 22. Huna – 45. Sprunger (Bykov). Rozhodčí: Rochette (Švýc.), Skilliter (Kan.) – Kohler, Tscherrig (oba Švýc.). Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 6500.

Vítkovice: Šindelář – Wellinger, Barinka, Sloboda, Kudělka, Malík, Stehlík, L. Kovář, Rehák – Klimek, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – J. Káňa, R. Hruška, Szturc – Šedivý, Kucsera, Walker.

Konečná tabulka

1. Vítkovice 2 1 1 6:6 4
2. Fribourg 2 1 1 6:3 3
3. Ufa 2 1 1 6:9 2
(Vítkovice postoupily z prvního místa přímo do semifinále)

Semifinále: HC Davos – HC Vítkovice Steel 5:4 (1:0, 2:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 12. Kane, 32. Hofmann (P. Sýkora, Von Arx), 37. Bürgler (Marha), 47. Thornton (Tatíček), 60. Kane (Joggi) – 28. Klimek (Burger), 32. Kudělka (Huna), 43. Szturc (Walker, R. Hruška), 55. Svačina (Roman). Rozhodčí: Skilliter (USA), Reiber – Kohler, Müller (všichni Švýc.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6504.

Davos: Berra – Forster, Joggi, Back, Grossmann, Alatalo, Ramholt – Schneeberger – Hoffmann, Sýkora, von Arx – Tatíček, Eriksson, Kane – Marha, Thornton, Burgler – Steinmann, Ryser, Corvi – Sciaroni. Trenér: del Curto.

Vítkovice: Šindelář – Wellinger, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, T. Voráček, Rehák – Klimek, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – Walker, R. Hruška, Szturc – Šedivý, Kucsera, Kolouch – J. Káňa. Trenéři: Oremus a Svozil.