„Lidé nosí třešně, ostatní ovoce přijde na řadu později,“ uvedla Věra Böhmová. Více než 14 dní dochází do pěstitelské pálenice společnosti MASSA v Tiché desítky zájemců. „Zatím se nám hlásila odhadem asi stovka lidí. Pálíme třešně a máme k dispozici dva třísetlitrové kotle,“ doplnil Pavel Majerek z tichavské pálenice.

Jiné palírny na Novojičínsku na své první zákazníky čekají. „Lidé se nám již nyní ozývají s pálením třešní, my však máme oficiální termín po povolení celní správy stanoven na osmý srpen,“ vysvětlil Miroslav Kelnar z Pěstitelské pálenice Starý Jičín, která k výrobě destilátů používá dva destilační kotle s obsahem 200 a 250 litrů.

První zájemci se ozývají také Pálenici Příbor – Točna. „Zatím nepálíme nic většího, jen malé množství pod dvě stě litrů a máme kotel na tři sta litrů. Telefonovalo asi jen pět lidí, kteří mají třešně. Ta pravá sezóna pálení začne tak od poloviny srpna. Zaslechl jsem, že na jižní Moravě na Hané pálí o něco dříve. Nemyslím si však, že je to to pravé období,“ sdělil Vítězslav Kotala z příborské pálenice.

Dva destilační kotle na 300 a 600 litrů zatím zahálí i v Pálenici – Tomáš Koláček Odry. „První zájemci se sice hlásí, ale ještě ovoce peckoviny nepálíme,“ potvrdil Karel Rýpar z oderské pálenice.

Pěstitelská pálenice provozovny Fleret Likérka ve Frenštátě pod Radhoštěm se dvěmi 600 litrovými kotli bude lidem k dispozici zhruba za měsíc. „Momentálně nepálíme, termín dovozu ovoce máme stanoven na pětadvacátého srpna,“ upřesnila Jarmila Vojkovská. Pěstitelské pálenice vyrábí ovocné destiláty a k vypálení může pěstitel dodat ovoce nebo vlastní kvas. Většinou zákazníci pálenic nosí peckoviny, jako jsou švestky, meruňky, třešně či mirabelky a také malvice v podobě jablek a hrušek. Například švestky se objevily poprvé v Evropě za doby Alexandra Velikého. V té době zřejmě nikdo netušil, že se plody těchto stromů stanou základní vstupní surovinou pro výrobu „všeléku“, slivovice neboli, na Valašsku, trnkovice.