VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výrobu koksu drtí krize. A lidi obavy z nezaměstnanosti

Ostrava - Desítky zaměstnanců koksovny Jan Šverma jsou doma se šedesáti procenty původního výdělku. A shánějí informace, co s nimi a s koksovnou bude dál.

18.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Koksovna Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách měla namále už vícekrát. Například v roce 1997, kdy ji zasáhla vážně povodeň a k zastavení výroby tehdy mnoho nechybělo. Nebo když chtěli koksovnu vytlačit z města ostravští radní, a to kvůli znečišťování životního prostředí. Podle dohody vedení města s tehdejším managementem měla ukončit provoz nejpozději do roku 2005.

Ani příroda, ani ekologie ale výrobě koksu „na Švermě“ nedaly červenou. Ve vážném ohrožení je nyní koksovna kvůli ekonomickým důvodům. Firma se musí potýkat s výrazně nižším odběrem koksu, který se hromadí na skládkách. Za vším stojí krize a problémy firem vyrábějících ocel, které koks nakupují.

„Věřím, že se to podaří překonat, že koksovna ještě chvíli pojede,“ říká předseda odborů na koksovně Šverma Petr Zmij. Dodává ale, že nálada mezi lidmi dobrá není. „Jaká jiná by měla být? Lidé jsou nejistí, nevědí, co bude dál,“ vysvětluje.

„Všichni nadávají, nedivím se, jsou nervózní. Doma musely zůstat i ženy samoživitelky, které budou mít problémy s penězi vyjít,“ potvrzuje dlouholetá zaměstnankyně koksovny, která se také spolu s desítkami svých kolegů ocitla v takzvané částečné nezaměstnanosti, kdy jim jejich chlebodárce vyplácí šedesát procent původního výdělku. Své jméno zveřejnit nechce, aby neměla na pracovišti problémy. Protože má jen čtyři roky do důchodu, už by jí ani nevadilo, kdyby dostala výpověď a slíbené odstupné za dlouholetou práci. „Být doma za těch šedesát procent mzdy není dobré. Nemůžete si ani najít brigádu nebo někam odjet. Každý pátek se musíme hlásit na závodě. Odejít do nové práce také teď nemohu. Nechci totiž přijít o odstupné,“ říká.

Většina lidí, kteří jsou nuceně doma, jsou z obsluhy koksárenské baterie číslo 3. Její provoz byl utlumen. „Baterie je v takzvané teplé rezervě, tedy z důvodu omezené poptávky nevyrábí koks, ale je pod plynem, aby mohla být produkce kdykoliv obnovena,“ uvedl náměstek ředitele společnosti OKD, OKK Petr Václavík. Dodal, že management společnosti zvažuje několik variant, které by zajistily úspory a zvýšily efektivitu výroby koksu. Žádné konkrétnější informace nesdělil s tím, že definitivně by mělo být rozhodnuto tento týden. Koksovna zaměstnává nyní asi pět set lidí.

Částečnou nezaměstnanost uplatňuje kvůli krizi řada firem

Koksovna Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách není výjimkou. Kvůli současné ekonomické krizi roste počet firem, které zaměstnancům vyplácejí jen šedesát procent předchozího výdělku. Lidé se pak ocitají v takzvané částečné nezaměstnanosti. V Ostravě teď částečnou nezaměstnanost uplatňuje pětapadesát zaměstnavatelů u 2681 zaměstnanců. „Ve skutečnosti jsou ale počty firem i zaměstnanců vyšší, protože tam, kde působí odborová organizace, nemusejí zaměstnavatelé žádat o rozhodnutí úřad práce, dohodnou se s odborovou organizací, a proto o tom nemáme přehled,“ vysvětluje mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová.

Někteří zaměstnavatelé uplatňují částečnou nezaměstnanost řadu měsíců. Situace lidí, kteří balancují mezi prací a nezaměstnaností, pak není jednoduchá. „Samozřejmě záleží na nich, jak se rozhodnou, zda firmu za daných podmínek opustí. Ale v současné době je opravdu velký nedostatek pracovních příležitostí,“ podotýká Baďurová. Volná místa jsou například ve stavebních profesích, dále pro prodavače, svářeče, obchodní zástupce, operátory telekomunikačních zařízení, zdravotní sestry či lékaře. „To spektrum je poměrně úzké a počet míst i v uvedených profesích je mnohem nižší než v minulosti. Na jedno volné pracovní místo v registru úřadu práce připadá v Ostravě kolem třinácti uchazečů,“ vyčíslila Baďurová.

Kdyby se člověk rozhodl raději zaměstnání ukončit a přihlásit se na úřadu práce, musí pro výplatu podpory v nezaměstnanosti splňovat podmínku, že odváděl příspěvky na důchodové pojištění alespoň po dobu 12 měsíců v posledních třech letech. První dva měsíce evidence pak má nárok na podporu v nezaměstnanosti ve výši 65 procent průměrného čistého výdělku, další dva měsíce na padesát procent a zbývající podpůrčí dobu jen na 45 procent. (ha)

Autor: Iva Havlíčková

18.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení