VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobotka: Amazon do vašeho kraje nechce, nabízíme možnost investic Číně

Ostrava - Noví investoři, nedostatečný počet technicky zaměřených studentů nebo dopravní infrastruktura. To jsou témata, o kterých včera debatoval premiér České republiky Bohuslav Sobotka se zástupci firem, podnikateli i rektory vysokých škol při návštěvě Moravskoslezského kraje. V nabitém programu si udělal čas na exkluzivní rozhovor pro regionální Deník.

10.5.2014 21
SDÍLEJ:

Bohuslav Sobotka. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Jaké kroky připravuje vláda na pomoc Moravskoslezskému kraji?

V řadě oblastí jsou to kroky, které by měly pomoci nejen Moravskoslezskému kraji, ale celé České republice. Důležitým krokem je dočerpání peněz z Evropské unie. I tady v regionu jsou projekty, kterých se to týká. To znamená zajistit, aby nám nejrůznější audity, dlouhé lhůty na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a další byrokratické problémy neznemožnily použít peníze z Evropské unie na podporu rozvoje regionu. Řešíme otázku prodloužení útlumu na Dole Paskov. Vláda schválila příslušnou smlouvu, teď už je to na jednáních mezi ministrem průmyslu a OKD, aby byla finálně podepsána.

Připravuje vláda i další kroky?

Chceme zrychlit výstavbu. Snažíme se proto zvýšit výkupní ceny za pozemky. Chceme novelizovat zákon na zadávání veřejných zakázek. To samozřejmě může pomoci nejen moravskoslezském regionu. Intenzivní pozornost a péči věnujeme každému většímu investorovi, který projeví zájem přinést pracovní místa i tady do Moravskoslezského kraje. Při mé návštěvě kraje jsem zavítal i do průmyslové zóny Nové Pole v Karviné, kde se stávající investoři cítí ohroženi kvůli potenciálnímu pokračování těžby v Dole Karviná v rámci OKD. Myslím si, že tuto věc je potřeba rychle a citlivě řešit tak, abychom o investice nepřišli.

Podařilo se už získat nějakého nového investora pro Moravskoslezský kraj?

Stále probíhají jednání. Teď nechci předčasně nic zveřejňovat, ale jsem průběžně informován ze strany Czech Investu, který se podařilo oživit, a ministra průmyslu a obchodu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jednal v Číně. Té nabízíme možnost investic právě v Moravskoslezském kraji. Během letošního roku tam zamíří i ministr průmyslu Jan Mládek. Jednou z nabídek, které poveze, je průmyslová zóna v Mošnově. I já jsem o tom už opakovaně s velvyslankyní Číny a dalšími čínskými představiteli, kteří v minulých měsících navštívili Českou republiku, hovořil.

Jak dopadla jednání s Amazonem?

Moravskoslezský kraj jsme Amazonu nabízeli v souvislosti s pochybnostmi, které byly v Brně. Bohužel jsme ale neuspěli, protože zájem Amazonu je skutečně investovat spíše v jižní části republiky. I tak se snažíme využít každou příležitost. Já pevně věřím, že v horizontu několika měsíců už budou vidět konkrétní výsledky.

Pro vstup nového investora je klíčová také infrastruktura, kterou z dopravních tepen v kraji vidíte jako stěžejní?

Jsem velmi rád, že po problémech, které tady byly v minulosti, pokračuje, a konec konců jsem to také viděl, když jsem byl na návštěvě Opavy, výstavba rychlostní komunikace mezi Ostravou a Opavou. To je projekt, který by měl být bez problémů úspěšně dotažený do konce. Poprosil jsem hejtmana Miroslava Nováka, aby mi poslal svůj pohled na připravenost jednotlivých dopravních staveb tady v Moravskoslezském kraji. Zdá se, že je tady celá řada připravených staveb, které váznou pouze na otázce financování. V jiných částech republiky máme úplně opačný problém.

Máte nějaké řešení?

Byl bych rád, kdybychom peníze z rozpočtů v příštích letech dostali tam, kde můžeme skutečně začít něco reálně stavět, což by mohl být i případ Moravskoslezského kraje. Přirozeně jednáme také o zlepšení propojení se Slovenskem. To je ona synergie, která se týká investic Hyundai. Jde o to, aby i ze slovenské strany byla dostavěna příslušná rychlostní komunikace směrem k hranicím Moravskoslezského kraje a napojila se na rychlostní komunikaci, která vede jablunkovským průsmykem.

Blíží se komunální volby, myslíte si, že ČSSD může uškodit kauza Dědic?

Myslím si, že tady platí, že sociální demokracie má v Ostravě a v moravskoslezském regionu dlouhodobě výraznou odpovědnost za vedení radnic, vedení měst a vedení kraje. Pevně věřím, že všechna tato podezření budou důsledně vyšetřena, a pokud se ukáže, že někdo pochybil a dopustil se trestné činnosti, že tato věc bude dotažena i v podobě příslušného soudního rozhodnutí. Sociální demokracie má zájem na tom, aby nepřišla o dobrou pověst.

Pokud jde o kauzu pana Dědice, popravdě řečeno, já jsem to jméno poprvé slyšel až v souvislosti s medializací jeho trestního stíhání. Nemyslím si, že by měl na fungování sociální demokracie nějaký velký nebo zásadní vliv, protože to už bych se s ním za ta minulá léta musel potkat. Popravdě řečeno, já si toho člověka nevybavuji. Doufám tedy, že sociální demokracie se s těmito problémy bude schopna vypořádat. Pokud někdo porušil zákon, musí být potrestán, a pevně věřím, že to nezkomplikuje naši situaci před komunálními volbami.

Autor: Martina Koziolová

10.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda tramvaje a nákladního automobilu na ulici 28. října ve čtvrtek 17. srpna 2017.
13

OBRAZEM: Před krajským úřadem se srazila tramvaj s náklaďákem

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Výbuch v play-off nezůstal bez odezvy

Házenkářky Poruby nebudou v nadcházející sezoně startovat v evropských pohárech.

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

/FOTOGALERIE/ Ve Staré Bělé je 11 autobusových zastávek v každém směru, přičemž šest z nich bylo převedeno do režimu na znamení. S tím obvod nesouhlasí.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení