Fenomén podniků, kde se připravují pravé čínské, japonské nebo indické čaje, je jinde v Evropě naprosto neobvyklý. Svědčí o tom trvale rostoucí počet čajoven po celé České republice. Jen v Ostravě jich je dnes několik – a o návštěvníky nemají nouzi. Zdejší Dobrá čajovna nabízí devadesát druhů čajů z celého světa a čaje tu připravují s láskou a maximální snahou o spokojenost hostů.

„Lidé už umějí rozeznat dobrý čaj a nezajímá je jen cena, přestože u čaje ve většině případů znamená čím dražší, tím kvalitnější,“ říká majitel čajovny Martin Kundrát, který donedávna provozoval Dobrou čajovnu v Klimkovicích. Absolvent Vysoké školy báňské, oboru geologie má čaj a vše kolem něj nejen jako svou práci, ale především jako koníčka. „Začínal jsem před jedenácti lety, když jsem při studiích sháněl brigádu. Nastoupil jsem do Dobré čajovny v Porubě – a už jsem u toho zůstal,“ vzpomíná na začátky.

Absolvoval řadu školení, aby mohl získat tovaryšský list a titul čajový tovaryš, ale procestoval i mnoho zemí, v nichž se čaj pěstuje. Zdejší čajovnu tak zdobí řada fotografií, které pořídil během svých čajových výprav po celém světě. „Je to know-how Dobrých čajoven. O čaji musíte znát vše, abyste si o tom pak se zákazníky mohli povídat,“ tvrdí Martin Kundrát. „Zásada je, když k nám host přijde a chce si dát čaj, doporučit mu ten nejvhodnější podle jeho momentální nálady.“

Hosté nejčastěji žádají různé druhy zeleného čaje, například bílou a zelenou opici, do obliby se dostává částečně fermentovaný čaj oolong, stálicí je černý darjeeling z Indie. „Je to šampaňské mezi černými čaji,“ tvrdí čajovník. „Velký ohlas má v létě ledový zelený čaj. Museli jsme vyzkoušet spoustu druhů, než jsme zjistili, který je jako ledový nejlepší,“ vysvětluje.

Čajovny nepředstavují jen tradiční občerstvovací zařízení jako kavárny nebo restaurace. Mnohé fungují současně i jako minicentra orientální kultury. Lákají svým uklidňujícím prostředím, kde mohou návštěvníci posedět jen tak na zemi na polštářích nebo v pohodlných křeslech a které je provoněné kouřem aromatických tyčinek. „U čaje se nespěchá. Lidé si k nám chodí odpočinout, relaxovat, zapomenout na každodenní shon. Už příprava čaje je obřad. A dobrý čaj se nepije, nýbrž prožívá,“ říká Martin Kundrát.

Na své si tu však přijdou nejen milovníci čaje, ale i příznivci vodních dýmek. To je ve většině čajoven jediné povolené kuřivo. Vodní dýmka neboli šíša, pocházející z Indie a vylepšená v arabském světě, se plní klasickým tabákem, který je možné dostat i ochucený, například jablečný, medový nebo lékořicový. Novinkou jsou kokosové brikety do vodních dýmek, které lze v trochu jiné podobě používat i doma ke grilování. Vodní dýmku si přitom lze nejen zakouřit, ale přímo v čajovně také zakoupit, stejně jako všechny sypané a vážené čaje.