I její 18. ročník který je zároveň druhým kolem seriálu Českého poháru, bude mít mezinárodní punc, v porubské kryté padesátce se představí plavci ze Slovinska, Polska a Slovenska.

„Vzhledem k tomu, že Velká cena je zařazena do evropského termínového kalendáře a plavci na něm mohou plnit limity pro srpnové mistrovství světa v Šanghaji, jsme očekávali větší účast plavců ze zahraničí. Někteří už ale nominační kritéria splnili a teď už jsou v plné přípravě na šampionát, takže nechtějí objíždět jiné mítinky, další se zase chystají na nominační závody ve svých zemích,“ vysvětlil trenér pořádajícího KPS Ostrava a ředitel mítinku Boris Neuwirt, proč letos v Porubě chybí tradiční účastníci Velké ceny.

Představí se271 závodníků ze 43 klubů, kteří celkem uskuteční 1163 startů

„I letos se určitě dočkáme kvalitních výkonů i rekordů mítinku,“ věří Neuwirt, že sportovní úroveň Velké ceny bude tradičně vysoká.

Vedle českých reprezentantů Martina Vernera, Květoslava Svobody, Kláry Václavíkové (všichni Kometa Brno), Barbory Závadové, Martina Baďury (oba KPS Ostrava), Markéty Strapkové (Zlín), Petry Klosové (Nový Jičín), Petra Bartůňka (Ústí n. L.) a Michala Rubáčka (Znojmo) a plavkyň ze slovinské Radovljice, mezi kterými jsou i medailistky z posledního ME, se o ni určitě postarají junioři. „Budou se pokoušet o splnění limitů na červencové mistrovství Evopy juniorů v Bělehradě, srpnový světový šampionát juniorů v Limě a na červencový Evropský olympijský festival mládeže v Turecku,“ prozradil ředitel Velké ceny Ostravy a zároveň trenér juniorské reprezentace.
Na Velké ceně Ostravy jsou po oba dny od 9 hodin na programu rozplavby, finálový blok začne v porubském bazénu v sobotu od 15.30 a v neděli od 14.30 hodin.


Splní si sestry doma své sny?

Plavou odmalička, voda je jejich živel. Podruhé osmnáctiletá Barbora Závadová nastoupí se svou o čtyři roky mladší sestrou Terezou v jednom závodě, ale poprvé to bude v domácím porubském bazénu na víkendové Velké ceně Ostravy. Premiéru zažila sourozenecká dvojice z Klubu plaveckých sportů Ostrava vloni na podzim.

Oddílové rekordy už mi sestra nebere

„Bylo to na Velké ceně Kopřivnice, plavaly jsme spolu kraulovou osmistovku,“ prozradila Barbora. Mladší sestru tehdy porazila asi o padesát metrů.

„Ona říkala, že mě viděla a nechala mě plavat,“ se smíchem líčí nejlepší česká juniorka roku 2010, která už několik let patří k úspěšným seniorským reprezentantkám.

„Sestra plave trochu jiné disciplíny než já, ale oddílové rekordy v žácích mi už bere. Po Velké ceně se asi až do konce léta v jednom závodě nepotkáme,“ vysvětlila Barbora.

Svůj program už má jasný, koncem července ji čeká mistrovství světa v Šanghaji. Nominační limit splnila vloni v srpnu – na ME v Budapešti na 400 metrů polohový závod a na poloviční trati o pár dnů později na Olympijských hrách mládeže v Singapuru, kde vybojovala bronz.

Na společnou kraulovou stovku se těší

Mladší Tereza se o vrchol letošní sezony musí teprve poprat. V sázce je start na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v červenci v tureckém Trabzonu. Zajistit nominaci by si mohla právě o víkendu.

„Když se mě bude držet, tak by mohla splnit limit,“ těší se Barbora na společnou kraulovou čtyřstovku. „Moc bych jí to přála, ale juniorské limity jsou teď daleko těžší, než byly kdysi ty moje. Chybí jí pár sekund, a kdyby plavala se mnou, mohla bych ji vytáhnout,“ přeje úspěch své mladší sestře.

I ona však má sen, který by si ráda splnila na domácím mítinku. „Ještě nikdy se mi nepovedlo Velkou cenu Ostravy vyhrát,“ přiznala osmnáctiletá reprezentantka. Letos, kdy ve startovním poli chybí zkušené plavkyně z Maďarska, které v minulosti v Ostravě dominovaly, má velkou šanci.

„To se může zdát, ale holky ze slovinské Radovljice jsou opravdu silné. Dívala jsem se na jejich letošní časy a Anja Klinar, která byla vloni třetí na mistrovství Evropy, plavala podobně jako já, takže to bude souboj,“ uvědomuje si Barbora kvalitu svých soupeřek.

„Klub z Radovljice patří k tradičním účastníkům našeho mítinku. Letos se nás zeptali, zda bude Bára plavat 400 metrů polohový závod. Když jsme řekli, že ano, přihlásili se,“ prozradil Vítězslav Hartmann, trenér Závadové. „Oni mi to vítězství chtějí vzít,“ posteskla si Barbora, která letošní rok podřídila přípravě na MS v Šanghaji.

Zkouška na olympijské hry v Londýně

„Poprvé jsem zažila vysokohorské soustředění. Bylo to těžké psychicky i fyzicky, ale dá se říct, že to nejhorší už mám za sebou,“ věří plavkyně, která koncem ledna strávila tři týdny v italských Alpách a v dubnu stejnou dobu ve španělské Sierra Nevadě.

„Hlavně šlo o tu výšku, byli jsme ve více než dva tisíce metrech nad mořem. Plavali jsme možná trochu méně než na normálním soustředění a měli i lehčí posilovnu, přesto to bylo o hodně těžší. Lyžovat jsme nebyli ani jednou, protože jsme byli tak unavení, že to vůbec nešlo,“ vylíčila náročnou přípravu na MS.

Další soustředění ji ještě čekají doma i v zahraničí. „Šampionát bude pro plavce zkouška na olympijské hry příští rok v Londýně,“ konstatoval trenér Hartmann.

„To určitě, ale napřed se hlavně musím na tu olympiádu dostat,“ souhlasí Barbora Závadová. „V Šanghaji se budu pokoušet přiblížit k limitu, ke kterému mi momentálně chybí tři vteřiny. A kdyby se to povedlo, tak si budu pískat a mít pěkné prázdniny,“ má jasný cíl talentovaná plavkyně.