DENÍK ZAUJALO

„Provozovatel dvou porubských automatů Martin Špok počátkem letošního února už prodej čerstvého mléka v automatech ukončil. Jak vysvětlil, o čerstvé mléko nebyl takový zájem, aby automaty na sebe vydělaly. „Zpočátku to sice šlapalo, pak se ale začalo diskutovat, jestli převařovat, nebo ne. Zaznělo i z mého pohledu dost nešťastné vyjádření hlavního hygienika, to podle mého mínění sehrálo také svou roli,“ míní Špok.

Provozovatel dalších mléčných automatů, které jsou například u porubského Tesca, Kauflandu na Karolině či před Futurem, Zdeněk Polášek z MGT Group, je rovněž přesvědčen, že některá vyjádření hygieniků o zdravotních rizicích při pití nepřevařeného čerstvého mléka mnoho zákazníků odradila.

„Na Slovensku propaguje čerstvé mléko ministr zemědělství, pije mléko z automatu. U nás to vypadá, jak vypadá. Zájem o čerstvé mléko ale klesá. Určitou roli možná hraje i pohodlnost některých zákazníků. Pro hodně lidí je pak daleko jednodušší naskládat do vozíku třeba dvacet krabic trvanlivého mléka, než chodit co druhý nebo třetí den čepovat mléko do automatu. Že i čerstvé mléko, které na rozdíl od toho trvanlivého obsahuje řadu živých, lidskému tělu prospěšných organismů, veterináři kontrolují a nemůže být závadné, pak můžeme opakovat do nekonečna. Lidé už zaslechli i opačné informace a těžko se v tom orientují,“ vysvětluje Polášek.

Už jste ochutnali mléko z automatu?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Manželé Dudkovi z Ostravy-Heřmanic, kteří mléčný automat otevřeli jako první v Ostravě počátkem loňského února, vysvětlili tehdy svůj počin částečně i snahou přilákat další zákazníky do své prodejny. „Pokud si zvyknout chodit na mléko do automatu, tak si mohou nakoupit u nás i další potraviny. Po těch několika týdnech jsme už mírný nárůst nákupů zaznamenali,“ pochvalovali si pár týdnů po zahájení prodeje čerstvého mléka.

I když také z automatu u jejich prodejny už lidé nečepují tolik mléka jako před rokem, věrní zákazníci zůstali. „Ti lidé chodí pravidelně, někteří načepují litr, další litr a půl, někteří ale berou i třeba osm litrů, a pak si z mléka dělají třeba tvaroh nebo další pochutiny. Některý měsíc je slabší, jiný zas lepší. Automaty máme i v Hlučíně, tam se prodává také slušně, v Karviné se to naopak moc nerozjelo,“ upřesnil Miroslav Dudek.

Za litr mléka z automatu u heřmanické prodejny potravin platí lidé patnáct korun. Například u automatu, který stojí před vchodem do ostravského Futura, je cena o pět korun vyšší.

Zákazníci mají na mléčné automaty rozdílné názory. Někdo tvrdí, že se mu nevyplatí jezdit pro čerstvé mléko třeba i pár kilometrů, když si může nakoupit velké balení trvanlivého mléka, většinou i laciněji, ve velkých obchodech. Mladý muž z Poruby, který mléko nakupoval v pekárně, ale míní, že lidí, kteří nakupují raději v menších obchůdcích, přibývá: „Třeba menší pekařství či řeznictví působí daleko příjemnějším dojmem a už vím, jak jejich výrobky chutnají. To, že jsem nakoupil ke sladkému pečivu i litr či dva čerstvého mléka, už jsem bral jako samozřejmost. Myslím, že do budoucna se tento trend prosadí obdobně jako třeba biopotraviny.“

>> POZNÁMKA AUTORA

I mléko přímo od krávy musí o zákazníky bojovat

„To je jako za dob mého mládí,“ zaleskla se možná i slzička v očích pamětníků, když obchodníci zhruba před rokem začali i v Ostravě prodávat v automatech čerstvé mléko, které před pár hodinami nadojila Malina či jiná kravka. „Dělá se na tom škraloup, chuť má výbornou, úplně jinou než to, co prodávají v krabicích. Obsahuje látky, které tělu pomáhají. I děckám to prospěje, budou mít aspoň v těle obranné látky,“ notovali si obchodníci i zákazníci a zdálo se, že automaty na čerstvé mléko budou brzy stát na každém rohu.

Už po pár týdnech bylo ale jasné, že i čerstvé mléko od kravičky bude muset svést na trhu stejně tvrdý boj o pozice jako kterékoliv další zboží. Zprvu nenápadně ze zdroje jedna paní povídala, pak i z úst hygieniků zaznělo, že občas a u někoho vypití (nepřevařeného) mléka přímo od kravičky mohlo způsobit průjem.

Taková záporná agitka rozhodně prodeji čerstvého mléka neprospěla. Nemyslím si, že by lidé couvli ale jen kvůli ní. Někomu prostě mléko přímo od kravičky nezachutnalo, jinému se zase nechce nosit s sebou na nákup prázdnou flašku, třetího zaskočilo, že nepasterizované mléko vydrží jen pár dní, pak pochopitelně zkysne. Necelý rok po obrovském boomu tak například nedávno dva automaty v Porubě skončily a tamtamy varují, že podobný konec by mohl hrozit i dalším.

Ani tato, mléčná kašička, by ale nemusela být nakonec až tak horká. „Kdo má trošku přehled, tak ten vývoj mohl aspoň v hrubých rysech odhadnout. Dal se očekávat prvotní boom, logický byl i následný pokles zájmu. Obchodníkům určitě nepomohly ani různé útoky na zdravotní nezávadnost čerstvého mléka. Pokud jim ale zůstali stálí zákazníci, mají na čem stavět. Teď se jen budou muset snažit, aby lidí, kteří si pravidelně chodí čepovat čerstvé mléko, přibývalo,“ míní odborník, jenž se pohybuje v oboru už desetiletí a dodává: „Jak se v obdobných případech často říká, to už bude běh na hodně dlouhé trati.“